12. 10. 2024

Těžký direkt

I třetí domácí utkání v letošní sezoně jsme bohužel prohráli. Až na úplný úvod jsme za hostující Ostravou celou dobu zaostávali, místy až o 23 bodů, a tuto ztrátu jsme už navzdory velké snaze nedohnali.

7. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. NH Ostrava 83:90
(19:23, 20:26, 13:23, 31:18)

Navrch jsme měli jen několik úvodních minut. Ostrava, jíž nově scházel i lídr Lamb Autrey, se na útočné polovině hřiště postupně dostala do svého obvyklého tempa a body na jejím kontě velmi rychle přibývaly. Klíčovou pasáží zápasu byla třetí čtvrtina, kterou hosté vyhráli o 10 bodů a odskočili do 22bodového trháku. V závěrečných 8 minutách jsme se sice vzepjali k velkému finiši a v poslední minutě jsme se přitáhli na rozdíl 7 bodů, ovšem dokonat basketbalový zázrak už se nám v koncovce nepodařilo.

Začali jsme solidně - velmi energicky - a za necelou minutu jsme vedli 5:0. Vpředu jsme byli ještě v 7. minutě (navzdory 6 ztrátám!!!), kdy přesně trojkující Kamil Švrdlík převrátil skóre v náš prospěch na 16:15 - bylo to však naposledy, kdy se nám Ostravští dívali na záda. Ofenzívní prapor hostů zvedl sebevědomě hrající Michal Svoboda, záhy se přidal svými trojkami (3 do poločasu) veterán Martin Gniadek, skvělý part hrál i Adomas Sidarevičiusm a ve druhém poločase i Adrio Bailey s Davidem Škrancem.

Úsek mezi 16. a 18. minutou skončil 4:11 a Nová huť zvýraznila své vedení na 12 bodů (stav 31:43). Na startu druhé půle jsme sice srazili rozdíl na jednociferný (po trojce Luboše Kováře 42:49), jenže za stavu 48:61 soupeř nastřádal 9 bodů za sebou (my jsme v tomto úseku minuli 11 střel z pole v řadě!) a udělal rozhodující krok ke konečnému vítězství.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Jan Šotnar (trenér BK KVIS Pardubice):
„Já bych se chtěl v první řadě omluvit příznivcům pardubického basketbalu, protože to, kam jsme se dostali, nikoho netěší. Dnešní zápas byl vrchol začátku soutěže, který pro nás není výsledkově dobrý. Chvilku byl dobrý herně, ale teď už ani herně. Já za to beru obrovskou zodpovědnost. Skladba týmu mnou byla velmi ovlivněna. Koncept, který hrajeme, jde za mnou, protože jsem hlavní trenér týmu. Jde samozřejmě o složité období v mé trenérské kariéře, poněvadž jsem se v takové situaci ještě neocitl. Co se týče zápasu, myslel jsem, že do něj vstoupíme tak, že tým chce Ostravu porazit, ale hosté hráli s větší energií. Na nás byla deka. Ačkoliv to skončilo o 7 bodů, z herního pohledu to bylo fiasko."

Luboš Kovář (hráč BK KVIS Pardubice):
„Já k tomu mám asi 3 věci. První je, že bych se chtěl mluvit fanouškům za to, jak jsme dneska hráli. Fanoušci fandili celý zápas, snažili se nás podporovat. Bohužel, bylo to k ničemu. Za to bych se jim chtěl omluvit. Druhá věc je, kdybych měl vypíchnout jednu věc, kterou jsme udělali dobře, tak to, že jsme i za stavu -23 bodů bojovali a nakonec to stáhli na 7 bodů. Aspoň něco pozitivního z naší strany se dá vypíchnout. A třetí věc, když dostaneme doma 90 bodů, tak nemůžeme vyhrát s nikým. Takhle bych to shrnul. Ještě jednou bych se chtěl omluvit našim fanouškům. Doufám, že můžu mluvit za celý tým, že tohle už se nestane."

Adam Choleva (trenér NH Ostrava):
„My jsme se v prvé řadě semkli. Věděli jsme, že nebude hrát Lamb Autrey, potřebovali jsme se chytnout v obraně po těch předchozích bídných výkonech. Padlo to na úrovnou půdu. Od první minuty jsme šlapali, vytvářeli jsme tlak na rozehrávače Šišku s Lukešem, nepustili jsme Pardubice do jejich tempa. Myslím, že to rozhodlo. Navíc v našem útoku nám to padalo: Michal Svoboda, Martin Gniadek, David Škranc dal neuvěřitelné trojky... Od nás to byl povedený zápas. Teď ze všeho nejvíc potřebujeme trénink. Měli jsme velkou fluktuaci hráčů, takže teď vítáme rozpis, kdy se bude hrát týden co týden. Výhra v Pardubicích samozřejmě posílí naše sebevědomí."

Michal Svoboda (hráč NH Ostrava):
„Určitě jsme rádi za vítězství, ale na konci to bylo takové... Báli jsme se o výhru až do konce. Myslím si, že to, co jsme chtěli, aby Pardubice neudělaly, jsme udělali my: vytvořili jsme si větší náskok. Koncovka ale byla z naší strany hodně ustrašená, na to si musíme dát v příštích zápasech pozor. Důležité bylo, že jsme si dokázali pohlídat nástup Pardubic do všech čtvrtina, hlavně do třetí čtvrtiny. Super bylo, že jsme si vytvořili 20bodový náskok, to byl polštář, který nám pomohl k vítězství. Dneska jsme se také opřeli o obranu. Od první čtvrtiny jsme po domácích šlapali."