14. 11. 2018

Útok ano, obrana ne

Ani páté utkání v základní fázi FIBA Europe Cupu nemělo pro Beksu úspěšný konec. V Saratově držela krok do poločasu, nakonec prohrála rozdílem 38 bodů.

5. KOLO FIBA EUROPE CUPU:

Avtodor Saratov vs. BK JIP Pardubice 129:91
(33:27, 32:27, 31:17, 33:20)

Zastavit hru Saratova ve vnitřním prostoru - ať už jeho nájezdníky zvenku, nebo podkošové hráče - byl pro nás takřka neřešitelný úkol. V první půli jsme se udrželi v kontaktu produktivním útokem (v obou úvodních čtvrtinách jsme nastříleli shodně 27 bodů), ovšem zatímco naše ofenzíva po přestávce už nevykazovala takové parametry, Avtodor nám nasázel ve všech čtyřech částech hry přes 30 bodů! "Jednoznačně se projevila kvalita domácího týmu, na druhou stranu je potřeba říct, že jsme mu to trošku usnadnili naší naivitou," podotkl pardubický kapitán Radek Nečas. "Nechali jsme se vtáhnout do jejich způsobu hry, kdy se hodně rychle zakončovalo a my jsme se po našich nepřesných střelách nestíhali vracet do obrany," rozvinul Šutys svou myšlenku.

Prvních pět útoků jsme zakončili přesnými střelami a rychle jsme vedli 5:12, jenže také jsme velmi rychle sbírali fauly, což nás provázelo celý první poločas. Za následek to mělo nejen faulové problémy klíčových hráčů (Dwayne Benjamin v 13. minutě a Donovan Jackson ve 14. minutě měli po 3 osobních chybách), ale i nůši tresthých hodů Avtodoru (v první čtvrtině 10/12 - 1/1). Saratov i díky úspěšným šestkám otočil průběžný stav na 17:16, a když - veden produktivním duem Golden-Buford (13+9 bodů) - ovládl přelom prvních dvou čtvrtin 8:0, poprvé vedl dvouciferně (37:27).

Na tuhle šňůru jsme ještě našli odpověď. Sedmi body v řadě jsme se přitáhli a o chvíli později už Dwayne Benjamin košem s faulem otáčel na 41:42. Saratov si hojně pomáhal zejména útočný doskokem (do půle 11) a stále stál velmi často na trestné linii (po půli 20/23 - 6/7)... Pasáž od 15. do 19. minuty ovládl poměrem 17:3, nám vlily novou krev do žil dvě trojky z poslední minuty (Ondřej Kohout a David Škranc).

Krátce po přestávce jsme se dokonce přitáhli na jednociferný rozdíl. Za stavu 68:57 navíc Evan McGaughey střílel otevřenou trojku: kdyby proměnil, stáhli bychom ztrátu jen na 6 bodů. Jenže nedal, na druhé straně nás okamžitě trestal zpoza tříbodového oblouku McLean, Avtodor pak podařenou pětiminutovkou natáhl svoji šňůru na 20:5 (stav 87:63) a konec už byl jen otázkou finálního rozdílu. "Bohužel, v momentech, kdy se nám nedařilo, jsme soupeře nedokázali zastavit. Nedávali jsme střely, chodili jsme za míčem, ale domácí i ve třech získávali odražené míče a házeli je na útočnou polovinu zbývajícím dvěma hráčům, kteří už valili dopředu. Nestíhali jsme se vracet a pak už bylo těžké čelit tomu dvojtaktovému cvičení," doplnil Radek Nečas.

Na bodové smršti vítězů se nejvíce podíleli Perrin Buford, David Kravish a Trae Golden, kteří společně obsarali 79 bodů, při fantastické souhrnné úspěšnosti střelby z pole (66% - 25/38) i z čáry trestného hodu (95,5% - 21/22)!!! Beksa měla pět dvouciferných střelců, mezi nimiž vynikli Donovan Jackson (19 bodů, z pole 6/15, trestné hody 7/7) s Viktorem Půlpánem (14 bodů, z pole 5/13, trestné hody 4/6, ale také 5 ztrát).