03. 03. 2023

U lídra těsná porážka

Beksa, stále znatelně oslabena o zraněné Petra Šafarčíka s Davidem Pekárkem, předvedla v brněnské hale srdnatý výkon, ovšem další cenné vítězství bohužel nezískala.

5. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

Basket Brno vs. BK KVIS Pardubice 72:71
(13:20, 25:23, 16:7, 18:21)

Pomohli jsme si velice nadějným rozjezdem, který ve druhé čtvrtině vyústil v naše průběžné vedení až o 13 bodů, po přestávce jsme naopak ustáli hrůznou ofenzivní pasáž, kdy jsme během necelých 8 minut proměnili jediný z 15 střeleckých pokusů z pole! Hit kola, v jehož závěrečné pětiminutovce nám chyběl i vyfaulovaný kapitán Kamil Švrdlík, tak dospěl do nervydrásající koncovky, v níž jsme bohužel nevyužili několik nadějných možností překlopit skóre na svoji stranu. "Utkání možná nebylo úplně hezké pro diváky, ale my můžeme být spokojeni, že jsme pokračovali v dobrém výkonu po předešlém zápase, který jsme doma vyhráli. Vyhrál zápas šťastnější tým," konstatoval asistent trenéra Vanja Miljković.

Na začátku zápasu jsme třikrát dopravili míč až pod obroučku na pivota Roberta Rikiće, jenž snadno zapsal rychlých 6 bodů, v polovině 7. minuty pak Nick Neal posouval košem s faulem průběžný stav již na 7:15. Domácí proměnili v úvodní čtvrtině pouze 6 ze 17 střel z pole (úspěšnost 35%), kdežto my 9 z 15 (60%), a na startu druhé části hry nám přesně trojkující Tomáš Vyoral dal poprvé dvouciferný náskok (stav 13:23).

Brno sice minišňůrou 5:0 snížilo, leč následovala smršť  tříbodových akcí Beksy: trojky rozehrávačů Tomáše Vyorala a Matěje Burdy a po nich koš s faulem Jana Štěrby - po 13 minutách jsme rázem byli vpředu 20:33 (z pole jsme do té doby stříleli s úspěšností 66% - 14/21).

Záhy jsme však začali mít velké problémy s fauly: Tomáši Vyoralovi byl odpískán již třetí faul, v 18. minutě byl poměr osobních chyb 5 - 13. Navíc jsme začali kupit míčové ztráty (5 během 3,5 minuty), čehož Brno využilo ke šňůře 14:4 a snížení na 36:39. Na přelomu obou poločasů jsme 5 body za sebou znovu odskočili (stav 38:46), jenže mezi 22. a 28. minutou jsme minuli 14 střel v řadě (!) a domácí po šňůře 10:0 po hodně dlouhé době vedli (48:46). Naše předlouhé bodové sucho přerušil až úspěšně najíždějící Tomáš Vyoral a byl to právě Vyo, jenž nás udržel ve hře o vítězství až do úplného konce.

V polovině poslední čtvrtiny Brno zvýraznilo své vedení na 67:61, nicméně další úsek hry skončil 2:8 - Josef Potoček proměnil 2,5 minuty před koncem jeden trestný hod, jímž srovnal na 69:69. Klíčovou střelu zanedlouho vyslal Danilo Djuričič, jehož trojka z 38. minuty se nakonec ukázala jako rozhodující. Na začátku 39. minuty ještě Robert Rikić dvěma přesnými trestými hody snížil, leč žádný další pokus, včetně závěrečné, potenciálně vítězné střely Tomáše Vyorala, už bohužel nebyl úspěšný. "Jsem rád, že jsme zastavili útočnou sílu Brna. Měli jsme ale množství ztrát a to je jeden z důvodů, proč jsme to utkání nakonec prohráli," poukázal Vanja Miljković na dvojnásobný počet míčových ztrát (9 - 18). "Možná, kdybychom hráli koncentrovaněji v útoku a v závěru dělali lepší rozhodnutí, mohli jsme vyhrát," doplnil asistent kouče Dina Repeši.

Také rozehrávač Matěj Burda vyzvedl defenzivní činnost. "Dobře jsme začali a vedli jsme už dvouciferným rozdílem, především díky tomu, že jsme dobře bránili. V obraně nebyl problém, protože jsme Brno udrželi doma na 72 bodech, ale rozhodovaly detaily. V prvním poločase jsme nedali pár jednoduchých střel a poté jsme dostali nějaké body z protiútoků. Myslím si, že právě rychlé protiútoky Brna rozhodly, nedokázali jsme je zastavit. Bohužel jsme na konci byli ti méně šťastní," litoval Matěj Burda nejtěsnější možné porážky.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.