06. 04. 2019

Výhra, která drží naději

Ačkoliv celý zápas vedli, rozhodli pardubičtí baskebalisté o svém důležitém vítězství nad ústeckou Slunetou až v úplné koncovce, v níž uhájili čtyřbodovou výhru.

13. KOLO NADSTAVBY, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. Sluneta Ústí n. L. 79:75
(27:18, 18:20, 16:15, 18:22)

Když na začátku poslední čtvrtiny Evan Singletary trojkou a Ondřej Kohout dvojkou natáhli náš nádkok na maximálních 13 bodů (66:53), vypadalo to na poklidných závěrečných osm minut. Jenže všechno bylo jinak: hosté, vedeni v této pasáži rozehrávačem Michalem Šotnarem (6 bodů), se vrátili do hry šňůrou 0:11 (!) a v dalším průběhu se opakovaně přitáhli na rozdíl jediného bodu. Do vedení jsme je naštěstí nepustili a v dramatické koncovce jsme ustrážili těsnou výhru. "Oba týmy měly o co hrát, takže jsem očekával, že to bude hodně bojovné utkání, což se také potvrdilo," předeslal trenér Levell Sanders.

Díky tomuto vítězství jsme si před posledním kolem nadstavby uchovali naději na druhé či třetí místo.

Ústečtí sice trefili za úvodní 4,5 minuty tři trojky, ovšem rychlé kontry si připravil Michal Svoboda, jenž se dvěma trojkami a celkem 10 rychlými body (z úvodních 20 týmu!) podílel na našem povedeném nástupu. Když na něj záhy navázal David Škranc, který stihl výtečných 15 bodů za necelých 8 minut (!!), odpoutali jsme se do dvanáctibodového vedení (30:18). Za 13 minut hry jsme Slunetě nasázel 37 bodů, jenže pak se "košostroj" zadrhl. Na rozdíl od úvodu zápasu už jsme si nepomáhali snadnými body z rychlých protiútoků, více se hrálo 5 na 5, což vyhovovalo hostům. Mezi 14. a 20. minutou jsme proměnili pouze 3 z devíti střel z pole, ve stejném úseku jsme navíc zahodili šest trestných hodů (2/8), a tak rozdíl dále nenarůstal - naopak, smrskl se téměř na polovinu.

Hned zkraje druhé půle navíc dunkující Pecka a trojkující Martin upravili stav na 45:43, v 25. dokonce Svejcar další úspěšnou trojkou snížil na 51:50. Donovan Jackson, jenž se vrátil do hry po více než dvouměsíční pauze, se 7 body podílal na naší šňůře 10:0, ovšem ani tenhle trhák ještě nebyl definitivní. Osm minut před koncem jsme byli vpředu o 13 bodů, leč sérií osobních chyb, míčových ztrát a minutých střel jsme Slunetě povolili další návrat do zápasu: Šotnarem vedení hosté v polovině čtvrté čtvrtiny znovu nepříjemně doráželi (35. minuta - 68:67). S dalším velmi důležitým bodovým příspěvkem přispěchal Donovan, jehož trojka a těžká dvojka znamenaly více klidu do koncovky. V ní Pecka 18 sekund před koncem dal svému týmu naději, když košem s faulem korigoval na 76:75. Takticky faulovaný Ozren Pavlovič proměnil jen jednu šestku, leč Wisseh záhy minul tříbodový pokus a tečku za zápasem udělal smečí z rychlého protiútoku Viktor Půlpán. "Pro nás je to vydřené, ale hodně důležité vítězství. V koncovce to bylo hodně dramatické, i proto, že jsme před posledním útokem Ústí proměnili jen jednu šestku, ale přesně takovéhle budou i zápasy v play-off. I z tohoto pohledu je pro nás pozitivní, že jsme napínavou koncovku zvládli a vyhráli," doplnil Ell Sanders.

Statistiky na webu České basketbalové federace.