Upravit stránku
21. 02. 2022

V hlavě to měl asi každý


Ne, nebyly to jednoduché okamžiky. Do konce čtvrtfinálové odvety Alpe Adria Cupu v Lublani zbývalo ještě dlouhých 7 minut a luxusní náskok Beksy z prvního zápasu se tenčil a tenčil...

Pardubičtí basketbalisté odcestovali do Slovinska s pohodlným bodovým polštářem, neboť Iliriji doma smetli 92:63.

Jenže...

Už po 110 sekundách domácí tým vedl po třech Cerkvenikových trojkách 9:0.

V průběhu druhé čtvrtiny odskočil do šestnáctibodového trháku (17. minuta - 38:22).

A když na startu závěrečné čtvrtiny zaznamenal 8 bodů v řadě, rázem byl naprosto nečekaně ve hře o postup (71:50). V součtu z úvodním duelem jsme totiž v té chvíli měli k dobru už jen titěrných 8 bodů... "Asi každý měl v té době v hlavě, že by to byl totální průšvih, kdybychom to až takhle pokazili," odpověděl rozehrávač Michal Svoboda na otázku, co se mu v těchto na psychiku velmi náročných okamžicích honilo hlavou. "Samozřejmě si úplně přesně nevybavím, o čem přesně jsem v té chvíli přemýšlel, ale samozřejmě jsme to nechtěli úplně pokazit, hlavně jsme chtěli uhrát postupový výsledek."

Beksa se trápila v útoku, na obranné polovině hřiště byla mnohdy nedůsledná. "Hlavní problém byl podle mě na doskoku. Na obranném doskoku jsme nepředvedli skoro vůbec nic," řekl dále Michal Svoboda. "Dali nám strašně moc bodů z druhých šancí, proti tomu se těžko hraje." Zatímco domácí hráči hráli uvolněně, trefovali se z dálky a nekompromisně trestali naše ztráty míče (19, z nichž Ilirija vytěžila 32 bodů!!!), my jsme ani jednou nevedli a v závěru jsme s vypětím všech sil uhájili potřebný výsledek, který nám stačil k postupu do březnového FINAL 4. "Věděli jsme, že to bude těžký zápas. Nedokázali jsme bohužel odpovídat stejnou mincí co se týče agresivity, proto to dopadlo, jak to dopadlo," doplnil Michal Svoboda.

Kamil Švrdlík: Hořko-sladký postup

Nebývá zvykem, aby dva zápasy dvou stejných soupeřů skončily takto rozdílnými výsledky.

Našel pardubický kapitán ve druhém duelu něco, čím nás Ilirija překvapila, či přímo zaskočila?

"Myslím si, že jediné, čím nás překvapili, bylo to, že jejich pivoti začali dávat trojky," odpověděl pardubický pivot Kamil Švrdlík. "Jinak tenhle zápas byl o nás, o našem špatném přístupu, hlavně v obraně. Dostat v prvním poločase 50 bodů, nevím, co k tomu víc říct..." Nesehrál v myslích hráčů byť jen menší roli jednoznačný výsledek z úvodního čtvrtfinálového střetnutí v Pardubicích? "Řekli jsme si, že jdeme vyhrát. Někde vzadu ale samozřejmě je, že průběžně vedeme o 30 bodů. Stejně ale nemůžeme k žádnému utkání takhle přistoupit. A když se k utkání nepřistoupí na 100% hned od začátku, pak už se strašně těžko zapíná, což bylo vidět," zmínil kapitán Beksy známou pravdu.

Přepnout na vyšší obrátky jsme se pokusili po přestávce, zkraje druhého poločasu jsme se přitáhli na rozdíl 6 bodů (50:44). "Chtěli jsme do druhé půlky vstoupit aktivně. Hráli jsme lépe v obraně, ale zase jsme se trápili v útoku, takže i když jsme domácí hodně dlouho udrželi bez jediného koše (Ilirija neskórovala na startu třetí čtvrtiny 3 minuty - pozn. aut.), nepodařilo se nám skóre víc dotáhnout, protože jsme sami dali jen 4 body," posteskl si Kamil Švrdlík nad slabou ofenzivní produkcí.

V polovině 29. minuty právě on svým košem upravil průběžný stav na 61:50, jenže na přelomu posledních dvou čtvrtin domácí nastřádali 10 bodů v řadě a zvýrazili rozdíl až na maximálních 21 bodů. "Samozřejmě jsem počítal, jak vypadá v součtu celkové skóre, ale věřil jsem, že spíš my ještě tenhle výsledek stáhneme, než že oni by své vedení dál natáhli," nechal Kamil Švrdlík nahlédnout do svých myšlenek v kritické fázi utkání. "Bylo štěstí, že jsme v téhle fázi měli pár útočných doskoků, protože jsme se šíleně trápili z dálky. Vůbec jsme nehráli agresivně do koše, jenom jsme stříleli z dálky a spoléhali na to, že nám to tam padne, což se nedá, obzvlášť venku." Postupový výsledek jsme nakonec uhráli a můžeme se těšit na blížící se finálový turnaj. "Postoupilo se, ale je to takové hořko-sladké, po takovém výkonu nemůže být náš pocit úplně optmimální," dodal Kamil Švrdlík.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti