05. 01. 2020

Úspěšné vykročení

Skvělé vykročení do nového roku 2020! Pardubičtí basketbalisté si vezou z ústecké palubovky hodně cennou výhru, díky níž vylepšili svoji bilanci v NBL na 11/6.

17. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Sluneta Ústí n. L. vs. BK JIP Pardubice 67:73
(18:11, 15:25, 11:21, 23:16)

Do naší sestavy se vrátil uzdravený Tomáš Vyoral, naopak kvůli nemoci scházeli Michal Svoboda s Josefem Potočkem.

Na začátku jsme jen velmi obtížně chytali optimální útočný rytmus, o čemž nejlépe svědčilo pouhých 11 nastřílených bodů v první čtvrtině. Ve druhé části hry jsme jich však přidali 25 a ve třetí 21, navíc jsme výrazně přidali na obranné polovině hřiště, díky čemuž jsme tyto dvě čtvrtiny ovládli v součtu 46:26 a právě v tomto úseku jsme udělali rozhodující krok k vítězství. "Vyhrát venku je vždycky dobré," předeslal trenér Ken Scalabroni. "I když to nebylo hezké utkání, vítězství se také počítá. Bereme ho, protože nám dodá sebevědomí hrát lépe a vyhrávat také na venkovních hřištích."

Nezačali jsme dobře, což platilo pro obranu i útok. Minuli jsme prvních pět střel z pole a do 5. minuty jsme proměnili jediný z dvanácti střeleckých pokusů - v této pasáži se trefil pouze úspěšně trojkující David Škranc. Záhy sice proměnil další trojku Kamil Švrdlík, ovšem vinou nefungující defenzívy - mnohokrát jsme nechali ústecké hráče pohodlně zakončit z blízkosti koše - jsme nabrali až sedmibodovou ztrátu (16:9). V první části jsme měli tristní úspěšnost střelby z pole 20% (4/20), což se však ve druhé čtvrtině změnilo. V ní jsme trefili 9 ze sedmnácti střel a v 19. minutě jsme poprvé vedli, když najíždějící Tomáš Vyoral završil naši šňůru 0:7 a otáčel na 31:32. "Druhá čtvrtina pro nás byla velice důležitá, dokázali jsme se v ní prosadit a získat trochu sebevědomí," vyzvedl Ken Scalabroni význam druhé desetiminutovky.

Velmi dobrou pasáž jsme odehráli na startu druhé půle.

Úsek od 21. do 26. minuty jsme ovládli 2:11, přičemž v polovině třetí čtvrtiny jsme po koši Ozrena Pavloviče poprvé vedli dvouciferně (35:45). Nejvíce jsme v této fázi vedli o 13 bodů a mohlo být ještě lépe, nebýt několika hůře zvolených střel. Do závěrečné osmiminutovky jsme vstupovali s čtrnácti body k dobru (49:63), ovšem několika zbytečnými ztrátami, po nichž následovaly snadné koše z rychlých protiútoků, jsme sami vrátili Slunetu do hry: domácí velmi rychle umazali polovinu ze svého manka a v 34. minutě už ztráceli jen 56:63.

V 35. minutě nám ještě trojkující Tomáš Vyoral vrátil dvouciferný náskok (58:68), jenže rozjetí ústečtí basketbalisté hojně využívali našich chyb na obou polovinách hřiště a čtyři minuty před koncem se přitáhli na rozdíl jediného koše (65:68): za 6 minut čtvrté čtvrtiny nám nasypali 21 bodů! Koncovku jsme navíc hráli bez vyfaulovaného Viktora Půlpána. V oboustranně hodně nervózním závěru oba týmy kupily špatná útočná řešení. V 38. minutě Pavel Houška dvakrát přesně šestkoval na 67:70, poté až 55 sekund před koncem jej napodobil Tomáš Vyoral (67:72). Klíčové obranné zákroky záhy předvedli David Škranc, jenž zblokoval najíždějícího Svejcara, a po něm Radek Nečas, který stejným způsobem zastavil Šotnara. "Domácí hráli ve čtvrté čtvrtině velmi dobře - tvrdě, agresivněji. naopak my jsme udělali spoustu chyb a dali jsme jim šanci, aby se vrátili do zápasu. Naštěstí jsme celkově byli o pár herních situací lepší. Když jsme potřebovali, měli jsme doskoky, které jsme mít měli, v klíčových momentech jsme dokázali dopravit míč ke správným hráčům a proměnili jsme trestné hody," uzavřel Ken Scalabroni své hodnocení.

Statistiky

Tomáš Vyoral sice minul svých prvních pět střel, leč v dalším průběhu utkání už se mu vedlo o poznání lépe, o čemž svědčí výsledných 26 bodů (z pole 6/16, trestné hody 11/14) - v závěrečných šesti minutách zaznamenal všech 8 bodů Beksy. Ozren Pavlovič zapsal svůj druhý double-double za 17 bodů + 10 doskoků. Top-skórerem poražených byl Pavel Houška, autor 16 bodů (+11 doskoků, trestné hody 7/7), ovšem žádnému z jeho spoluhráčů jsme nedovolili výraznější příspěvek: například jeho podkošového parťáka Ladislava Pecku jsme udrželi na pouhých 4 bodech!

Mezi klíčová čísla lze jednoznačně zařadit tříbodovou střelbu (počet proměněných trojek 3 - 8, domácí trefili všechny tři až v poslední čtvrtině) a útočný doskok (5 - 12). Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.