Upravit stránku
17. 01. 2020

Svitavy vs. Beksa


Dvakrát v pěti dnech dojde k atraktivnímu derby mezi svitavskými Tury a Beksou. Nejprve je na programu ligový duel, v němž budeme usilovat o třináctou výhru v NBL.

20. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

DEKSTONE Tuři Svitavy (13/6) vs. BK JIP Pardubice (12/6)
sobota 18. 1. v 18 hodin

První vzájemný zápas v letošní sezoně byl napínavý až do poslední sekundy, Tury jsme nakonec přetlačili o jediný bod 78:77 (nejvíce bodů: Vyoral 26, Kohout 18, Půlpán 10... - Crandall 23, Marko 16, Obrien 13, Kovář 11...). Podobnou bitvu lze podle všeho očekávat i tentokrát, vždyť oba soupeři jsou tabulkovými sousedy: Svitavy aktuálně figurují na třetím místě s bilancí 13/7, Beksa je čtvrtá s bilancí 12/6. Je tedy nasnadě, že v případě úspěšného výsledku Tury dorovnáme na třinácti výhrách.

V minulém kole oba týmy prohrály. Svitavy neuspěly v Praze, kde podlehly 84:93 (nejvíce bodů: Obrien 16, Slezák 15, Dodd 11...), Beksa nestačila na Opavu 73:87. Na přelomu roku však zaznamenaly vítězné šňůry: náš tým ovládl tři utkání v řadě, Tuři dokonce sedm!! Díky čemu se od začátku sezony drží na špici tabulky? "Domácí tým extrémně zdobí rychlý přechod do útoku, z něj hodně těží," vyzvedává pardubický asistent Adam Konvalinka přechodovou fázi Turů. "Z protiútoků jsou schopni skórovat strašně moc jednoduchých košů, což jim pomáhá k úspěšným výsledkům. Tahounem v této činnosti je Eugene Crandall, i Roman Marko je známý tím, že umí dobře posunout balón dopředu."

Svitavským top-skórerem je americký křídelník Sean Obrien, jenž zapisuje v průměru 14,5 bodu na zápas (+8,6 doskoku). V dvouciferných hodnotách jsou ještě rozehrávač Eugene Crandall (13,3 bodu + 3,3 asistence) a pivot Šimon Puršl (11,3 bodu), mezi klíčové muže dále patří rozehrávač Roman Marko (9,7 bodu + 5,7 asistence), křídelník Pavel Slezák (8,5 bodu) a podkošoví hráči Luboš Kovář (8,3 bodu) a Damonte Dodd (8,1 bodu). V lednu klub přivedl na měsíční try-out srbského pivota Svetozara Stamenkoviče, jenž ve dvou zápasech zaznamenal celkem 11 bodů a doskočil 10 míčů.

O zásadním faktoru, který spolurozhodne o vývoji a výsledku sobotního derby, je naprosto jasno. "My musíme stoprocentně vylepšit doskok," reaguje Adam Konvalinka. "Ne vylepšit, my musíme začít doskakovat," dává důraz na klíčovou činnost, která nás v posledních zápasech příliš nezdobila: USK jsme povolili 16 útočných doskoků, následně Opavě hrozivých 23!!! "Doskok řešíme, věnujeme se tomu. Hráčům vštěpujeme důležitost doskoku od začátku sezony. Tak jako se pořád dribluje, musí se stále zdůrazňovat i doskok, aby to v hráčích zůstalo. V samotném utkání už je to i o koncentraci na každý jeden moment."

Ovládnout doskok a eliminovat přechodovou fázi Turů. To jsou tedy dva klíčové aspekty.

"Nemyslím si, že máme nějaké velké trable v obranných kombinacích. Klíč bude v tom, abychom zastavili soupeřův rychlý protiútok, donutili ho hrát jak se říká do plných a dobře doskakovali. Pokud jde o náš útok, potřebovali bychom jej podpořit úspěšnou střelbou z dálky. Věřím, že budeme střelecky úspěšnější, než v předchozím utkání," doplnil Adam Konvalinka.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti