12. 10. 2016

Ve vlnách, přesto páté vítězství

Pro své páté vítězství v letošním ročníku Kooperativa NBL si pardubičtí basketbalisté dojeli do Ostravy, kde vykročili za dalším venkovním triumfem již v prvním poločase.

6. KOLO KOOPERATIVA NBL:

NH Ostrava vs. BK JIP Pardubice 80:92
(22:34, 13:19, 21:19, 24:20)

Body: Bohačík 19 (+8 d.), Smith 15 (+6 as.), Bratčenkov 14, Guercy 13, Alič 10, Jakubů 3, Koloničný 2, Klímek 2, Sevlie 2 - Burnett 23, Wall 19, Nečas 16, Škranc 11, Autrey 9, Potoček 7, Švrdlík 4, Kohout 3

Hráč utkání: Radek Nečas

Třikrát v průběhu utkání si Beksa vypracovala slibné vedení.

Třikrát - ve druhé, třetí i ve čtvrté čtvrtině - domácí tým dokázal zareagovat a přitáhnout se na "hratelný" rozdíl, v závěru dokonce až na 6 bodů, ovšem na výraznější dramatizaci koncovky to Nové huti nestačilo.

Průběh zápasu

První čtvrtina byla střeleckým koncertem Beksy.

Po dvou minutách sice Ostrava vedla 7:2, jenže JIP, veden 10bodovým Jobi Wallem a 9bodovým Radkem Nečasem, vysázel mezi 3. a 10. minutou neuvěřitelných 32 bodů a po šňůře 15:32 (!) si vypracoval dvouciferný náskok. V úvodní desetiminutovce pardubičtí hráči proměnili 12 z 16 dvoubodových pokusů (!), k tomu přidali dvě přesné trojky a úspěšní byli i při všech čtyřech šestkách.

Hned zkraje druhé části hry rozdíl ve skóre navýšil Josef Potoček (22:36), ale záhy přišel útočný propad. Beksa proměnila v následující pasáži jen 3 z 12 střel z pole, nastřádala pouhých 7 bodů a Nová huť se přitáhla na 33:40.

V té chvíli přišly velmi vhod dvě tříbodové trefy Jobiho Walla (v té době autora již 16 bodů), které od sebe dělilo pouze 45 sekund - Petr Bohačík mezi ně sice vtěsnal dvě přesné šestky, ale to bylo ze strany domácích až do konce první půle vše.

Beksa uzavřela první poločas desetibodovou šňůrou, když posledních pět bodů obstaral Dominez Burnett, a do druhé půle si nesla 18 bodů k dobru. Jedním z klíčových faktorů byly míčové ztráty. Zatímco ostravští basketbalisté jich napáchali hrozivých 14, JIP pouhých 5!

V polovině třetí čtvrtiny, za stavu 47:66, se Petr Bohačík podílel pěti body na šňůře 9:0, která znamenala stažení ztráty na deset bodů (56:66). Na jednociferný rozdíl však Pardubičtí svého soka v této fázi zápasu nepustili.

Naopak, na přelomu posledních dvou čtvrtin kontrovali vlastní šňůrou 0:12, po trojce Josefa Potočka a dvoubodovém koši Ondřeje Kohouta poprvé vedli více než dvacetibodovým rozdílem (32. minuta - 56:78).

Jenže "po zápase", jak se říká, ještě zdaleka nebylo!

"Několikrát během utkání to vypadalo, že navýšíme náš náskok, že půjdeme do vedení přes 20 bodů, ale vlastní lehkovážností, ztrátou koncentrace jsme dovolili Nové huti opakovaně snížit. Domácí využili našeho sebemenšího zaváhání a několikrát se vrátili zpět do zápasu," uvedl pardubický trenér Tomáš Bartošek. Ohlasy z tiskové konference čtěte zde: Potřebujeme hrát konstantně

Ostravě stačily jen o něco málo více než 4 minuty, aby do pardubického koše nasypala 17 bodů (Bohačík 6) a rovné 4 minuty před koncem dramatizovala závěr - 73:80!! Jobi Wall s Radkem Nečasem poté přidali dva koše, jenže Bohačík a trojkující Smith snížíli na 78:84 - do konce scházelo ještě 1,5 minuty. Razítko na další vítězství Beksy tak dala až následující trojka Lamba Autreyho.

Ex-pardubický, nyní ostravský pivot Petr Bohačík si vylepšil své sezonní maximum na 19 bodů (+8 doskoků, střelba z pole 7/11), další čtyři jeho spoluhráči zaznamenali mezi 10 a 15 body. Top-skórerem utkání byl Dominez Burnett s 23 body (z pole 10/15), Jobi Wall s Radkem Nečasem pozvedli své letošní maximum: Jobi na 19 bodů (celková střelba 10/14!), Radek na 16 bodů (z pole 6/9).

Poražení napáchali dvakrát více ztrát než vítězové (24 - 12).