13. 02. 2021

Těsná porážka

Sen o finálové účasti v Českém poháru se rozplynul. Semifinálové klání lépe zvládl Kolín, který zvítězil o 4 body a zahraje si finále s Nymburkem, zatímco Beksu čeká duel o 3. místo s Hradcem Králové.

HYUNDAI FINAL 8 ČESKÉHO POHÁRU - SEMIFINÁLE:

BK JIP Pardubice vs. BC Geosan Kolín 82:86
(19:23, 20:21, 19:16, 24:26)

Tři čtvrtiny jsme prohrávali, nejvíce o 11 bodů, abychom se v polovině poslední části hry přes soupeře převalili a po šňůře 15:2 jsme si mohli hýčkat slibný, sedmibodový náskok - do konce utkání v té chvíli scházely 4,5 minuty. Jenže pak se do hry vložil kolínský veterán Jiří Jelínek, který všech svých 14 bodů vtěsnal do necelých 8 minut závěrečného hracího období! O rozhodující obrat se zasloužil 8 body, včetně dvou trojek. "Je to hodně hořké," posteskl si trenér Adam Konvalinka"Dnes jsme ale neměli koncentraci po celý zápas. Sice jsme se s Kolínem drželi, ale oproti čtvrtfinále jsme z pohledu koncentrace byli úplně jiné družstvo."

V úvodní části ani jeden tým nevedl výraznějším než čtyřbodovým rozdílem, přičemž většinu času byl vpředu Geosan, i díky přesnější střelbě z dálky (poměr tříbodových pokusů po první čtvrtině byl 0/6 - 3/7).  Na začátku druhé čtvrtiny Filip Novotný proměnil rychle po sobě další dvě trojky z otevřených pozic - v té chvíli měl na kontě již 13 bodů! - a rozdíl byl rázem dvouciferný (19:30).

Naši první trojku (v celém průběhu prvního poločasu bohužel jedinou) trefil až po 13 minutách hry Prokop Slanina, ovšem zbytečné chyby a opakovaná nekoncentrovanost v obraně, čehož Kolín hojně využíval, nás stále držely bodově pozadu (18. minuta - 34:43). Komplikací před druhou půlí byly i 3 osobní chyby rozehrávačů Tomáše Vyorala a Michala Svobody, navíc krátce po přestávce měl Kamil Švrdlík již 4 fauly (v zápase odehrál jen 23 minut).

Mezi 21. a 25. minutou jsme přesto měli několik příležitostí jít do vedení: za stavu 44:46 jsme minuli několik otevřených střel, a tak záhy Filip Novotný svou čtvrtou trojkou a po něm taktéž zpoza oblouku přesně cílící Jan Křivánek hosty znovu odpoutali (48:55) - byly to již sedmá a osmá soupeřovy úspěšné trojky, naše bilance po 28 minutách zněla mnohem skromněji (1/14...).

Stále jsme sice byli pozadu, ale stále jsme byli ve hře.

Tím spíš, když nás Josef Potoček s T. J. Dunansem přesnými trojkami a najíždějící Petr Heřman košem s faulem znovu přitáhli na rozdíl jediného koše - po třech čtvrtinách 58:60. V první minutě závěrečné čtvrtiny nejprve Jiří Jelínek čtyřmi body v řadě svůj tým opět odtáhl, leč po šňůře 10:0 jsme po dlouhé době byli vpředu my: 6,5 minuty před koncem po trojce Davida Škrance 68:64 a 4,5 minuty před koncem 73:66 (jednalo se o naše nejvyšší vedení).

Geosan ale rychle vyrovnal - významný podíl na tom měl Jiří Jelínek - a právě Jelínek 2 minuty před koncem trojkoval na 73:76. Tomáš Vyoral snížil, načež oba týmy neproměnili několik střel, až Lee Skinner 54 sekund před koncem posunul stav na 75:78. Po time-outu jsme nedokázali skórovat, na druhé straně hřiště faulovaný Skinner proměnil oba dva trestné hody a Kolín mohl hrát kontrolovanou koncovku, i díky tomu, že dva naše taktické fauly byly posouzeny jako nesportovní. "Když jsme se dostali k obratu, chytil se Kolínu Jelínek. My jsme se do něj pořád snažili hrát pick-and-rolly, aby se vyfauloval, protože jsme doufali, že nás nebude stíhat, nakonec to ale právě on rozhodl. My od něj museli pomáhat na kolínský pick-and-roll se Skinnerem a už tam chyběl šestý borec, který by to ”dotočil”. Pokud jde o přebírání kolínských clon, v zásadě jsme se drželi plánu, ale nechali jsme Kolínu strašně moc útočných doskoků a druhých šancí i otevřených střel z trojky. A tohle nás pak stálo strašně sil," doplnil Adam Konvalinka své hodnocení.

"V prvním poločase jsme hráli špatně, ale nakonec skončil jen o 5 bodů, což pro nás bylo pozitivní. Ve třetí čtvrtině jsme náš výkon trošku zlepšili a ve čtvrté části jsme se dostali přes soupeře, když jsme dali nějaké jednodušší koše a půjčili jsme si balón," ohlédl se pivot Kamil Švrdlík za z naší strany povedenějším úsekem. "Problém byl v tom, že jsme pak několikrát nedoskočili míč v obraně, byla tam i špatná komunikace, kdy soupeř několikrát zůstal sám na trojce a to nás asi stálo zápas," řekl dále autor 13 bodů. "Pět minut před koncem jsme byli vepředu o 7 bodů a je škoda, že jsme naše vedení ještě nenatáhli, protože snad během minuty to bylo zase na plichtě. Koncovku už měl Kolín kontrolovanou, už jsme ho ani nemohli nějak ohrozit."

Statistiky jsou k dispozici na webu České basketbalové federace.