Upravit stránku
02. 10. 2017

Velký zápas


Tohle bude nepochybně parádní podívaná! Beksa vyzve ve 2. kvalifikačním kole FIBA Europe Cupu špičkový belgický tým Spirou Charleroi.

FIBA EUROPE CUP, 2. KVALIFIKAČNÍ KOLO, ZÁPAS 1:

BK JIP Pardubice vs. Proximus Spirou Charleroi
(úterý 3. 10. v 18 hodin, Tipsport aréna)

Dvojzápas s rumunským Sibiu v 1. kvalifikačním kole Beksa úspěšně zvládla.

Teď ji však, podle všeho, čeká jiný, ještě mnohem silnější kalibr. "Charleroi je tým s velice bohatou a úspěšnou historií," předesílá trenér Tomáš Bartošek, že do Pardubic dorazí soupeř zvučného jména.

Nedílnou součástí historie tohoto belgického klubu je český reprezentant Jiří Welsch. Ještě jedno jméno bude pardubickým fanouškům povědomé: dres Spirou nyní obléká americký shooting guard Keaton Grant, jenž v sezoně 2011/2012 zapisoval v dresu slovenských Levic - tehdy hrajících Mattoni NBL - v průměru 17,7 bodu + 6 doskoků na zápas!

Vstup do sezony

Zatímco JIP už má za sebou dvě utkání ve FIBA Europe Cupu, belgický tým byl nasazen přímo do druhého kvalifikačního kola. Na rozdíl od Beksy však rozehrál svou ligovou soutěž, když v 1. kole belgické ligy udolal Basic-Fit Brussels o jediný bod 66:65. Nejlepšími střelci Spirou v tomto duelu byli tři Američané: rozehrávač Jack Gibbs (16 bodů, trojky 4/9), křídelník Scott Thomas (13 bodů + 7 doskoků + 5 asistencí) a pivot Seth Tuttle (12 bodů + 7 asistencí).

"Charleroi zdobí týmové pojetí hry, a to na obou polovinách hřiště. Zároveň je však třeba říci, že má ve svém středu výborné hráče s vysokou úrovní basketbalových dovedností," zdůraznil Bartošek.

Soupisku Spirou Charleroi si můžete pročíst na webových stránkách klubu.

Beksa by měla jít do rozhodující bitvy o právo účasti v základní fázi FIBA Europe Cupu ve stejné sestavě, jaká zvládla předchozí dvojzápas s CSU Sibiu, v němž ji bodově táhli Dominez Burnett (18 + 22), Scott Martin (12 + 26) a Jackson Kent (25 + 9).

Doprovodný program

Time-outy vyplní vystoupení cheerleaders IM CHEER Pardubice. O přestávce mezi prvním a druhým poločasem vám předvedou své basketbalové umění mladé naděje mládežnického klubu BK Synthesia Pardubice - modelové utkání si na palubovce Tipsport arény užijí hráči kategorie U11.

Nabídka Fan shopu

Ve Fan shopu, umístěného u turniketů Tipsport arény, můžete kromě tradičních suvenýrů s identitou BK JIP Pardubice zakoupit i jednu nevšední novinku: směsi ořechů a sušeného ovoce, sestavené přímo hráči Beksy. Prvním basketbalistou, který sestavil svou oblíbenou směs, je rozehrávač Viktor Půlpán, každý další měsíc vznikne nové balení. Cena každé směsi činí 45 Kč, přičemž 20% z výtěžku bude určeno na projekt klubu Sportovní hry s basketbalem.

Tomáš Bartošek: Spirou hraje velmi týmově

Zatímco rumunský tým CSU Sibiu, který Beksa vyřadila v 1. kvalifikačním kole, táhly zdatné individuality, belgický Spirou Charleroi zdobí podle pardubického trenéra Tomáše Bartoška týmové pojetí hry, a to na obou polovinách hřiště. "Zároveň je však třeba říci, že Spirou má ve svém středu výborné hráče s vysokou úrovní basketbalových dovedností," zdůraznil Tomáš Bartošek.

Jak byste stručně charakterizoval tým Spirou?
"V první řadě zmíním, že hrají velmi týmově. Na útočné polovině si velice dobře posouvají míč, v jejich hře je velké množství rychlých přihrávek - neustále hledají lépe postaveného spoluhráče a tím se dostávají k otevřeným střelám. To, co předvádějí na útočné polovině hřiště, platí i na obranné půlce, kde velmi umně zahušťují prostor pod košem, neustále si vypomáhají, snaží se vyplňovat prostory tak, aby zamezili útočícím hráčem najíždět do koše. Působí velice inteligentně."

Co z toho plyne pro nás, pro náš útok a naši obranu?
"V útoku musíme být připraveni na to, abychom rychle posouvali míč a nepřecházeli střelecké pozice. V obraně bude velice důležitá komunikace, protože tím, jak má Charleroi rychlý pohyb míče, je potřeba stále komunikovat. Pokud budeme špatně komunikovat, nemáme sebemenší šanci, protože obrana nebude stíhat. Naopak pokud budeme komunikovat dobře a obrana bude kompaktní, máme velkou naději na úspěch.”

Kteří hráči jsou tahouny Charleroi?
“Opakuji, že Spirou působí velmi týmově, ale zároveň jsou jeji hráči dobře individuálně vybaveni, řada z nich má opravdu vysokou úroveň basketbalových dovedností. Jack Gibbs na pozici rozehrávače je velmi dobrý střelec, to samé Scott Thomas, velmi dobrý je pivot Seth Tuttle, jenž je velmi dobrý ve hře v dolním postavení. Celá základní pětka je velmi silná. Musíme dobře číst hru a dobře komunikovat v obraně, to je cesta k úspěšnému výsledku.”

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti