03. 03. 2022

Start - cíl

Derby pro Beksu! V atraktivním (a velmi důležitém) zápase jsme ani jednou neprohrávali a Královské sokoly jsme porazili kontrolovaně o 14 bodů, díky čemuž jsme vylepšili naši ligovou bilanci na 16/13.

7. KOLO NADSTAVBOVÉ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Pardubice vs. Královští sokoli 93:79
(29:22, 25:20, 16:18, 23:19)

Klíčem k zápasu byla naše naprostá dominance na doskoku (49 - 30), k tomu jsme - zejména celý první poločas - velmi umně (a úspěšně) atakovali soupeřův vnitřní prostor. Díky mnoha snadným zakončením zpod koše jsme si drželi vysoké procento úspěšnosti střelby z pole (dlouho mezi 65 - 70%), a byť i v srdci naší obrany byla čas od času okénka - "Naše obrana nebyla ideální, ale přece jen jsme bránili o chloupek lépe než Hradec," vystihl realitu playmaker Tomáš Vyoral -, dovedli jsme utkání kontrolovaně do vítězného konce. Rozhodnou pasáží byl závěrečný úsek prvního poločasu, který jsme uzavřeli 8 body v řadě. "Pak už jsme si hlídali náš náskok víceméně až do konce a dokázali jsme ho ještě o něco navýšit," řekl dále Vyo.

29 bodů v první čtvrtině, 25 v druhé - z našich celkových 54 bodů v první půli přišlo plných 34 z podkošového prostoru! "V prvním poločase jsme ještě stáli někde v Opatovicích... Pustili jsme domácí do jejich rychlé hry, oni nám dunkovali z protiútoků, získali pohodu," láteřil kouč poražených Lubomír Peterka. V úvodní šestiminutovce se hosté drželi produktivním útokem, včetně tří trojek, ale záhy, po šňůře 10:2, jsme jim poprvé výrazněji odskočili (9. minuta - 27:18). Na začátku druhé čtvrtiny dvakrát během 20 sekund (!) smečoval David Pekárek a vedli jsme dvouciferně (37:27), a byť se Královští sokoli díky dvěma trojkám v 17. minutě (Pavlovič a Stamenkovič) přitáhli na čtyřbodový rozdíl (46:42), v koncovce prvního poločasu jsme 8 body za sebou znovu ukázali záda. "Na konci prvního poločasu jsme si vytvořili rozhodující náskok," podotkl Tomáš Vyoral.

Vstup do druhé půle nám sice nevyšel zcela podle plánu, první dva koše (v rozmězí pouhých 11 sekund) zaznamenali ex-pardubičtí Ozren Pavlovič a David Škranc, ovšem žádnou výraznější dramatizaci utkání jsme nedopustili. Šnůrou 11:3, na níž se podíleli přesně trojkující Matěj Burda s Dantezem Waltonem, jsme rychle zvýraznili rozdíl na 16 bodů (25. minuta - 65:49) a od té chvíle už náš náskok neklesl pod 8 bodů. Razítko na naše zasloužené vítězství jsme dali mezi 30. a 34. minutou, tuto pasáž jsme ovládli poměrem 12:2 (stav 80:62). "Řekl bych, že můžeme být spokojeni. Vyhráli jsme, myslím, že jsme celé utkání kontrolovali, že jsme byli jasně lepší než Hradec. Skóre mohlo být daleko výraznější," doplnil Vyo své hodnocení.

Spokojenost dal najevo i trenér Dino Repeša. "Myslím si, že jsme zápas od začátku kontrolovali, ale v naší hře byly chyby. Za klíčovou bych označil naši převahu na doskoku, viděl jsem na mém týmu opravdu velký hlad. Důležité bylo i to, že hráči, kteří do utkání přišli z lavičky, hráli velmi aktivně. Hradecký tým má dobrou kvalitu, zvlášť v útoku, ale zápas jsme zvládli, za což jsme velmi rádi, protože pro nás byl velice důležitý," zdůraznil pardubický trenér, jenž zmínil i báječnou atmosféru, v níž se derby hrálo. "Rád bych poděkoval fanouškům, kteří vytvořili skvělou atmosféru, i proto bylo derby tak skvělé," dodal Dino Repeša.

Statistiky

Klíčová čísla:

• doskočené míče 49 - 30
  • tříbodová střelba 50% (11/22) - 26,3% (10/38)

Dva hráči Beksy zapsali ceněný double-double: rozehrávač Tomáš Vyoral za 15 bodů a excelentních 13 asistencí (navíc doskočil 7 míčů), pivot Antonio Vrankovič za 14 bodů a 12 doskoků (z toho 6 útočných!). Top-skórerem utkání byl Dantez Walton se 17 body (trojky 3/5), v královéhradeckém dresu se zaskvěl Peda Stamenkovič, autor 9 bodů, 14 asistencí a 9 doskoků.

Kompletní statistiky jsou k dispozici zde.