07. 10. 2016

Trojková smršť a šťastná výhra

To bylo o fous... Radek Nečas svým košem v poslední sekundě základní hrací doby poslal zápas do prodloužení a v něm Beksa udolala Ústí o tři body.

5. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. SLUNETA Ústí nad Labem 93:90
(14:20, 21:17, 23:21, 22:22, 13:10)

Body: Autrey 18, Wall 17 (+5 as.), Nečas 13 (+12 d.), Kotas 12, Škranc 11 (+5 as.), Potoček 9, Švrdlík 6, Půlpán 4, Burnett 3 - Smith 27 (+5 as.), Igrutinovič 16, Šotnar 14, Pecka 14, Bosák 8, Abercrombie 7, Šteffel 2, Glover 2

Hráč utkání: Lukáš Kotas
Diváků: 715

Beksa uhrála svou nejdelší bodovou šňůru hned na začátku zápasu - po dvou minutách vládla i díky přesným tříbodovým trefám Davida Škrance a Jobiho Walla 8:0. O chvíli později své vedení ještě nepatrně navýšila (12:3) a přesně v polovině první čtvrtiny David Škranc dunkoval z protiútoku na 14:7. Dalších pět minut však domácí tým zůstal bodově na suchu a SLUNETA třináctibodovou šňůrou vývoj utkání otočila. "Chtěli jsme se dostat do trošku vyššího vedení a uklidnit se, ale bohužel se nám to nepovedlo. Celý zápas byl z naší strany nervózní," všiml si Lukáš Kotas, zvolený Mužem zápasu.

JIP trápilo neuvěřitelné množství míčových ztrát, v úvodní desetiminutovce jich napáchal hrozivých 8!!!

V dalším průběhu utkání už si pardubičtí basketbalisté mnohem více vážili míče (za zbývajících 35 minut ztratili solidních 10 míčů), ovšem v celém průběhu utkání se severočeskému sokovi ani jedinkrát výrazněji nevzdálili.

Drama gradovalo ve čtvrté čtvrtině.

Ani jeden tým nebyl ve vyšším než tříbodovém vedení!

Beksa trefila v této pasáži 4 trojky, ale nestačilo to. SLUNETA, tažena úspěšně najíždějícím i střílejícím Khristianem Smithem, šla do koncovky v komfortní pozici: 24 sekund před vypršením 40. minuty byla o 2 body vpředu a měla v držení míč... Jenže Igrutinovič o něj přišel, Lamb Autrey ho převezl na útočnou polovinu hřiště a oslovil k potenciálně vítězné trojce v rohu hřiště stojícího Viktora Půlpána. Ten netrefil, míč se odrazil od obroučky do hřiště, odkud ho vrátil směrem k obroučce Lamb Autrey a Radek Nečas dopíchl do koše.

Klakson - 40. minuta - 80:80 - prodloužení!

Do něj lépe vstoupila Beksa, ale dvě velké trojky Michala Šotnara znamenaly vyrovnání - 45. minuta, 88:88. Klíčovou trefu vzápětí obstaral Lukáš Kotas. Ve svém prvním utkání v letošní sezoně proměnil 28 sekund před koncem svůj třetí tříbodový pokus a koncovku nastaveného času už jeho tým zkontroloval.

"Dnes nevyhrál lepší tým," uznal pardubický kouč Levell Sanders na pozápasové tiskové konferenci. "Ústí hrálo výborný zápas, musíme jim dát kredit," ocenil soupeřův kvalitní výkon. "Znovu ale říkám: jsem rád za každou výhru, kterou získáme. A také jsem rád za to, že veterán Koty je zpět. Dnes nám velmi pomohl, potřebovali jsme vše, co nám dnes dal," vyzvedl Ell výkon navrátilce do sestavy Lukáše Kotase, autora 12 bodů (trojky 3/6).

Více ohlasů si můžete přečíst zde: Ohlasy: vyhrál šťastnější tým

Trojkový festival

Jobi Wall 4, Lukáš Kotas s Davidem Škrancem po 3, Josef Potoček a Lamb Autrey 2, Dominez Burnett a Radek Nečas po 1. Bekse to - naštěstí! - z dálky "padalo", suma sumárum nasázel 16 trojek s výtečnou týmovou úspěšností 38%. I díky téměř 50 bodům dosažených z trojek se vyrovnala s menším příspěvkem Domineze Burnetta, jehož od začátku trápily potíže s fauly a vůbec se nedostal do hry. "Moc toho kvůli faulům nenahrál, jeho útočná potence nám chyběla," podotkl Lukáš Kotas.

Dlouho se příliš neprosazoval ani Lamb Autrey, ale s blížícím se koncem zápasu trefil několik velkých střel a s 18 body byl top-skórerem vítězů (trojky 2/3, trestné hody 6/6). Jobi Wall potřeboval na své čtyři trojky 14 pokusů, nicméně přispěl komplexním výkonem (17 bodů + 6 doskoků + 5 asistencí), Radek Nečas si připsal double-double za 13 bodů + 12 doskoků (z toho 9 v útoku!).

SLUNETU táhl svým maximem v dosavadním průběhu NBL křídelník Khristian Smith, jenž se blýskl 27 body (dvojky 6/13, trojky 2/5, trestné hody 9/12), další zahraniční akvizice Luka Igrutinovič se dostal na 16 bodů (z pole 5/7, trestmé hody 5/8). Střeleckého rekordmana letošního ročníku Ladislava Pecku obrana Beksy k žádným manévrům nepustila (14 bodů, z pole 5/14, trojky 3/3).