26. 03. 2023

Vítězství

Povedlo se! Beksa i podruhé v letošní sezoně uspěla v ústecké hale, díky čemuž utnula pětizápasovou šňůru porážek a v tabulce se přitáhla právě za čtvrtou SLUNETU na rozdíl jediné výhry!

10. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

SLUNETA Ústí n. L. vs. BK KVIS Pardubice 85:98
(21:26, 28:20, 20:28, 16:24)

Pět porážek a dost! V klíčovém zápase, v němž nutně potřebovali uspět, aby si do závěru nadstavby uchovali reálnou naději na tabulkový posun do první čtyřky, pardubičtí basketbalisté zabrali. Po vyrovnaném prvním poločase postupně převzali otěže do svých rukou a vedeni rozehrávačským duem Tomáš Vyoral-Nick Neal (oba ukončili utkání se shodnou bilancí 24 bodů + 7 asistencí!!) si došli pro 17. ligové vítězství. "Chtěl bych svým hráčům pogratulovat. I přesto, že máme nějaké zdravotní potíže, věřili, že mohou vyhrát zápas proti tak dobrému týmu, jakým je Ústí," pochválil svůj tým trenér Dino Repeša.

Začátek, to byla oboustranná ofenzivní smršť. Ani jeden tým neměl sebemenší problémy s tvorbou dobrých střeleckých pozic, které hráči proměňovali, a tak v končící 7. minutě domácí vedli 19:18. V závěrečných 28 sekundách první čtvrtiny jsme však trefili dvě trojky (Matěj Burda a s klaksonem Nick Neal, jenž už měl na kontě 9 bodů), a když hned z prvního útoku ve druhé části hry po Nealově skvělém pasu pohodlně zakončil zpod koše Kamil Švrdlík a na Peckovo snížení Josef Potoček reagoval naší pátou trojkou, odskočili jsme do 8bodového náskoku (stav 23:31).

Záhy přišlo několik chyb v obraně, domácí navíc posbírali pod naším košem až přespříliš útočných doskoků (12 do přestávky!!!) a po šňůře 23:8 vedli 46:39 (vyšším rozdílem ani jednou nevedli).

Útočný basketbal se hrál i po přestávce a v probíhající 25. minutě měli oba soupeři na kontě již 60 bodů!

Neustále jsme se ale drželi bodově mírně vpředu, i díky tomu, že jsme postupně převzali iniciativu na útočném doskoku. Těsně před koncem třetí části - to už domácí hráli bez vyloučeného Tonyho Hickse (po faulu na Matěje Burdu) - Tomáš Vyoral dvakrát úspěšně šestkoval na 67:74, přesně 8 minut před koncem Josef Potoček navýšil rozdíl na maximálních 9 bodů (stav 71:80). Ještě 4 minuty před koncem Spencer Svejcar přitáhli SLUNETU dvěma úspěšými trestnými hody na dostřel 5 bodů (stav 81:86), leč pak přišla trojko-šou Tomáše Vyorala, jenž nám 3 trojkami v rozmezí pouhých 100 sekund (!!) zajistil bezpečný, 14bodový polštář.

"Ve všech předchozích zápasech ve skupině A1 jsme byli nejhorším týmem ve střelbě. Dnes to ale bylo o dost lepší," poukázal Dino Repeša na výbornou úspěšnost střelby (za 2 body 52%, za 3 body 44,5% a trestných hodů 86%). "Měli jsme 20 asistencí a přes 44% z trojek, což je klíčové číslo. Ale je to jen jeden zápas, není to nic speciálního. Máme před sebou dalších pět utkán a všechna se budeme snažit vyhrát, protože o čtvrté či páté místo to bude velká bitva," doplnil kouč Beksy.

Svůj dosud nejpovedenější duel v pardubickém dresu odehrál Nick Neal. "V první řadě bych chtěl poděkovat svým spoluhráčům. Tenhle zápase nebyl vůbec lehký, ale zvládli jsme ho," uvedl americký rozehrávač. "Prohráli jsme pětkrát v řadě a v té chvíli je strašně jednoduché mít hlavy dole, ale my jsme drželi pohromadě, zůstali jsme pozitivní a tvrdě jsme trénovali. V Ústí jsme nechali domácí hráče párkrát jednoduše skórovat, ale hráli jsme jako tým, mluvili jsme v obraně a v útoku jsme byli trpěliví. Je to pro nás velká výhra, kterou jsme hodně potřebovali," radoval se Nick.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Po čtyřzápasové šňůře na soupeřových palubovkách se Beksa v příštím týdnu vrátí domů. Nejbližší utkání odehrajeme ve středu 29. března, kdy ve Sportovní hale Dašická vyzveme Opavu. Vstupenky můžete zakoupit online zde.