16. 02. 2022

Střelci zastaveni

Obrana? Skvělá! Jen 57 inkasovaných bodů od týmu, jehož sezonní průměr je o 30 bodů vyšší (!), bylo klíčem k důležitému triumfu. Beksa skolila USK Praha a zapsala patnáctou výhru v NBL.

5. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice vs. USK Praha 76:57
(18:15, 20:9, 24:19, 14:14)

Sovám jsme se dívali na záda jen titěrných 18 sekund v samotném úvodu (stav 3:4), jinak jsme byli neustále vpředu.

Začali jsme s velkou energií na obranné polovině hřiště (a rychle jsme běhali dopředu), přičemž ve druhé čtvrtině jsme náš defenzivní výkon ještě pozvedli. Střelecky tápajícímu USK jsme v této části hry povolili jen 9 bodů - právě v této pasáži jsme nakročili k vítězství, které jsme poté stvrdili v třetím hracím období, v jehož závěru rozdíl narostl až na 20 bodů. "Výhra se nám po předchozích třech porážkách hodně hodí," spokojeně konstatoval asistent trenéra Adam Konvalinka.

V polovině úvodní části jsme šňůrou 7:0 poprvé výrazněji odskočili (13:6), ovšem hosté se v této fázi ještě udrželi v těsném kontaktu a v 9. minutě Mangasovou trojkou snížili na rozdíl jediného bodu (16:15). Přelom prvních dvou čtvrtin jsme však ovládli poměrem 10:0, poprvé jsme vedli dvouciferně a v závěru první půle jsme zvýraznili náš náskok až na 14 bodů. Klíčem byla bezesporu hra na obranné polovině hřiště: Pražany jsme tlačili do velmi těžkých střel a kromě Kylea Mangase (11 bodů) se nikdo výrazněji neprosadil, tudíž nastřádali pouhopouhých 24 bodíků. "Bránili jsme dobře, pouze 24 bodů je velké zlepšení oproti předchozím dvěma zápasům," hodnotil David Pekárek první poločas do kamery BeksaTV. "Věřím, že když takto budeme pokračovat, odejdeme ze zápasu vítězně," přál si před druhou půlí.

Ta sice začala druhou Mangasovou trojkou (šlo o jeho poslední úspěšnou střelu z pole v zápase), leč povedený alley-oop po ose David Pekárek-Antonio Vrankovič rozjel naši šňůru 12:3, jíž jsme zaokrouhlili rozdíl na rovných 20 bodů
(26. minuta - 50:30). Přesně 6 minut před koncem proměnil tříbodový pokus David Pekárek, posunul průběžné skóre na 71:48 (jednalo se o nejvyšší rozdíl v celém průběhu utkání) a hráli jsme zcela kontrolovanou koncovku. "Poslední dvě minuty ale nebyly moc koukatelné," poukázal Adam Konvalinka na závěrečný úsek, který skončil 2:6. "Také jsme zápas prohráli na doskoku, takže se nám nepodařilo splnit jeden z našich dnešních cílů. Měli jsme trošku štěstí, že USK byl v útoku méně potentní, měl nižší úspěšnost střelby. Rozhodně to nebyl jeden z našich nejlepších výkonů, ale jak už jsem říkal v úvodu, je to pro nás strašně důležité vítězství," doplnil své hodnocení pardubický asistent.

Hnací motorem Beksy byl - jako obvykle - rozehrávač Petr Šafarčík. "Konečně jsme zase po nějakém třízápasovém výpadku začali tak, jak jsme chtěli: s energií v obraně, hodně rychle dopředu," chválil Peca svůj tým za přístup, který přinesl kýžené ovoce. "Obrana byla super, akorát jsme z ní, myslím, mohli vytěžit víc. Dali jsme málo bodů z přechodové fáze, takže místo aby to mnohem dříve bylo o nějakých 15 bodů, bylo to dlouho o 6, o 10. Naši dobrou obranu jsme nedokázali zužitkovat. Ve druhém poločase jsme v našem výkonu pokračovali a na konci třetí čtvrtiny jsme si vybudovali dvacetibodový náskok. Zápas mohl skončit ještě vyšším rozdílem, je škoda, že to nakonec je jen o 19 bodů, ale zase nám to něco ukázalo," dodal se 17 body top-skórer zápasu.

Klíčová čísla:

• body z rychlých protiútoků: 15 - 8
  • trestné hody: 76,5% (26/34) - 58,3% (14/24)
  • získané míče: 11 - 5
  • bloky: 8 - 0!!!

Petr Šafarčík proměnil 6 z 10 střel z pole a 5 z 6 trestných hodů a zápas ukončil s bilancí 17 bodů + 4 asistencí (užitečnost 24), druhým dvouciferným střelcem vítězů byl Antonio Vrankovič s 10 body. V týmu USK jsme dokázali příkladně eliminovat ofenzivní duo guardů: Kyle Mangas a Nathaniel West se společně složili jen na 24 bodů (v prvním vzájemném utkání v Pardubicích jich nasázeli celkem 67!!!). První jmenovaný proměnil 4 z 13 střel z pole (šestky 5/6) a zaznamenal 15 bodů, druhý trefil jen 3 z 12 střel z pole (šestky 1/2) a zapsal 9 bodů.

Kompletní statistiky jsou k dispozici na webu nbl.cz.

V pátek znovu doma, s druhou Opavou!

Další domácí utkání Beksa odehraje již v pátek 18. února, kdy v předehrávce 6. kola nadstavby vyzve od 17:30 druhou Opavu, která ve středečním kole deklasovala Královské sokoly 100:36! Vstupenky můžete zakoupit přes internet zde.