17. 04. 2017

Tuři vyhráli a snížili sérii

Beksa nenavázala v utkání číslo 3 na svitavské palubovce na předchozí dvě domácí dvouciferná vítězství a po 7bodové porážce vede v sérii 2 - 1.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF, ZÁPAS 3:

DEKSTONE Tuři Svitavy vs. BK JIP Pardubice 74:67
(21:16, 17:15, 22:24, 14:12)

Stav série: 1 - 2

Body: Mickelson 20 (+10 d.), Jelínek 13, Slezák 12, Roseboro 12 (+8 d.), Marko 5, Vučica 4, Smithson 4, Teplý 4 - Autrey 20, Burnett 17, Wall 9, Pandula 9, Švrdlík 7, Kotas 3, Nečas 2

Celý zápas jsme se nemohli dostat do útočného rytmu. Vedli jsme jen 45 sekund v úplném úvodu utkání (2:6), pak už se neustále drželi vpředu Tuři. V závěru se nám sice podařilo stáhnout ztrátu na rozdíl jediného koše, ovšem dvě střely, které by nás dostaly do vedení, jsme minuli a domácí pivot Jiří Jelínek zajistil pro svůj tým kontrolovanou koncovku.

Tuří ofenzívu vedl na začátku zápasu Hunter Mickelson, jenž velmi rychle nasbíral 8 bodů, na druhé straně mu sekundoval taktéž 8bodový Dominez Burnett. V první čtvrtině se nám však střelecky nedařilo, proměnili jsme v ní jen 4 z 15 pokusů z pole (úspěšnost 27%), navíc domácí těžili i z nečekané převahy na útočném doskoku (5 - 0).

K Mickelsonovi se záhy přidal i křídelník Pavel Slezák a tito dva muži do poloviny druhé čtvrtiny společnými 24 body vytáhli náskok Svitav do dvouciferných hodnot - 36:22! Ztráceli jsme i vinou nelepšící se úspěšnosti střelby, v níž jsme výrazně zaostávali: v té chvíli byl poměr 52% (14/27) ku 26% (6/23). Závěrečnou pasáž první půle jsme přece jen zvládli lépe a díky šňůře 2:9 jsme umazali rovnou polovinu čtrnáctibodového manka.

Hned zkraje druhého poločasu jsme se během 84 sekund dotáhli na jediný bod, díky minišňůře 0:6 (stav 38:37), minimální rozdíl byl i o chvíli později (43:42), ovšem do vedení jsme se nedostali. Na startu poslední čtvrtiny jsme plné 4 minuty neskórovali, když jsme minuli 8 střel v řadě, a Tuři opět výrazněji unikli - řádící Hunter Mickelson zaokrouhlil svůj příspěvek na 20 bodů a posunul skóre na 64:55.

Po koši s faulem Jiřího Jelínka domácí vedli 67:60, na druhé straně se postarali o snížení Lamb Autrey s Radkem Nečasem - do poslední tříminutovky se šlo za stavu 67:65. Tury jsme však v tomto utkání nepřetlačili.

V 39. minutě, za stavu 69:67,  jsme měli dvě šance srovnat nebo jít do vedení: Dominez Burnett však neuspěl z trojkoviště ani z dvoubodové vzdálenosti a koncovku na druhé straně zrežírovali Jiří Jelínek: 62 sekund před koncem proměnil dvě šestky, záhy po naší chybě v útoku trefil trojku a sedmibodový náskok už Tuři uhlídali.

„Blahopřeji domácím k vítězství a ke snížení série na 1-2. Klíčový byl útočný doskok domácích na začátku, kdy nás v něm předčili. Měli díky tomu několik střel navíc a tím si dodali ohromnou energii, začali si věřit a získali i potřebný náskok," hodnotil Utkání 3 pardubický trenér Tomáš Bartošek"My jsme se sice vždy přiblížili, ale oni díky útočnému doskakování znovu odskočili. Druhým klíčovým faktorem bylo, že jsme dostali hrozně moc laciných košů. Musíme se z těchto chyb poučit a lépe se připravit na středeční zápas," doplnil.

Také rozehrávač Lukáš Kotas mínil, že ráz utkání udal hned jeho začátek. „Nemyslím si, že jsme hráli nějak dobře. Utekl nám začátek a pak jsme to doháněli. V hale byla skvělá atmosféra, těžko se proti tomu hraje, když jsou ve hře i diváci. Domácí se chytili na začátku, což asi rozhodlo. My jsme se sice ještě dotáhli, ale byl to tu pak ohromně těžké zápas otočit."

I proto, že Beksa se tentokrát nemohla spolehnout na úspěšné tříbodové pokusy. "Střelba z dálky pro nás byla velkým problémem, nepadalo nám to tam," přikývl Kotas. "Domácí mají dlouhé pivoty, kteří ucpávají prostor pod košem a když se vám nedaří z dálky, tak je to velký problém. Musíme se z toho ale poučit, pořád je to série na čtyři vítězství a ve středu to musíme odčinit."