08. 11. 2023

Utrojkováni

Na úřadující ligové šampióny dnes Beksa bohužel nestačila. Byť jsme se ve druhém poločase téměř vydrápali z 16bodové propasti, Opava v závěru zkontrolovala dvouciferné vítězství.

DOHRÁVKA 10. KOLA ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. BK Opava 91:103
(25:34, 20:20, 26:27, 20:22)

Oba týmy se musely vyrovnat s citelnými absencemi. Bekse scházeli rozehrávač Matěj Burda, křídelník David Pekárek a pivot Joey Brunk, navíc hned v úvodu druhého poločasu odstoupil kvůli zranění další rozehrávač Petr Šafarčík. Hosté postrádali guarda Radovana Kouřila a podkošové Filipa Zbránka s Miroslavem Kvapilem. Opava nás v úvodních 11 minutách zasypala neuvěřitelnými 10 trojkami (z 16 pokusů!!!) a poměrně rychle odskočila až do 16bodového trháku. Ten jsme sice po přestávce smazali, ale vždy, když to soupeř nejvíce potřeboval, dokázal si  pomoci přesnými trojkami, díky nimž se udržel vpředu až do konce.

Na začátku zápasu jsme v útoku velmi umně využívali hry do vnitřního prostoru a o našich prvních 12 bodů se rovným dílem podělilo podkošové duo Jure Škifić-Kamil Švrdlík. Hosté však kontrovali výtečnou střelbou z dálky a na konci 4. minuty Jan Švandrlík vyrovnával již čtvrtou opavskou proměněnou trojkou (!!) na 12:12. V úvodní čtvrtině jsme sice nastřádali výborných 25 bodů, jenže Slezané nám nakonec nasypali celkem 8 trojek (ze 14 pokusů!!!, naše bilance zpoza oblouku zněla 0/4) a zaznamenali dokonce 34 bodů! Hned na startu druhé části hry Jakub Petráň s Radkem Farským přidali trojky číslo 9 a 10, po nichž rozdíl poprvé vzrostl nad desetibodovou hranici (27:40). V této pasáži jsme si nepomohli ani trestnými hody (do 17. minuty jsme jich minuli hrozivých 10...).

Naši první přesnou tříbodovou trefu obstaral až na konci 13. minuty Petr Šafarčík, jenže na druhé straně se okamžitě trefil ze stejné vzdálenosti i Luděk Jurečka (14. minuta - stav 31:47). Bekse se v žádném případě nedala upřít ohromná bojovnost, která vyústila i v prvopoločasových 9 útočných doskoků. Na přelomu obou poločasů nás skórující Jan Štěrba s Petrem Šafarčíkem přitáhli na jednociferný (stav 47:54), o chvíli později třikrát přesně trojkující Bryce Alford a po něm pod košem úřadující Kamil Švrdlík snížili na rozdíl jediného koše (62:65) - to už jsme bohužel hráli bez zraněného Petra Šafarčíka.

Opava se v této pasáži udržela vpředu i díky dvěma velešťastným trojkám o desku v podání Jakubů Šiřiny a Mokráně.

Úsek od 26. do 29. minuty skončil 5:16 a vypadalo to, že Slezané nám definitivně ukázali záda. Jenže ani tentokrát jsme nesklopili hlavy a dokázali jsme se opět vrátit do těsnějšího kontaktu. Za stavu 76:83 jsme měli dvě otevřené trojky, leč neproměnili jsme ani jednu, načež Šiřina s Mokráněm každý 3 body znovu navýšili rozdíl na dvouciferný. Poslední vzepětí přišlo mezi 27. a 28. minutou a 2,5 minuty před koncem Tomáš Vyoral korigoval na 89:95. Co následovalo? Opavské tříbodové zásahy číslo 15 (Jan Švandrlík) a 16 (Radek Farský), po nichž už bylo definitivně jasno.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Pozápasové komentáře

Vanja Miljković (trenér Pardubic):

"Nejprve gratuluji Opavě k vítězství, které bylo zasloužené. Měli jsme problém eliminovat soupeřův útok. I když jsme se na jednotlivé situace připravovali, Opava má ve svém středu skvělé střelce, hlavně zpoza tříbodového oblouku. Některé střely byly přes ruce bránících hráčů, některé byly vyloženě o štěstí, ale spousta jich byla naprosto otevřených. My jsme se v útoku dokázali dostávat do situací, kdy nás soupeři faulovali, ale bohužel jsme minuli mnoho trestných hodů. Teď se budeme snažit co nejlépe zregenerovat a připravit se na sobotní utkání proti Děčínu."

Jan Štěrba (hráč Pardubic):

"Bohužel jsme vyšli naprázdno, protože jsme si nechali soupeře ujet na začátku, v prvním poločase jsme ztráceli skoro 20 bodů. Pak jsme ukázali charakter a že jsme tým, stáhli jsme ztrátu až na 3 body, ale bohužel, Opava nám znovu odskočila do většího vedení a to už jsme nestáhli. Rozhodla asi obrana, nechali jsme rozstřílet jejich střelce, což je u Opavy strašně nebezpečné. Takovou obranou se nemůžeme prezentovat. Také jsme měli velký počet minutých trestných hodů a jednoduchých zakončení.

David Zach (asistent trenéra Opavy):

"Byl to velice zajímavý zápas pro fanoušky, z pozice trenérských týmů už to takové nebylo, protože v zápase bylo hodně chyb. Obrany se mo nevyznamenaly, naopak útočně jsme měli štěst, že se nám dařila střelba za 3 body. To byl jeden z faktorů, proč jsme toto utkání zvládli. Sice jsme dali 103 bodů, ale náš výkon nebyl optimální. Možná se můžeme bavit o tom, že se nám daří střelecky, útočné to nebylo tak špatné, nicméně na obranné polovině jsme rozhodně neplnili to, co jsme chtěli. Takovýhle výkon by tady v jiné situaci nestačil. Pardubice zahodily spoustu šestek, nedařily se jim nějaké věci, které by se jim normálně dařily. Měli jsme víc štěstí než rozumu, ale zvládli jsme to a výhru bereme všemi deseti."

Jakub Mokráň (hráč Opavy):

"Respekt Pardubicím, odehrály výborný zápas. My jsme měli úžasných prvních 15 minut, kdy nám padlo všechno, dali jsme 44 bodů. Potom nám to trošku přestalo padat, ale problém byl v prvním poločase v obraně, neboť jsme také dostali mnoho bodů. Ve druhém poločase jsme se toho chtěli vyvarovat, ale nevím, jestli se nám to úplně podařillo, když jsme dostali přes 90 bodů. Jsme rádi, že jsme potvrdili předcházející domácí vítězství. Chceme teď mít dobrou šňůru, abychom se naladili na Ligu mistrů."