11. 03. 2020

Třináctá porážka

Čtyřzápasová vítězná šňůra Beksy skončila dnes večer v Děčíně, kde jsme v dohrávce 5. kola nadstavbové části NBL prohráli s domácími Válečníky o 14 bodů.

DOHRÁVKA 5. KOLA NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 87:73
(19:24, 27:21, 15:13, 26:15)

Ve hře o vítězství jsme se drželi až do poloviny poslední čtvrtiny - byť jsme ve druhé půli nebyli příliš produktivní, ještě 5 minut před koncem jsme byli pozadu o pouhé 4 body. Domácí však ovládli rozhodný úsek od 36. do 39. minuty poměrem 12:3, čímž definitivně rozhodli o svém triumfu. „V poslední čtvrtině nám došly síly. Trápili jsme se v útoku, moc nám neputoval míč z rukou a neměli jsme co nabídnout. Příště se s tím musíme popasovat lépe," uvedl asistent trenéra Adam Konvalinka.

Začali jsme vlažněji na obranné polovině hřiště a za 4 minuty jsme inkasovali 14 bodů. Záhy jsme však zagresivnili obranu, nastříleli jsme 7 bodů v řadě a po koši s faulem Tomáše Vyorala jsme poprvé vedli (14:15). Do konce první čtvrtiny jsme natáhli naši šňůru na 5:16 a po 11. minutách už jsme byli vpředu o 7 bodů (19:26), jenže mezi 12. a 18. minutou domácí nastřádali 26 bodů (!) a po Pomikálkově trojce poprvé vedli dvouciferně (45:35). Nedokázali jsme eliminovat především Tomáše Pomikálka, jenž nám v této fázi nasázel 13 bodů! V koncovce první půle jsme se ale dokázali přitáhnout zpět do nejtěsnějšího kontaktu, především zásluhou Davida Škrance a Tomáše Vyorala.

Ve třetí čtvrtině jsme nejprve Děčínu nedovolili téměř čtyři minuty skórovat (stav 46:49), ovšem v následující tříminutovce jsme pro změnu zůstali bodově na suchu my a ARMEX šňůrou 13:0 (Vukosavljevič 6 bodů) odskočil do osmibodového vedení. Přelom posledních dvou částí hry sice opět vyzněl lépe pro nás (2:9), leč do vedení už jsme se ani jednou nedostali. Čtyři minuty před koncem domácí zvýšili svůj náskok na 73:65, a když Viktor Půlpán trefil trojku, okamžitě na druhé straně kontroval taktéž zpoza tříbodového oblouku Ondřej Šiška. V polovině 38. minuty Klinton Carlson úspěšným nájezdem zvedl rozdíl na 10 bodů (78:68) a jeho tým mohl hrát kontrolovanou koncovku.

"V úvodu jsme nechali Děčín hodně doskakovat v útoku, což byl důvod vysokého počtu bodů, který dal. Nás zase pro změnu držely trojky," hodnotil nevydařený duel pivot Kamil Švrdlík. "Dnešní utkání bylo takové ve vlnách, a ta konečná byla pro Děčín. Na začátku čtvrté čtvrtiny to ještě bylo vyrovnané, ale pak jsme se nebyli schopni trefit v útoku, špatně jsme řešili situace v obraně a Děčín natáhl náskok na deset bodů."

Válečníci zaznamenali rovných 50 bodů z vnitřního prostoru (my 34), pomohli si snadnými body z rychlých protiútoků (19 - 10) a navrch proměnili dvojnásobek trestných hodů (20/24 - 10/13).

Jejich ofenzívu táhl kvartet dvouciferných střelců. Ondřej Šiška zapsal 19 bodů + 6 asistencí, Tomáš Pomikálek s Klintonem Carlsonem nastříleli shodně 17 bodů a Filip Vukosavljevič 15. Zápasovým top-skórerem byl Tomáš Vyoral s 26 body (+8 asistencí +7 doskoků, koeficient užitečnosti 34), nicméně žádný z jeho spoluhráčů se k němu výrazněji nepřidal (David Škranc stihl všech svých 11 bodů již v první půli, v níž také Kamil Švrdlík nasbíral 10 ze svých 12 bodů).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.