Upravit stránku
25. 01. 2021

Úžasná myšlenka


Netradičně "pouze" formou online streamu, leč jinak v tradičním formátu proběhl v pátek 22. ledna již sedmý ročník unikátního projektu Hrajeme spolu za Pardubice.

Úspěšný, léty prověřený formát zůstal zachován: v první části programu proběhl koncert Komorní filharmonie Pardubice a jejího hosta, jímž tentokrát byla výborná česká mezzosopranistka Ester Pavlů, v druhé pak následovalo utkání Beksy proti Opavě, jehož výsledek (76:73) byl pověstnou třešničkou na dortu vydařeného pátečního večera. Jak si celý program užili nový ředitel pardubické filharmonie Pavel Svoboda, významný indický dirigent Debashis Chaudharí a sólistka Ester Pavlů?

Pavel Svoboda, ředitel Komorní filharmonie Pardubice:

Jak hodnotíte koncert, v jehož průběhu zaznělo celkem deset skladeb?
"Koncert byl krásný, myslím, že to bylo nádherné osvěžení. Měl jsem možnost chvíli poslouchat dokonce přímo v sále a musím říct, že mě mrazilo v zádech - asi po půl roce. Doufám, že i posluchače a diváky u online streamu doma zamrazilo a věřím, že i oni byli nadšeni."

Co vy, jakožto nový ředitel Komorní filharmonie Pardubice, říkáte na myšlenku tohoto projektu?
"Za mě je to naprosto geniální spojení, které přivede posluchače klasické muziky ke sportovní události a naopak - věříme, že sportovní fanoušci mohou díky tomu projektu “přičichnout” k byť sice populárně laděnému, ale přesto klasickému koncertu. Věřím, že se všichni bavili."

Věříte, že v příštím roce si osmý ročník užijeme znovu společně s diváky v pardubické areně?
"Pevně věřím, že ano. Chtěl bych na tomto místě moc poděkovat jak basketbalovému klubu, tak mé předchůdkyni paní ředitelce Zbořilové, za to, že tento projekt se díky jejich spolupráci narodil a my máme tu čest a možnost v něm dál pokračovat."

Debashis Chaudhuri, dirigent:

Hrajeme spolu za Pardubice má za sebou již sedm úspěšných ročníků. Jak vnímáte spojení basketbalového klubu s filharmonií?
"Já jsem velký podporovatel tohoto nápadu. Myslím si, že toto spojení je úžasné pro obě strany. Když jsem při zápase viděl tu energii, sledoval jsem, jak všechno v hale probíhá… Řek bych, že oba dva světy - hudební i sportovní - toho mají hodně podobného, je to prostě team work. Tento projekt je opravdu výborná myšlenka."

A jak jste si užil basketbalový zápas?
"Musím se přiznat, že živě jsem byl na basketbalu poprvé a bylo to krásné. Díval jsem se úplně všude, kde se co dělo, měl jsem tisíce otázek co, kde, jak, proč… (pousmál se). Je to velmi rychlá a fascinující hra. Sledovat, jak tým pracuje, jak ho vedou koučové… Je to velká symfonie, fyzická symfonie. Pro mě to byl úžasný zážitek."

Ester Pavlů, sólistka:

S ohledem na současná opatření koncert proběhl v prázdné Sukově síni. Jaký je to pocit pro sólistku, zpívat před prazdným hledištěm?
"Mohu říct, že se mi zpívalo krásně, celý koncert jsem si moc užila. Samozřejmě je jasné, že potlesk diváků nám strašně chybí, ale nedá se nic dělat... Je to škoda, doufejme, že už se blýská na lepší časy."

Projekt Hrajeme spolu za Pardubice spojuje sportovní svět s hudebním. Jaký je váš pohled na toto na první pohled netradiční spojení?
"Je to úžasné! Tahle myšlenka se mi strašně moc líbí, protože díky ní je mozné ukázat i mladším divákům, že opera rozhodně není nuda, což je hrozně fajn."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti