09. 01. 2021

Takhle ano

Dvěma domácími výhrami vstoupili pardubičtí basketbalisté do nového roku 2021. Po středečním přetlačení čtvrtého Kolína v sobotu zcela po zásluze triumfovali i nad pátým Brnem.

18. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Basket Brno 86:73
(22:17, 22:19, 23:15, 19:22)

Jen 3,5 minuty - hned v úvodu utkání - jsme byli bodově pozadu, jinak se nám Brno neustále dívalo na záda.

Převážnou část zápasu jsme hráli velmi koncentrovaně, s velkou energií v obraně a SPOLU v útoku: hned šest hráčů nastřádalo mezi 8 a 21 body, což byl velký rozdíl oproti poraženým, kteří se spoléhali téměř výhradně na ofenzivní produkci podkošové dvojice Šimon Puršl-Aleksandar Georgiev, jež zaznamenala více než polovinu bodů svého týmu. Klíčovou pasáží byla třetí čtvrtina, v níž jsme ještě pozvedli náš výkon z první půle a odskočili až do 20bodového trháku. "Od začátku jsme věděli, za čím si jdeme," spokojeně konstatoval trenér Adam Konvalinka. "Vyhráli jsme hlavně dobrou obranou," doplnil jej rozehrávač Tomáš Vyoral.

Začali jsme šesti minutými střelami v řadě, jako první se trefil až v 3. minutě Prokop Slanina. Brno však vedlo nejvíce o 5 bodů - po šňůře 0:9 platil v 7. minutě stav 10:15. Další úsek (do 13. minuty) jsme ovládli poměrem 17:4 (stav 27:19 - Michal Svoboda měl na kontě již 10 bodů) a do druhého poločasu jsme si nesli osmibodový náskok. "Na rozdíl od předchozího zápasu s Kolínem jsme měli mnohem povedenější vstup do utkání. Začali jsme hodně koncentrovaně, sice jsme poprvé vedli až někdy v 6. minutě, ale drželi jsme náš plán. Vyvarovali jsme se zbytečných chyb v obraně a v tom jsme pokračovali až do konce poločasu," hodnotil trenér Beksy velmi solidní první poločas, v němž jsme trefili 6 trojek z 15 pokusů (úspěšnost 40%) a nastřádali skvělých 16 bodů z rychlých protiútoků (hosté jen 6).

Po přestávce jsme ještě víc přitáhli šrouby v obraně a tlačili Brno do těžších a těžších střeleckých pozic.

V úvodních osmi minutách třetí čtvrtiny hosté proměnili jedinou z 10 střel z pole, v úseku od 21. do 28. minuty jsme natáhli naši šňůru na 14:5 a v 30. minutě Kamil Švrdlík košem a jedním trestným hodem zaokrouhlil rozdíl na 20 bodů (67:47). "Myslím, že definitivní zlom přišel v třetí čtvrtině, kdy jsme dobrým pohybem v útoku a celkem slušnou obranou soupeře jasně předčili a odskočili na výrazný rozdíl," řekl dále Adam Konvalinka. Zkraje čtvrté čtvrtiny se rozparádil T. J. Dunans, jenž rychlými 11 body (během necelých 4 minut!) pomohl navýšit rozdíl na maximálních 23 bodů (35. minuta - 80:57). "Utkání už se pak jen dohrávalo. Z naší strany bohužel opravdu jen dohrávalo," poukázal pardubický kouč na nezvládnuté závěrečné minuty, v nichž soupeř umazal 10 bodů ze svého manka. "V posledních šesti minutách jsme se tolik nesoustředili, udělali nějaké chyby, připomínalo to začátek zápasu s Kolínem. Naštěstí nás to nestálo výhru," dodal Adam Konvalinka.