09. 11. 2019

Utrojkováni

Vítěznou šňůru Beksy bohužel velice rázně ukončila Opava, která si hodně pomohla k jednoznačnému triumfu výtečnou střelbou z dálky: nasázela nám celkem 14 trojek!!

8. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 85:65
(21:15, 25:12, 24:21, 15:17)

Vedli jsme pouze jednou, v polovině 4. minuty 5:6. V dalším průběhu prvního poločasu nám Slezané nasázeli 8 trojek (!) a již ve druhé čtvrtině, v jejímž závěru navýšili rozdíl ve skóre až na 19 bodů, nám definitivně ukázali záda. "Myslím, že otázka nezní, který tým byl dnes večer lepší - byla to nepochybně Opava," uznal trenér Ken Scalabroni zcela jednoznačnou dominanci hostitelů. "V první čtvrtině jsme se trochu drželi, ale dál už to bylo špatné, naopak domácí dělali naší obraně problémy kombinací pick-and-roll, měli dobrý pohyb míče. Opava vyhrála zaslouženě."

Rozhodná pasáž zápasu přišla velmi brzy, již na přelomu úvodních dvou čtvrtin. Od stavu 14:14 domácí natáhli svou šňůru na 16:3, i díky třem úspěšným trojkám (Bujnoch 2 a Bratčenkov) a v polovině 13. minuty byli vpředu o 13 bodů (30:17). Když konečně ve 14. minutě Kamil Švrdlík trefil naši první trojku, na druhé straně okamžitě kontroval zpoza oblouku Martin Gniadek a nedlouho po něm ze stejné vzdálenosti dvakrát i Rostislav Dragoun (19. minuta - 41:24).

Domácí hráči v první půli proměnili 8 tříbodových střel s vynikající úspěšností 50% (!), kdežto my pouze jedinou z dvanácti pokusů (úspěšnost jen 8%), navíc dokázali skórovat snadné body po našich míčových ztrátách (body z rychlých protiútoků 12 - 2).

Jakékoliv poločasové myšlenky na obrat zhatilo hned úvodních 75 sekund druhé půle. Švandrlík se Zbránkem se prosadili z tříbodové vzdálenosti, Gniadek trefil dvoubodový koš a Opava po osmibodové šňůře (v součtu s koncem prvního poločasu 11:0) rázem měla na kontě dvojnásobný počet bodů (54:27). Po 25 minutách hry zněla bilance tříbodové střelby následovně: 12/21 (54%) - 1/14 (7%)... "Opava nás přejela na všech frontách," smutně konstatoval rozehrávač Tomáš Vyoral.

V minulých dnech jsme odehráli velmi dobré utkání v Praze a poté i solidní duel v Gliwicích. Proč jsme na tyto vydařené zápasy nedokázali navázat? "Nebojovali jsme... Do druhého poločasu jsme se snažili něco změnit, ale když Opavu necháte rozehrát, všichni její hráči se trefují, těžko se to pak zastavuje," pokračoval Vyo ve svém hodnocení. Utkání se podle něj definitivně zlomilo zkraje třetí čtvrtiny. "Na začátku druhé půle trefili nějaké trojky a bylo po zápase. Tohle byl takový play-off zápas a my jsme v něm moc neobstáli..."

Domácí táhla dvojice tradičních lídrů Martin Gniadek-Jakub Šiřina.

První jmenovaný nastřílel 19 bodů (trojky 3/4), k nimž přidal i 8 doskoků a 6 asistencí, druhý sice netrefil ani jedinou trojku (0/7, zbytek týmu však 14/26!!!), leč i tak skóroval 16 bodů (12 v rozhodné pasáži utkání) a rozdal 8 asistencí. Náš tým měl dva dvouciferné střelce v Tomáši Vyoralovi (14 bodů, trestné hody 7/8) a Kamilu Švrdlíkovi (13 bodů, střelba z pole 6/8). Na rozdíl od většiny vzájemných zápasů v minulých sezonách jsme si nepomohli převahou na doskoku (38 - 39, z toho útočné 12 - 11), navíc jsme měli dvojnásobný počet ztrát než vítězové (8 - 16).