28. 12. 2017

Výhra číslo 10

Úspěšně zakončili pardubičtí basketbalisté kalendářní rok 2017. Z ostravské palubovky si vezou vítězství o 5 bodů, jímž vylepšili svoji bilanci na 10/4.

14. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

NH Ostrava vs. BK JIP Pardubice 87:92
(21:25, 14:16, 32:24, 20:27)

Body: Stanojevic 25, Woods 23, Bohačík 18, Blagojevič 9, Stojačič 7 (+9 as.), Payne 5 - Burnett 29 (+8 d. +5 as.), Martin 15, Pandula 12, Půlpán 10, Kent 10, Kohout 5, Nečas 4 (+10 d.), Švrdlík 3, Potoček 2, Welsch 2

Hráč utkání: Dominez Burnett

Když jsme se zkraje druhého poločasu utrhli do 11bodového vedení, vypadalo to, že získáváme kontrolu nad utkáním. Jenže... V pasáži mezi 24. a 34. minutou jsme inkasovali 36 bodů (!!!), z nichž plných 14 neslo podpis nekompromisně trojkujícího rozehrávače Milana Stanojeviče, a po obratu Nové huti na 76:72 bylo zaděláno na dramatickou koncovku. "Závěr byl o štěstí a o zkušenostech. My jsme ho zvládli lépe hlavně díky Dominezovi Burnettovi," podotkl trenér Tomáš Bartošek.

Zápas otevřel přesnou trefou zpoza tříbodového oblouku domácí Stanojevič (v dalším průběhu utkání přidal ještě dalších 5 trojek). Jackson Kent však poté během tří minut stihl nasázet 10 bodů (!) a po celý první poločas jsme byli vpředu. "Chtěli jsme napravit předchozí nepovedené utkání z Ústí n. L., na hráčích byla vidět ohromná chuť a energie," vyzvedl Bartošek nasazení pardubických hráčů. "Vstup do zápasu se nám vydařil, neustále jsme vedli o 6-8 bodů, ale místo toho, abychom odskočili na 14-16 bodů, dovolili jsme domácím, aby se vrátili do kontaktu."

Zápas probíhal ve vlnách. Po 13 minutách Kamil Švrdlík šestkoval na 23:33, Ostrava snížila na 33:37 a na startu druhé půle se rychlou minišňůrou 5:0 přitáhla na rozdíl jediného bodu (40:41). "Ve třetí čtvrtině jsme chtěli dobře začít, ale to se nám vůbec nepodařilo. Po time-outu jsme se zvedli a zdálo se, že máme utkání pod kontrolou." Od stavu 40:41 jsme nastříleli 10 bodů v řadě - rovným dílem se o ně podělili Scott Martin a Viktor Půlpán. "Pak jsme ale v obraně špatně vyřešili několik situací a skóre se znovu vyrovnalo," litoval Bartošek promarněného náskoku.

Rozparáděný Milan Stanojevič rozjel 9 body v řadě šňůru svého týmu 27:14, a když se pouhých 6 sekund před koncem třetí čtvrtiny trefil taktéž z trojky velmi dobře hrající Petr Bohačík, Ostrava už vedla!

"Pro nás bylo strašně důležité, že i když jsme na přelomu 3. a 4. čtvrtiny byli dole, dokázali jsme se zvednout," těšil Bartoška opětovně zlepšený výkon, zejména na obranné polovině hřiště. V útoku jsme se mohli spolehnout především na Domineze Burnetta. "V závěru to vzal na sebe, proměnil i těžké střely," řekl pardubický trenér na adresu autora 29 bodů.

Klíčová byla Burnettova trojka 2,5 minuty před koncem, která nás odpoutala z nerozhodného stavu na příznivé skóre 86:89.

Stojačič poté proměnil jeden trestný hod, a když jsme v poslední minutě na útočné polovině hřiště vypracovali pohodlné zakončení pro Viktora Půlpána, rozdíl ve skóre byl mimo dosah jediného koše (87:91). "Bylo to jako na houpačce. Jsme velmi rádi, že jsme zápas zvládli," doplnil Tomáš Bartošek.

Produktivní ostravské trio Stanojevič-Woods-Bohačík se společně postaralo o 66 bodů (76% všech bodů Nové huti), celkem proměnili 18 z 22 dvojek (!!!) a 8 z 16 trojek! Další spoluhráči je však příliš nepodpořili, což byl zásadní rozdíl v porovnání s Beksou, která měla hned pětici dvouciferných střelců. Mezi nimi čněl 29 bodový Dominez Burnett (dvojky 7/12, trojky 2/3, trestné hody 9/12) - plných 12 bodů zapsal v závěrečných šesti minutách. Scott Martin skvěle střílel z trojkové vzdálenosti (3/4, celkem 15 bodů), mezi 10 a 12 body zaznamenali perimetroví hráči Dušan Pandula, Jackson Kent a Viktor Půlpán.

Střelba za 2 body:62,2% (23/37)52,1% (25/48)
Střelba za 3 body:35,7% (10/28)50% (9/18)
Trestné hody:61,1% (11/18)68,2% (15/22)
Doskoky (z toho útočné):34 (5)39 (8)