13. 12. 2016

V Pau rozhodl začátek

Porážkou ve francouzském Pau vstoupili pardubičtí basketbalisté do druhé fáze FIBA Europe Cupu. Naděje na překvapení vzala za své hned v první čtvrtině.

FIBA EUROPE CUP, 2. KOLO, SKUPINA O:

Pau-Lacq-Orthez vs. BK JIP Pardubice 101:66
(31:12, 20:23, 22:16, 28:15)

Body: Chikoko 28 (+9 as.), Okobo 20 (+10 as.), Robinson 16, Mipoka 12 (+6 as.), Carne 8, Edwards 7, Bokolo 6, Cavaliere 4 - Burnett 16, Autrey 13, Kohout 12, Půlpán 8, Potoček 5, Wall 4, Kotas 3, Nečas 2, Škranc 2, Švrdlík 1

Na dostřel jsme se drželi jen v úvodních třech minutách (8:6).

Domácí začali mohutnou ofenzívou: v první čtvrtině proměnili 13 z 19 střel z pole (úspěšnost 68,4%), kdežto Beksa ve stejné pasáži trefila pouze 6 z 16 pokusů, a francouzský tým rychle unikl do devatenáctibodového trháku - úsek mezi 4. a 9. minutou ovládl 21:4! Když hned z prvního útoku ve druhé čtvrtině přesně trojkoval Okobo (trojky v tu chvíli 5/7 - 0/6), rozdíl se přehoupl přes dvacetibodovou hranici (34:12).

V závěru prvního poločasu, po trojce Lukáše Kotase a povedené kombinaci "až do kuchyně" v podání Radka Nečase a zakončujícího Domineze Burnetta, jsme se sice přitáhli o něco blíže (46:32), jenže Antywane Robinson okamžitě kontroval trojkou s faulem a bílo-zelení dál drželi kontrolu nad vývojem utkání.

Ofenzívu Pau táhla v první půli produktivní trojice Vitalis Chikoko (16 bodů, střelba 9/9!)-Antywane Robinson (12)-Elie-Franck Okobo (11), kteří hojně využívali situací 1 na 1 a byli úspěšní. Hlavně díky jejich příspěvku hostitelé nastřádali za 14,5 minuty rovných 40 bodů a do přestávky 51.

Druhý poločas otevřel přesnou trojkou Jean Mipoka, a byť v polovině třetí čtvrtiny skórovali zpoza tříbodového oblouku v rychlém sledu Josef Potoček a Ondřej Kohout, do jednociferného kontaktu jsme se bohužel nedostali. Záhy přišly 2 míčové ztráty, domácí je potrestali trojkou a alley-oopem, 12 minut před koncem znovu vedli o dvacet (68:48) a bylo definitivně rozhodnuto.

"Nebyl jsem překvapen kvalitou hry domácího týmu. Víme, že francouzská liga je velmi dobrá, známe skvělou historii klubu Pau, přesto jsme nevěděli, co konkrétně očekávat: tato úroveň je pro nás nová," uvedl pardubický trenér Levell Sanders.

Jaké faktory rozhodly podle jeho mínění o výsledku? "Pau hrálo jednoduchý basketbal. Dokázali dostat míč do vnitřního prostoru, měli dobrý spacing, trefili 14 trojek... Bylo těžké je zastavit, protože byli produktivní zevnitř i z vnějšího prostoru."

Lamb Autrey navázal na koučova slova. "Byl to jiný levell, jiná úroveň hry," ocenil výkon Pau. "Hráli jsme proti skvělému týmu, zejména pivoti domácích byli hodně kvalitní. Chikoko hrál skvělý zápas, i ostatní." Navzdory vysoké porážce našel jedno pozitivum: "Byla to pro nás skvělá zkušenost."

Výtečný Vitalis Chikoko proměnil všech 11 střel z pole, všech 6 trestných hodů (!!!) a jen těsně mu unikl ceněný double-double: zapsal 28 bodů + 9 doskoků! Skvěle trojkující (5/6!) Elie-Franck Okobo na double-double dosáhl - vysázel 20 bodů a rozdal 10 asistencí, dvouciferně svému týmu přispěli ještě Antywane Robinson (16 bodů, trojky 2/5) a Jean Mipoka (12 bodů + 6 asistencí, trojky 3/4). Beksu vedli na útočné polovině hřiště Dominez Burnett (16 bodů, z pole 7/15), Lamb Autrey, jenž stihl 11 ze svých 13 bodů již v první půli (z pole 6/12) a Ondřej Kohout (12 bodů, trojky 2/4).