30. 10. 2019

Střela. Klakson. A výhra!

Dechberoucí koncovku se šťastným koncem pro Beksu mělo středeční drama s ústeckou Slunetou. Obrovskou bitvu rozčísl trojkou v poslední sekundě Ondřej Kohout.

6. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. Sluneta Ústí n. L. 67:65
(16:16, 23:16, 14:17, 14:16)

Do konce utkání scházelo 11 sekund, když si ústecký rozehrávač Joshua Brown vzal míč do svých rukou - jeho tým v tu chvíli ztrácel jediný bod. Driblujícího útočníka v obraně přebral Ondřej Kohout, ve vymezeném území jej dostal do úzkých, leč Brown z těžké pozice skóroval a pouhých 1,2 sekundy před koncem šokoval pardubické hráče i fanoušky - 64:65. Ozren Pavlovič poté za koncovou čárou nezazmatkoval, nevolil přihrávku nakrátko, po níž už by nám zbýval čas leda na zoufalou střelu přes celé hřiště. Ozi místo toho počkal na vhodný okamžik pro dlouhou přihrávku až na ústeckou polovinu hřiště: míč adresoval přesně do rukou Ondřeje Kohouta, jenž se bleskově otočil ke koši a ač tísněn Brownem, metr za obloukem vystřelil. Pak už to šlo ráz na ráz: závěrečný klakson, míč čistě propadnuvší obroučkou a obrovský jásot fanoušků Beksy: 67:65! "Jako by Vánoce přišly už teď v říjnu: ta poslední střela byla pro nás jako vánoční dárek," podotkl vítězný kouč Ken Scalabroni.

Několikrát to vypadalo, že bychom se Slunetě mohli výrazněji bodově vzdálit, jenže ani jednou jsme se nedostali do vyššího než 8bodového vedení! Na začátku jsme si výrazně pomáhali útočným doskokem (7 v první čtvrtině!), drželi jsme nízký počet ztrát (5 za první půli), jenže trestné hody pro nás byly spíše za trest (prvopoločasová úspěšnost jen 38,5% - 5/13) a ani z pole jsme nestříleli nijak zvlášť úspěšně (výsledná úspěšnost činila slabých 39,7%). Při kvalitní defenzivní činnosti to byla právě špatná střelba z pole, kvůli níž jsme Slunetě definitivně neukázali záda. Například ve třetí čtvrtině jsme proměnili pouze 6 z osmnácti střel. "Náš výkon v útoku byl špatný, měli jsme problém dát nějaké koše," podotkl rozehrávač Tomáš Vyoral. "Zase jsme ale dobře bránili: udrželi jsme soupeře pod 70 body, což je super," vyzvedl solidní defenzívu.

Ani Vyovi se střelecky nedařilo. Své spoluhráče zásoboval skvělými finálními přihrávkami (za 33,5 minuty rozdal vynikajících 12 asistencí!), ovšem střelecky se mu nedařilo. V polovině čtvrté čtvrtiny, za stavu 58:56, trefil svoji první a jedinou trojku (do té chvíle to měl zpoza oblouku 0/7), a když jej záhy ze stejné vzdálenosti napodobil rozehrávačský kolega Viktor Půlpán, za stavu 64:56, který vydržel až do konce 38. minuty, už to přes veškeré ofenzivní problémy vypadalo nadějně. Jenže...

"Nedlouho před koncem jsme sice vedli o 8 bodů, ale pak jsme - dá se říct nepochopitelně - ztratili 4 balóny," kroutil hlavou Tomáš Vyoral. Sluneta našich chyb plně využila a díky Brownovi s Peckou se 21 sekund před koncem přitáhla do nejtěsnějšího kontaktu. Hosté pak 10 sekund před koncem faulovali Vyorala, který minul obě dvě šestky - a rozuzlení dramatické koncovky již znáte. "Bylo to hodně o štěstí, ale zároveň chci pochválit náš tým za hru na obranné polovině hřiště," uvedl trenér Ken Scalabroni. "Naopak v útoku jsou pasáže, kdy to ještě není ono. Myslím si, že ofenzivně jsme nehráli to, co chceme, musíme na tom ještě hodně zapracovat."