Upravit stránku
30. 10. 2018

Třetí pokus


Žádná výhra, dvě porážky. Taková je aktuální bilance Beksy ve FIBA Europe Cupu. Vylepšit své postavení v tabulce skupiny D může ve středečním utkání na půdě izraelské Nes Ziony.

3. KOLO FIBA EUROPE CUPU:

Ironi Nes Ziona (1/1) vs. BK JIP Pardubice (0/2)
středa 31. 10. v 18:35

První polovinu zápasů v základní fázi FIBA Europe Cupu uzavřou pardubičtí basketbalisté v Izraeli.

Co říká aktuální pohled na tabulku skupiny D?

Saratov vyhrál obě dvě úvodní utkání, Den Bosch a Nes Ziona mají vyrovnanou bilanci 1/1. Je tedy nasnadě, že chce-li si pardubický tým udržet reálnou naději na posun na jedno z prvních dvou postupových míst, nutně potřebuje na třetí pokus uspět. "Matematicky je to tak, že pokud chceme pomýšlet na postup, tak už musíme vyhrát," souhlasně přikývl pivot Kamil Švrdlík. "Takhle k tomu ale nepřistupujeme, my jsme samozřejmě chtěli uspět ve všech zápasech. Dvakrát se nám to nepodařilo, takže teď už bychom chtěli zaútočit na vítězství," dodal odhodlaně.

Úspěšná cesta kvalifikací

Izraelský tým musel absolvovat dva kvalifikační dvojboje.

Nejprve vyřadil švédské Södertälje 2-0 na zápasy (po výsledcích 72:67 doma a 76:100 venku), poté díky lepšímu skóre přetlačil rumunskou Kluž (doma zvítězil 91:78, v Rumunsku podlehl 88:89). V základní skupině nejprve neuspěl na palubovce Avtodoru Saratov 64:75 (nejvíce bodů: Cook 12, Dowe 11, Lee 10...), v domácí premiéře zdolal nizozemský Den Bosch 91:85 (nejvíce bodů: Dowe 21, Gladness 18, Browne 10...). V izraelské lize má sice Nes Ziona po čtyřech odehraných kolech pasivní bilanci 1-3, ovšem jak podotýká pardubický trenérský štáb: "Spíš než o horších výkonech Nes Ziony to vypovídá o vysoké úrovni izraelské ligy. Viděli jsme dva zápasy, je to velmi kvalitní soutěž, plná kvalitních cizinců," vypozorovali trenéři Beksy.

Kdo jsou klíčoví muži našeho nejbližšího soupeře? Americký rozehrávač Chris Dowe střádá ve FIBA Europe Cupu rovných 15 bodů na zápas, v izraelské lize dokonce 15,8. Typický skórer na pozici rozehrávače, velmi silný ve hře 1 na 1. Rád chodí do nájezdů, umně vyvolává kontakty a buď skóruje, nebo sbírá fauly. A z čáry trestného hodu je trestá s famózní úspěšností 87,2% (v součtu obou soutěží činí jeho momentální bilance 34:39)! "Je velmi rychlý v přechodové fázi. Jakmile vidí otevřený prostor při špatné transition defense, okamžitě atakuje koš. Není až tak do tvorby pro tým, aby sbíral asistence, primárně se jedná o bodového háče."

Pod košem hraje prim 211 cm vysoký Mickell Gladness, zapisující ve FIBA Europe Cupu 12 bodů + 9,3 doskoku a v izraelské lize 10,5 bodu + 7,5 doskoku. "Jedná se o velmi atletického hráče, nebezpečného v bízkosti koše. Dobře roluje po clonách, má cit pro útočný doskok. Využívá své atletičnosti a dlouhých rukou." Třetím hráčem, kterého trenéři zmínili, je Tal Dunne. "Levoruký hráč na pozici 4, důrazný ve hře směrem ke koši, s velmi dobrým čtením kombinace pick-and-roll." Tak zní krátká charakteristika hráče, jenž přispívá svému týmu 11,7 bodu ve FIBA Europe Cupu a 9,3 v národní lize.

Z týmového projevu trenéři při skautingu vypozorovali jednu zajímavost: "V okamžicích, kdy se jim nedaří a prohrávají, pravidelně mění obranu na zónovou. Děje se tak jak v lize, tak v evropském poháru, kdy pravidelně přecházejí na zónu 2-3 nebo 3-2, díky tomu také buď zdramatizovali, nebo otočili některé zápasy. Pro nás to znamená, že na tyto změny musíme být připraveni a dobře na ně reagovat."

První videorozbor, zaměřený na soupeřovu hru, trenéři hráčům servírovali v úterním podvečeru, ještě před tréninkem.

Co hráči vypozorovali z několikaminutového sestřihu? Jaký soupeř nás čeká? "Vypadá to, že to bude hodně podobné, jako proti Saratovu - i izraelský tým má hru hodně založenou na individualitách," odpověděl Kamil Švrdlík. Jakým způsobem bychom se chtěli prezentovat my? "Neztrácet míče, v útoku se snažit hrát rychle, a když nejde protiútok, tak dohrávat naše akce až do konce, do dobré střelecké pozice. Ukázaly to i předchozí zápasy: když se nám tyhle věci dařily, tak jsme byli úspěšní."

Pardubická výprava cestovala do Izraele již v pondělí. V autobusech, na letišti a v letadle strávila bezmála 11 hodin.

Jaký program má v Nes Zioně?
V úterý byl na programu videorozbor soupeřovy hry a podvečerní trénink.
Ve středu obvyklý dopolední trénink, finální videopříprava a v 19:35 místního času začne utkání.

Pozor: V Izraeli je o hodinu více, dnes (v úterý) také došlo k posunutí času začátku utkání o 35 minut (na 18:35 SEČ).

Videostream můžete sledovat na YouTube zde.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti