04. 01. 2023

U lídra bez šance

Neúspěšně, jednoznačnou porážkou na palubovce lídra Kooperativa NBL, Beksa vykročila do nového kalendářního roku 2023. Brnu jsme podlehli i podruhé v sezoně, tentokrát o 15 bodů.

16. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

Basket Brno vs. BK KVIS Pardubice 80:65
(12:7, 19:16, 32:17, 17:25)

Po celý první poločas jsme se nevídaně trápili na útočné polovině hřiště, navíc jsme kupili míčové ztráty. Navzdory tomu jsme za Brnem zaostávali jen o 8 bodů a mohli věřit v druhopoločasové procitnutí. To však, bohužel, nepřišlo. Naopak, domácím v úvodu třetí čtvrtiny stačily jen 4 minuty, aby nám definitivně ukázali záda: v této pasáži navýšili svůj náskok až na maximálních 23 bodů a zbytek utkání už se jen dohrával. "My jsme přišli připraveni a motivováni, ale neukázali jsme to na hřišti," zklamaně si posteskl trenér Dino Repeša. "Myslím, že to je velká škoda," litoval krajně nepříznivého průběhu zápasu i konečného výsledku.

Dění na palubovce v prvním poločase dostatečně výmluvně vystihují čísla. Z pole jsme stříleli s úspěšností pouhých 26,5% (9/34), přičemž z 13 pokusů zpoza tříbodového oblouku nebyl úspěšný ani jediný. K tomu jsme do úvodních 14 minut nakumulovali plných 10 míčových ztrát...

Vedli jsme jen velmi krátce: v polovině 3. minuty, po úvodním koši Petra Šafarčíka 0:2, o 10 minut později, kdy na dva úspěšně zakončené nájezdy Michala Svobody navázal zpod koše Robert Rikić a otáčel průběžný stav na 12:13, a ještě ve 14. minutě zásluhou Matea Čolaka (15:18). Brno však záhy natáhlo svou šňůru na 12:1 a od té doby už nás před sebe nepustilo.

Rozhodnou pasáží byl úsek od 21. do 25. minuty. Hned na startu druhé půle Šimon Puršl s Viktorem Půlpánem dali svému týmu poprvé v zápase dvouciferný náskok (35:23), do poloviny třetí čtvrtiny nám pak domácí i díky 4 přesným trojkám (v rozmezí pouhé 1,5 minuty!!!) definitivně utekli: šňůrou 16:3 odskočili do vedení 51:28, na což už jsme nedokázali zareagovat. "Naše střelba za 3 body byla tragická. S takovou střelbou nemůžeme vyhrát ani proti poslednímu týmu," poukázal Dino Repeša na žalostnou trojkovou bilanci 6/26 (23%). "Určitě musíme udělat nějaké změny, uvidíme další dny a týdny, co to bude," dodal kouč Beksy.

Velice zklamaný byl pochopitelně i rozehrávač Petr Šafarčík. "Brno dnes chtělo víc vyhrát, šlo to vidět hned od úvodního rozskoku. My jsme do zápasu vstoupili špatně, což se opakuje pořád dokola. Je na nás, abychom si to zanalyzovali, protože se to děje celou sezonu. Před zápasem jsem říkal, že můžeme hrát proti těm nejlepším, ale takhle to nepůjde. Budeme rádi, když se dostaneme do A1," konstatoval autor 12 bodů a 6 asistencí.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

I další utkání odehrajeme na soupeřově palubovce: v sobotu 7. ledna se představíme v Kolíně.