25. 09. 2021

Vítězné drama

Z jasné záležitosti se stalo drama, ale co je důležité, s vítězným koncem pro Beksu! V Ostravě jsme sice ztratili dvacetibodový náskok, ale napínavou koncovku jsme zvládli a máme druhou výhru.

3. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

NH Ostrava vs. BK JIP Pardubice 78:85
(18:25, 21:24, 24:16, 15:20)

I bez zraněného rozehrávače Petra Šafarčíka jsme začali skvěle a po 16 minutách jsme si hýčkali 20bodový náskok!!! Jenže ještě před přestávkou jsme vypadli z role a nevrátili jsme se do ní ani v třetí čtvrtině, a tak jsme se během necelých deseti minut propadli až do čtyřbodové ztráty! V napínavé přetahované jsme si definitivně pojistili výhru až v posledních 70 sekundách, kdy nám lepší výchozí pozici do koncovky daly veledůležité trojky Danteze Waltona a Michala Svobody. "Na začátku jsme dělali přesně to, na co jsme se zaměřili v přípravě na zápas - v obraně i v útoku. Hráli jsme velmi dobře, měli jsme dobrý tlak na míč, běhali jsme do protiútoků," pochválil svůj tým trenér Dino Repeša za předváděnou hru v úvodní fázi utkání. "Když jsme vedli o 20 bodů, přestali jsme hrát podle toho, co jsme si připravili. Nevím, co toho bylo důvodem."

Když přesně v polovině první čtvrtiny z vnějšího prostoru úspěšně najíždějící Kamil Švrdlík natáhl naši šňůru na 2:15, zvýraznil náš počáteční náskok již na 8 bodů (stav 7:15). Záhy, v rozmezí pouhých 35 sekund, zapsal David Pekárek 5 bodů v řadě a poprvé jsme vedli dvouciferně (9:20), jenže domácí poté změnili obranu na zónovou a po několika našich míčových ztrátách se 9 body za sebou přitáhli na rozdíl jediného koše.

V úvodu druhé části jsme výrazně zrychlili přechodovou fázi a díky několika úspěšně zakončeným rychlým protiútokům jsme se udrželi vpředu. Výtečnou pasáž jsme odehráli zejména mezi 13. a 17. minutou, kdy jsme od stavu 22:27 natáhli naši šňůru na 3:18 - na jejím konci Kamil Švrdlík zaokrouhlil rozdíl na velmi slibných 20 bodů (stav 25:45)!

Závěrečný úsek první půle nám však vůbec nevyšel a Ostrava 10 body v řadě snížila svou ztrátu na polovinu.

Do hry jsme se bohužel nedostali ani na startu třetí čtvrtiny a Filip Šmíd košem s faulem přitáhl svůj tým už na 46:49 - přelom obou poločasů Nová huť ovládla 15:0! Tento soupeřův atak jsme ještě odvrátili 5 body v řadě, ale následovalo několik špatných rozhodnutí v útoku, ztráty míče a v 26. minutě Petr Bohačík s Filipem Šmídem otáčeli stav na 57:54. Pasáž mezi 17. a 28. minutou skončila 36:12 ve prospěch domácích (stav 61:57).

Na přelomu posledních dvou čtvrtin jsme byli aktivnějším týmem a 8 minut před koncem Tomáš Vyoral završil naši šňůru na 2:15 (stav 63:73). O deset bodů jsme byli vpředu i 5 minut před koncem (65:75), ovšem několik zbytečných chyb v útoku, které Ostrava potrestala, znamenalo dramatizaci koncovky. V polovině předposlední minuty Alexandar Radukič šestkoval na 78:79, ale koncovku jsme dotrojkovali: nejprve přesně zacílil zpoza oblouku Dantez Walton a po dobré obraně i Michal Svoboda: do konce utkání zbývalo v té chvíli pouze 27 sekund a měli jsme k dobru 7 bodů. "Na konci třetí čtvrtiny jsme změnili obranu na zónovou a vrátili jsme se zpátky do vedení. Vytvořili jsme si několikabodový náskok a v koncovce vyhráli," řekl dále Dino Repeša. "Je potřeba říci, že nám chyběl zraněný Petr Šafarčík, s ním máme například lepší kontrolu v útoku, ale takový je život. Doufám, že se vrátí co nejdřív zpátky," přeje si návrat jednoho ze svých lídrů.

"Do zápasu jsme vstoupili dobře, v první a druhé čtvrtině jsme Ostravě dokázali ujet až na 20 bodů, nicméně utkání jsme si sami zkomplikovali. Do poločasu jsme dostali 3 trojky, soupeř se dotáhl na 10 bodů a druhý poločas byl z naší strany trápená," hodnotil duel rozehrávač Tomáš Vyoral. "Byla to přetahovaná o každý bod, naštěstí na konci zápasu jsme několikrát ubránili. Nechci říct, že jsme vyhráli se štěstím, ale určitě to je ubojované vítězství," dodal jeden z jeho strůjců - Vyo zaznamenal 22 bodů + 9 asistencí!

Premiéra v Alpe Adria Cupu a střet s mistrem

V příštím týdnu nás čekají dvě velmi atraktivní utkání: nejprve ve středu premiéra v letošním ročníku Alpe Adria Cupu proti rakouskému Welsu (17:30, enteria arena), poté v sobotu vyzveme mnohonásobné šampióny ERA Basketball Nymburk (17:30, Sportovní hala Dašická). Vstupenky na oba zápasy můžete zakoupit online v síti Ticketportal.