11. 02. 2020

Tři čtvrtiny naděje

Ani na třetí pokus to Bekse v nadstavbě nevyšlo. Po porážkách v Nymburku a s USK Praha jsme podlehli i v Ústí n. L., kde jsme vzdorovali tři čtvrtiny, ovšem na kýženou výhru to nestačilo.

3. KOLO NADDTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

Sluneta Ústí n. L. vs. BK JIP Pardubice 91:77
(19:20, 19:15, 23:21, 30:22)

I v posledním utkání před reprezentační přestávkou nám scházela trojice David Škranc-Radek Nečas-Ondřej Kohout.

Dlouho vyrovnaný zápas, v němž až do čtvrté čtvrtiny nikdo nevedl dvouciferně, jsme ztratili v úvodní pasáži poslední čtvrtiny, kdy Sluneta šesti snadnými body v řadě (dvakrát z rychlého protiútoku) zdvojnásobila své vedení z šesti na maximálních 12 bodů - do konce scházelo 7 minut. V koncovce jsme se ještě dokázali přiblížit na čtyřbodový odstup (v polovině 39. minuty byl stav 79:75), leč víc už jsme nestihli. "Gratuluji domácímu týmu, který získal důležitou výhru," předeslal pardubický trenér Ken Scalabroni. "Byl to zajímavý zápas, vedení se střídalo. Ústí ale zvlášť ve čtvrté čtvrtině hrálo lépe a trefilo více střel."

Minuli jsme prvních pět střeleckých pokusů z pole a na úvodní koš jsme čekali až do 4. minuty, kdy se prosadil úspěšně trojkující Tomáš Vyoral, jenž zanedlouho přidal svoji druhou trojku. O chvíli později se zpoza tříbodového oblouku trefili i Prokop Slanina s Viktorem Půlpánem a odskočili jsme do šestibodového vedení (10:16).

Mezi 11. a 13. minutou jsme náš náskok ještě mírně navýšili: díky trojce Tomáše Tkadlece, dvěma úspěšným nájezdům Viktora Půlpána a koši Kamila Švrdlíka (22:29). A mohlo být ještě lépe, nebýt několika špatných rozhodnutí v útoku. Sluneta však kontrovala šňůrou 7:0 a do přestávky otočila průběžný stav ve svůj prospěch, i kvůli tomu, že jsme mezi 13. a 20. minutou proměnili pouhé 3 z třinácti střeleckých pokusů.

Do druhé půle jsme nastoupili pouze s jedním klasickým podkošovým hráčem Prokopem Slaninou, neboť Kamil Švrdlík měl již 3 osobní chyby - na pozici 4 alternoval Ozren Pavlovič. Další výrazná komplikace přišla záhy, neboť třetího faulu se dopustil i druhý pivot Prokop Slanina. Domácí využívali výškové převahy nejen chytrou hrou do vnitřního prostoru, ale i na útočném doskoku, a v závěru třetí čtvrtiny vedli rozdílem osmi bodů (61:53). V 34. minutě, po dvou snadných koších Michala Šotnara, zvýraznili rozdíl až na 12 bodů. V klíčových momentech jsme si bohužel nepomohli obranou, soupeři jsme dovolili až příliš mnoho snadných bodů z podkošového prostoru.

Dvě a půl minuty proměnil svoji třetí trojku Tomáš Vyoral a v dalším útoku skóroval zpod koše Kamil Švrdlík, což znamenalo snížení na čtyřbodový rozdíl, ovšem definitivně rozhodl Pavel Houška úspěšnou střelou přes hlavu. V úplném závěru . "Domácí hráči byli emocionálně více vyrovnaní, my jsme byli frustrovaní, což bylo vidět na konci utkání, kdy vyšly najevo všechny emoce. Tohle není způsob, jak bychom chtěli končit zápasy," pokračoval Ken Scalabroni ve svém hodnocení. "Dostaneš, co si zasloužíš, a my jsme zkrátka nebyli dost dobří, abychom vyhráli," doplnil kouč Beksy.

"Chyběli nám důležití tři hráči základní rotace a myslím si, že nám ke konci už trošku došly síly," řekl pivot Prokop Slanina. "Měli jsme v závěru několik momentů, kdy jsme domácí nechali doskočit, nebo jsme neubránili jednoduché situace, měli jsme problémy s pick-and-rollem... Musíme si sednout, podívat se na to, co jsme udělali špatně a zlepšit to. Teď se nám hodí reprezentační pauza. Doufejme, že naši hráči se brzy uzdraví, budeme zase kompletní a budeme podávat mnohem lepší výkony."

Statistiky

Vítězové sice trefili jen 4 trojky (my 8), avšak dvojky stříleli s úspěšností 61% a proměnili jich 33, kdežto my pouze 20. Sluneta nás také jednoznačně přeskákala (poměr doskoků 42 - 30). Top-skórerem utkání byl domácí křídelník Spencer Svejcar s 23 body (dvojky 7/9, trojky 2/2, trestné hody 3/3!!), na naší straně zapsal o jediný bod méně Tomáš Vyoral (trojky 3/6).

Kompletní statistiky na webu České basketbalové federace.