31. 03. 2021

Vítězný návrat

Tři týdny nehráli, dva týdny ani netrénovali. Pardubičtí basketbalisté přesto zvládli utkání v Praze velmi dobře a z palubovky čtvrtého týmu tabulky si odvezli velmi cenné vítězství.

9. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

USK Praha vs. BK JIP Pardubice 72:77
(23:23, 17:20, 15:22, 17:12)

Klíčový trhák se nám povedl ve třetí čtvrtině, v níž jsme domácím nasypali 6 trojek (!) a odskočili jsme až do dvanáctibodového vedení - od té chvíle už se nám Pražané dívali neustále na záda. "Pro nás je to velmi cenná výhra, i posílení psychiky. Rozhodně se nám bude lépe pracovat na trénincích a dohánět kondiční manko, což nám chybí asi nejvíc. Je od čeho se odrazit a doufám, že naše výkony budeme dál posouvat," cenil si trenér Adam Konvalinka vybojovaného vítězství. "Bylo to náročné, vraceli jsme se po delší pauze. Chvíli nám trvalo, než jsme se do toho dostali, ale plnili jsme pokyny, které jsme dostali, hlavně jsme dobře bránili," hodnotil zápas Jakub Merešš.  "V závěru jsme to trochu zdramatizovali, protože nám došla pára. Nakonec jsme si ale výsledek pohlídali a vezeme si z Prahy cenné vítězství," doplnil slovenský pivot.

Na začátku nás bodově táhl Tomáš Vyoral, jenž obstaral 11 z úvodních čtrnácti bodů Beksy. Domácí záhy sáhli k zónové obraně a po našich dvou ztrátách otočili průběžný stav na 17:14, aby v polovině druhé čtvrtiny, hlavně díky jedenáctibodovému příspěvku Domagoje Prolety (za necelých 5 minut) měli k dobru pět bodů (34:29).

Za tohoto stavu Tomáš Vyoral v obraně získal míč, načež jej Ondřej Sehnal fauloval: Vyo potrestal nesportovní faul rychlými pěti body (dvěma šestkami a trojkou), navíc Sehnal usedl se třemi fauly na střídačku, čehož jsme do přestávky využili k dílčímu obratu. "Měli jsme hodně dobrý vstup do utkání, myslím si, že jsme udávali tempo, ale lacinými chybami jsme umožnili USK, aby se udržel v kontaktu," řekl Adam Konvalinka k první půli.

Do druhého poločasu jsme vstoupili skvěle: úsek od 21. do 23. minuty skončil 2:10 a po trojce Domineze Burnetta rozdíl poprvé narostl nad desetibodovou hranici (42:53). Dvanáct minut před koncem po trojce Jakuba Merešše, které předcházely tři útočné doskoky, jsme byli vpředu o 12 bodů (stav 50:62), ovšem začátek poslední čtvrtiny vyšel mnohem lépe domácím, kteří se v 32. minutě přitáhli zpět do těsného kontaktu (62:65). Tři minuty před koncem Tomáš Vyoral úspěšně zakončil rychlý protiútok a do koncovky jsme šli s osmi body k dobru. Situaci jsme si zkomplikovali třemi nevynucenými ztrátami po sobě (!) a Bátovský zkraje 40. minuty přesně trojkoval na 72:75.

V následujícím útoku jsme nestihli zakončit v limitu 24 sekund, jenže na druhé straně se Domagoj Proleta dopustil kroků. Následně faulovaný Tomáš Vyoral dvěma úspěšnými trestnými hody posunul rozdíl ve skóre mimo dosah jednoho koše a dal razítko na naši dvanáctou výhru v letošním ročníku Kooperativa NBL. "Prvních dejme tomu 33 minut jsme neměli problém v útoku, což mě celkem překvapilo," poukázal Adam Konvalinka na skutečnost, že v úvodních třech čtvrtinách jsme pokaždé nastříleli 20 a více bodů. Klíčem k úspěchu byla především třetí čtvrtina. "V ní jsme byli jasně lepší a šli jsme přes soupeře do dvouciferného vedení. Závěr už byl bez tempa, projevil se na nás dlouhý herní výpadek, trošku jsme šlapali vodu. Co víc si ale přát než výhru v prvním zápase po karanténě, a ještě venku. Věřím, že nás nabudí a budeme takhle pokračovat dál," dodal kouč Beksy.

Statistiky

Poražené vedl pivot Domagoj Proleta, jenž zapsal double-double za 23 bodů a 11 doskoků (střelba z pole 8/16, trestné hody 6/8). Na naší straně pokořili dvacetibodovou hranici dva hráči. Tomáš Vyoral nasázel 29 bodů, i díky výtečné trojkové bilanci (5/10) a téměř bezchybným trestným hodům (8/9), Dominez Burnett zaokrouhlil svůj účet na 20 bodů (dvojky 5/8, trojky 3/5).

Kompletní statistiky naleznete na webu cz.basketball.