19. 11. 2022

Velké vítězství. A Vyův triple-double

Parádní výkon, korunovaný velice cennou výhrou! Beksa uspěla po reprezentační přestávce na opavské palubovce a zapsala do tabulky Kooperativa NBL své páté vítězství.

9. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava vs. BK KVIS Pardubice 75:82
(19:24, 18:21, 21:19, 17:18)

V celém průběhu zápasu jsme prohrávali jen 52 sekund, jinak jsme byli neustále bodově vpředu.

Ustáli jsme i energický nástup Opavy do druhé půle, kdy se domácí přitáhli na rozdíl jediného koše.

A příhodnější pozici jsme si udrželi rovněž v napínavé koncovce, v níž jsme získali několik tzv. neutrálních míčů.

"Pomohl nám dobrý start do zápasu. Když v Opavě ztrácíte třeba 10 bodů, tak se tady hrozně těžko hraje, protože hrajete proti šesti hráčům: opavské publikum patří k nejlepším v České republice," poukázal rozehrávač Tomáš Vyoral na důležitost povedené úvodní pasáže. "Do zápasu jsme vstoupili velice dobře, vedli jsme. Na přelomu první a druhé čtvrtiny jsme měli hlušší pasáž, nicméně ještě před poločasem jsme to dokázali zvrátit a druhý poločas byla velká přetahovaná. Důležité bylo, že jsme se vyrovnali s jejich fyzickou hrou a hráli jsme stejně do těla, možná i trošku víc než domácí, což byl hlavní klíč k naší výhře," uvedl dále Vyo, jenž se zaskvěl málokdy vídaným, nesmírně ceněným triple-doublem: 17 body, 10 asistencemi a 10 doskočenými míči!!!

Začali jsme dvěma rychlými trojkami, které během úvodních 53 sekund trefili Mateo Čolak s Davidem Pekárkem, a když v závěru první čtvrtiny Kamil Švrdlík nastřílel v rychlém sledu 7 bodů, poprvé jsme vedli dvouciferně (10:20 a 12:22). Na přelomu úvodních dvou čtvrtin sice agilní Jakub Mokráň pomohl svému týmu k obratu (pasáž od 8. do 15. minuty skončila 19:7), jenže závěr poločasu patřil Mateovi Čolakovi, jehož 11 bodů v rozmezí necelých 4 minut znamenalo slibný, 8bodový náskok.

Ve druhém poločase naši obranu hodně trápil křídelník Radek Farský, jenž se prosazoval střelbou z dálky i úspěšnými nájezdy pod koš. Ani jeho výrazný ofenzivní příspěvek (ve druhé půli 15 bodů) však Opavě nestačil.

V jedné z kritických pasáží nám pomohly dvě proměněné trojky Petra Šafarčíka (v rozmezí 45 sekund - 25. minuta, stav 47:53), jindy jsme zase velmi chytře posílali míče pod koš na Roberta Rikiće - po jeho dvou úspěšných zakončeních, k nimž jej skvělými asistencemi vyzval Tomáš Vyoral, a následné úspěšné tříbodové střele Michala Svobody jsme 7 minut před koncem odskočili do našeho nejvyššího vedení (stav 60:71).

Mokráň s Bassettem záhy přesně trojkovali a 3 minuty před koncem utkání první jmenovaný snížil na 69:73. Poté však na trestné linii nezaváhal faulovaný Jan Štěrba, a když 146 sekund před koncem David Pekárek trefil svoji druhou trojku, znovu jsme výrazněji odskočili (69:78). Zkraje poslední minuty ještě přišla zápletka, neboť faul Michala Svobody v přechodové fázi byl posouzen jako nesportovní: Rostislav Dragoun dvěma šestkami korigoval na 75:80 a domácí pokračovali v útoku, ale další dramatizace již nepřišla a zkontrolovali jsme hodně cenné vítězství.

"V reprezentační pauze jsme se na tento zápas dobře připravili. Mám pocit, že dneska jsme i hráli rychleji dopředu - hlavně jsme doskočili balón, a pak můžeme hrát rychle do protiútoku, takže jsme si pomohli několika lehčími koši," pokračoval Vyo ve svém hodnocení. Z týmu jednoznačně cítil sílu i hlad po vítězství. "Určitě jsme byli namotivovaní, po repre-pauze už jsme chtěli hrát zápas. Víme, jaký máme los a naším cílem je pokud možno všechny zápasy do Vánoc vyhrát," dodal odhodlaně jeden z lídrů Beksy.

Zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.