05. 03. 2023

Věřili jsme od začátku do konce

S jednobodovou, tedy nejhůře stravitelnou porážkou opouštěli pardubičtí basketbalisté brněnskou Starez arénu Vodova. Lídrovi tabulky srdnatě vzdorovali až do poslední sekundy, leč na výhru bohužel nedosáhli.

"Je to škoda," hlesl nejprve trenér Dino Repeša.

Jeho tým, citelně oslaben o dva hráče standardní základní pětky Petra Šafarčíka a Davida Pekárka, od 1. minuty příkladně dřel.

Na startu jsme se mohli opřít o produktivního pivota Roberta Rikiće, jemuž jsme několikrát poslali míč do optimální pozice v blízkosti obroučky, odkud jej Rika s jistotou uklízel do koše. A když na začátku druhé čtvrtiny přispěchali s přesnými trefami zpoza tříbodového oblouku rozehrávači Tomáš Vyoral (2 trojky) s Matějem Burdou (1), záhy jsme poprvé odskočili do dvouciferného trháku (po 12 minutách stav 18:29). "Od začátku jsme dobře bránili. Ano, viděli jsme, jak moc nám chyběli Petr Šafarčík a David Pekárek, hlavně v útoku, ale na obranné polovině hřiště jsme od první do poslední minuty hráli velice dobře," chválil Dino Repeša defenzívní práci Beksy.

Kritická pasáž přišla ve třetí čtvrtině.

Mateo Čolak ji sice po 32 sekundách otevřel úspěšnou trojkou (stav 38:46), ovšem následovalo nevídané střelecké trápení.

Mezi 21. a 28. minutou jsme nepřidali ani jediný bodík, protože jsme minuli 15 střeleckých pokusů z pole za sebou!!!

"Říkal jsem hráčům, že musíme střílet dál. I když jsme ve třetí čtvrtině dali jen 7 bodů, náš útok nebyl tak špatný. Hráči byli volní, volili dobré střely, ale bohužel jsme je míjeli. Nedali jsme spoustu otevřených střel," okomentoval trenér Beksy nejméně vydařený úsek hry. Na obranné polovině hřiště jsme však stále pracovali velice dobře, a tak Brno vytěžilo z našeho dlouhého ofenzivního výpadku pouze mírné vedení (48:46).

V napínavé závěrečné čtvrtině jsme se nejprve několikrát přitáhli na rozdíl jediného koše, 2,5 minuty před koncem nás dokonce faulovaný Josef Potoček mohl poslat do vedení, leč proměnil jen jeden trestný hod, jímž srovnal na 69:69. V téže 38. minutě pak Danilo Djuričič proměnil trojku, na níž jsme dokázali odpovědět jen dvěma úspěšnými trestnými hody Roberta Rikiće, což bylo málo. "Brno dalo v poslední čtvrtině nějaké těžké střely, ale i tak jsme znovu měli poslední střelu na vítězství... Bohužel, nedali jsme ji, ale jsem rád, že hráči věřili ve výhru od začátku až do konce."

Klíčové statistické ukazatele lze většinou hledat v kolonkách úspěšnosti střelby, doskoků a míčových ztrát.

Beksu tentokrát potopily právě ztráty, jichž měla přesně dvojnásobek než Brno (9 - 18). Nic platná nám nakonec nebyla ani převaha v boji o odražené míče. "Doskakovali jsme dobře: měli jsme o 9 doskoků víc (38 - 47), což mě překvapilo, protože Brno je jedním z nejlépe doskakujících týmů v celé lize," podotkl Dino Repeša. Nedlouho po desáté porážce v letošním ročníku Kooperativa NBL už obrátil svou mysl do budoucnosti. "Pokračujčme dál. Máme před sebou důležitý domácí zápas a uděláme maximum, abychom vyhráli," přeje si vítězství ve středečním duelu s Děčínem.