15. 12. 2018

Vítězství s "ale"...

Po velmi vlažně odehraném prvním poločase Beksa vystupňovala svůj výkon a z Hradce Králové veze desetibodové vítězství, které se však nerodilo lehce.

14. KOLO KOOPERATIVA NBL:

Kingspan Královští sokoli vs. BK JIP Pardubice 75:85
(31:28, 20:18, 8:17, 16:22)

Když na konci 6. minuty Evan McGaughey trefil svou druhou trojku, celkově již naši čtvrtou (!), za příznivého stavu 14:20 - po naší šňůře 0:7 - to vypadalo, že se hned na startu dostaneme výrazněji dopředu. Jenže na obranné polovině hřiště nám nefungovalo zhola nic. Hradec, podle očekávání hojně využívající svoji podkošovou sílu v osobách slovenských pivotů Lošonského se Sedmákem, nám v první čtvrtině vysázel 31 bodů a celkem do poločasu neuvěřitelných 51 - a překvapivě vedl pětibodovým rozdílem! "V prvním poločase jsme je nechali dělat, co chtěli," přiznal rozehrávač Viktor Půlpán.

Ani zkraje třetí čtvrtiny to nevypadalo výrazně lépe.

Když v 24. minutě skórovali rychle po sobě - během pouhých 13 sekund - zmiňovaní Lošonský se Sedmákem, odskočili Královští sokoli do sedmibodového vedení (55:48). Hodně nám pomohl křídelník Josef Potoček. V první půli nehrál, ovšem v polovině druhého poločasu jej trenér Levell Sanders poslal na hřiště, Pepíno rachle po sobě skóroval trojku a dvojku, čímž nastartoval naši šňůru 0:9. Díky ní jsme si nesli do závěrečné části hry čtyřbodový náskok a po celý zbytek utkání už jsme se udrželi vpředu. "Zápas jsme otočili, ale nemůže se nám stát, že si za poločas necháme dát přes 50 bodů. Nechci nějak podceňovat Hradec, ale kdyby proti nám stál silnější soupeř, mohlo by se nám to vymstít," pokračoval Pulpy v kritickém tónu.

Utkání jsme definitivně dostali pod kontrolu až v závěrečných čtyřech minutách. V rozmezí jediné minuty jsme nasbírali 9 bodů v řadě: v rohu hřiště zapomenutý David Škranc trefil trojku, o chvíli později skóroval Kamil Švrdlík, poté technickou chybu královéhradeckého trenéra Lubomíra Peterky potrestal jedním trestným hodem Donovan Jackson, jenž po následném vhození míče do hry poslal míč do obroučky zpoza tříbodového oblouku! Po téhle klíčové smršti jsme zvýraznili rozdíl ve skóre na maximálních 15 bodů (68:83) a koncovku už jsme bez problémů zkontrolovali. "Jsem rád, že jsme se z toho prvního poločasu oklepali a ve druhé půlce jsme je nechali dát jen něco přes 20 bodů," řekl dále Viktor Půlpán. "O přestávce jsme si hodně vytkli obranu, že se musíme lépe vracet a trošku přitvrdit. Také jsme chtěli zrychlit hru, což se nám povedlo a šli jsme přes ně."

Zatímco poražení měli pouze dva výraznější střelce, 21bodové pivoty Pavola Lošonského (střelba z pole 8/14, trestné hody 4/4) s Peterem Sedmákem (z pole 6/16, trestné hody 6/8), v pardubickém dresu hned pět mužů nastřádalo dvouciferný počet bodů. Viktor Půlpán (z pole 7/11), Kamil Švrdlík (z pole 6/13, trestné hody 2/2) a Donovan Jackson (z pole 4/9, trestné hody 4/5) nastříleli po 14 bodech, Eva McGaughey zapsal svůj premiérový double-double v NBL za 12 bodů + 11 doskoků a Richard Williams přispěl 10 body. Z důležitých týmových čísel zmiňme body po ztrátách (13 - 23) a body náhradníků (10 - 27).