30. 10. 2021

Těžká porážka

Tenhle zápas se Bekse vůbec nepovedl. V jindřichohradecké hale jsme za domácími Lions zaostávali téměř po celé utkání a bohužel jsme zapsali třetí ligovou porážku.

10. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

GBA Fio banka Jindřichův Hradec vs. BK JIP Pardubice 92:90
(21:13, 31:22, 25:21, 15:34)

Oproti několika předchozím zápasům jsme chtěli zlepšit obrannou činnost, leč v zápase jsme to bohužel neukázali.

Jindřichův Hradec nám v úvodních třech čtvrtinách nasypal celkem 77 bodů (!) a zkraje poslední čtvrtiny unikl až do 23bodového trháku. Nic platný nám nebyl ani mohutný finiš a 34 nastřílených bodů ze závěrečné desetiminutovky, Lions v napínavé koncovce uhájili těsné vítězství, své první v sezoně. "Dnes jsme hráli špatný zápas," zklamaně utrousil trenér Dino Repeša.

Nezačali jsme dobře. Zejména v útoku jsme si nedokázali vytvářet dobré pozice pro zakončení, a tak body na našem kontě přibývaly jen velice pozvolna. V poslední minutě první čtvrtiny zaznamenal Štěpán Borovka pět bodů v řadě a navýšil náskok svého týmu na 21:13. V úvodní části jsme proměnili jen 6 ze sedmnácti střel z pole (z toho trojky 1/7) a výrazně jsme ztráceli na doskoku (15 - 5, z toho útočné 4 - 0)!

Do druhé čtvrtiny jsme vstoupili třemi ztrátami míče ve třech po sobě jdoucích útocích, čehož domácí využili šňůrou 7:0 k navýšení rozdílu ve skóre už na 28:13 - úsek od 8. do 12. minuty J. Hradec ovládl poměrem 17:0!!! Navíc jsme velmi rychle sbírali osobní chyby (po 14 minutách byl poměr faulů 2 - 11, Phil Henry 3).

Naše hra se bohužel nelepšila a 2,5 minuty před přestávkou počtvrté (!) v zápase úspěšně trojkující Lukáš Stegbauer zvýšil již na 46:27. O naši ofenzivní produkci se staral zejména Petr Šafarčík, jenž skóroval 18 z prvních 33 bodů, ale ani jeho výrazný příspěvek nestačil, abychom se s domácími drželi v těsnějším bodovém kontaktu.

Do druhého poločasu jsme vstoupili o poznání energičtěji a rychlou šňůrou 2:10 jsme se po delší době přitáhli na jednociferný rozdíl (23. minuta - stav 54:45). V útoku jsme se začali pravidelně prosazovat, ovšem stále jsme nedokázali zastavit ofenzívu domácích - a když už se nám to povedlo a dotlačili jsme je k těžší střele, pomohli si útočným doskokem (sám Diego Quinn měl v 24. minutě již 6 útočných doskoků!). Zřejmě klíčová pasáž přišla v polovině třetí čtvrtiny. Za stavu +10 pro GBA jsme měli dobrou pozici v útoku, ovšem místo snížení na 8 bodů přišla ztráta a záhy na druhé straně přesná trojka. Po ní domácí tým natáhl svou šňůru až na 11:0 a 12,5 minuty před koncem byl vpředu o 21 bodů.

Zkraje poslední části rozdíl narostl až na maximálních 23 bodů (81:58), načež začal náš (nakonec marný) mohutný finiš.

Šnůru 0:12 (na 81:70) přerušil Quinnův dunk, leč následovala naše další šňůra, tentokrát 0:10, a 3,5 minuty před koncem jsme byli znovu reálně ve hře o výhru (stav 85:80)! O ještě větší dramatizaci koncovky jsme se sami připravili třemi ztrátami po sobě (!), a i když 40 sekund před koncem Dantez Walton snížil na 91:87, na úplný obrat už nám bohužel nezbýval čas: Michal Svoboda svou trojkou sekundu před koncem jen zkorigoval výsledek na dvoubodový rozdíl.

"Prohráli jsme hlavně na doskoku, tam se musíme zlepšit," poukázal Dino Repeša na výsledný poměr doskočených míčů 46 - 33. Bolely nás zejména útočné doskoky, jichž měl soupeř přesně dvojnásobek (18 - 9)!!  "Hradec měl skvělý střelecký den, ale my jsme udělali moc chyb v obraně. V pondělí se vrátíme zpět do haly, máme před sebou hodně práce," doplnil kouč Beksy. V podobném duchu hovořil i Dantez Walton. "Domácí tým hrál naplno od začátku do konce, ani na vteřinu nepolevil. Dvakrát jsme se dotáhli na dostřel, ale soupeři nepovolili. Musíme se vrátit zpátky k tréninku a dál makat," zdůraznil autor 20 bodů.

Statistiky

Vítěze vedli dva 19bodoví střelci Lukáš Stegbauer (trojky 5/11) a Torin Dorn (z pole 8/18), jimž velmi zdatně sekundoval pod košem velmi silný Diago Quinn (16 bodů + 9 doskoků, z toho 7 útočných). Na naší straně čněli mezi kvintetem dvouciferných střelců rozehrávač Petr Šafarčík (29 bodů, z pole 13/19, trestné hody 2/2) s pivotem Dantezem Waltonem (20 bodů, z pole 8/18, z toho trojky 3/9).

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.