18. 11. 2020

Vítězná trojka nepadla

Ne, nebylo to od pardubického týmu povedené derby, leč přesto mohlo být vítězné. Za stavu -2 jsme měli k dispozici poslední střelu, ale Dunansův tříbodový pokus bohužel skóre neotočil.

10. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Královští sokoli vs. BK JIP Pardubice 75:73
(14:19, 30:17, 15:12, 16:25)

Beksa, hrající bez zdravotně indisponovaného kvarteta Michal Svoboda-Jakub Merešš-Michal Svojanovský-Vojtěch Kalný, odehrála zápas pouze v sedmičlenné rotaci. Navrch jsme měli jen v první čtvrtině - nejvíce o 7 bodů - a pak v poslední části hry, kdy jsme šňůrou 2:17 otočili nepříznivý stav 62:48 na 64:65. V závěrečné pětiminutovce však udrželi Královské sokoly vpředu Peter Sedmák s Ondřejem Peterkou, kteří se podělili o všech posledních 11 bodů svého týmu - my jsme v této pasáži kontrovali jen 8 body. "Bohužel jsme udělali hodně chyb v řešení kombinace pick-and-roll, nepohlídali jsme si střelce domácího týmu, kteří se trefovali. My jsme bohužel začali hrát až v druhé půlce třetí čtvrtiny a to už bylo moc pozdě. Domácí vyhráli zaslouženě," uznal pivot Prokop Slanina.

Domácí pivot Pavol Lošonský nastřádal v úvodní pětiminutovce 7 bodů (další už nepřidal) a nejvíce se zasloužil o průběžné mírné vedení svého týmu 12:11. V závěru první čtvrtiny jsme však zrychlili přechodovou fázi, nastříleli jsme 8 bodů v řadě a vypadalo to, že dostáváme zápas pod kontrolu. Další navýšení rozdílu ve skóre však nepřišlo, naopak: sokoli zaznamenali na přelomu prvních dvou čtvrtin 13 bodů za sebou, do poloviny 18. minuty pak natáhli svou šňůru až na 27:7 (!!) a nedlouho před přestávkou byli vpředu již o 13 bodů (39:26).

Přelom obou poločasů vyšel prozměnu mnohem lépe nám: díky šňůře 5:15 jsme se přitáhli na tříbodový rozdíl.

V následujícím úseku jsme však proměnili jedinou z osmi střel z pole, čehož hradečtí basketbalisté využili a vzali si zpět třináctibodový náskok - 11 minut před koncem vedli 59:46. Když hned první útok v poslední čtvrtině zakončil Ondřej Peterka úspěšnou trojkou, měl jeho tým k dobru dokonce 14 bodů (62:48). V kritických okamžicích se Beksa zmobilizovala a díky výrazně agresivnější obraně a rychlejší hře dopředu předvedla fantastický obrat. Hodně vidět byl Prokop Slanina, jenž v této pasáži nastřádal 9 bodů - v 35. minutě právě Proky otáčel skóre na 64:65 (šňůra 2:17)!! I následující hradecký útok jsme ubránili, avšak následovala ztráta míče a technická chyba, kterou domácí potrestali proměněným trestným hodem a dvojkou.

Od té chvíle už jsme se sokolům dívali na záda.

V nesmírně napínavé závěrečné půlminutě nám dal naději Tomáš Vyoral, který nejprve košem s faulem snížil na rozdíl 3 bodů, a když neproměnil bonusový trestný hod, po útočném doskoku byl faulován a 14 sekund před koncem dvěma šestkami upravil stav na 74:73. Faulovaný Ondřej Peterka na druhé straně hřiště proměnil pouze jednu šestku a měli jsme dostatek času na poslední střelu: T. J. Dunans se rozhodl pro tříbodové zakončení, leč bohužel nepřesné. "Musíme se zvednout a po reprezentační pauze podávat lepší výkony. Hlavně je potřeba hrát celých 40 minut, a ne jenom v určité části utkání," doplnil Prokop Slanina.

Statistiky

Vítězové měli ve svém středu šest hráčů, kteří zaznamenali 7 a více bodů, kdežto my pouze čtyři.

Sokoly vedli Ondřej Peterka (17 bodů, trojky 4/10) s Peterem Sedmákem (15 bodů, dvojky i trestné hody 5/6), prosadil se i Jiří Šoula (13 bodů, trojky 3/3!) Na naší straně Tomáš Vyoral po pondělních 37 minutách v Opavě natočil stejnou porci i v Hradci Králové a blýskl se 23 body a 7 doskoky, nejvytíženější muž zápasu Kamil Švrdlík (39 a čtvrt minuty) zapsal 15 bodů + 6 doskoků, T. J. Dunans ukončil duel s bilancí 14 bodů + 6 doskoků + 6 asistencí (za necelých 39 minut) a Prokop Slanina nasbíral 11 bodů.

Bohužel se nám znovu nedařila střelba z dálky (trojky 11/32 - 3/17...).