14. 04. 2021

Srdnatý boj

Po dvou vítězných zápasech za sebou přišla ve Slezsku porážka. Beksa, hrající citelně oslabena o čtyři osové muže, podlehla domácí Opavě po vyrovnaném průběbu o 10 bodů.

5. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK Opava vs. BK JIP Pardubice 99:89
(23:25, 34:22, 17:23, 25:19)

Vinou zdravotních problémů trenérům scházeli ústřední rozehrávač Tomáš Vyoral, křídelník Dominez Burnett a pivoti Prokop Slanina, Petr Heřman a Ondřej Výcha. Ve značně okleštěné sestavě jsme na palubovce třetího týmu tabulky předvedli nesmírně srdnatý výkon a ještě dvě minuty před koncem jsme byli pozadu o jediný koš, nicméně koncovku lépe zvládla Opava. "Utkání se mi nehodnotí lehce, protože i v okleštěné sestavě, v jaké jsme přijeli, jsme byli blízko vítězství," předeslal trenér Adam Konvalinka. "Měli jsme velké trable s Petrem Bohačíkem, který nás trápil pod košem, myslím si, že právě on převážil skóre na soupeřovu stranu," vyzvedl výkon zkušeného pivota, autora double-doublu za 21 bodů a 10 doskoků (z toho 6 útočných).

Martin Gniadek se v úvodu zápasu podílel dvěma přesnými trojkami na rychlém vedení domácích 10:2, na které jsme však dokázali zareagovat. Naši ofenzivu táhl především Michal Svoboda, jenž se 11 body v první čtvrtině nejvíce přičinil o dílčí obrat.

Na startu druhé části nejprve skóroval najíždějící Michal Svoboda, jenže na druhé straně jsme dvakrát po sobě nechali na trojce volného Luďka Jurečku, jenž nás potrestal dvěma trojkami, záhy přidal další tříbodovou akci (koš s faulem) Miroslav Kvapil a dvakrát úspěšně šestkující Petr Bohačík natáhl opavskou šňůru na 11:0 (my jsme ve stejné pasáži nastřádali dvě míčové ztráty, šest nepřesných střel a jednu technickou chybu - stav 34:27).

Díky produktivnímu útoku, v němž se k Michalu Svobodovi přidal i T. J. Dunans, jsme se v závěru prvního poločasu znovu přitáhli na rozdíl jediného koše (18. minuta - 47:45), ovšem zejména opavští pivoti nám dělali velké problémy: trojice Gniadek-Bohačík-Kvapil se v první půli složila na 38 z 57 bodů svého týmu.

Po přestávce nejprve Opava odskočila do dvanáctibodového trháku (25. minuta - 66:54), leč šňůrou 4:14 jsme opět snížili na rozdíl jediného koše: Tomáš Tkadlec trojkou a poté nebojácným nájezdem upravil 11 minut před koncem utkání na 70:68. Slezané nastřádali ve třetí čtvrtině pouze 15 bodů. V závěrečné čtvrtině jsme se několikrát přiblížili do těsného kontaktu (6,5 minuty před koncem David Škranc trojkoval na 79:78, dvě minuty před koncem tentýž hráč šestkoval na 92:89), ovšem před domácí jsme se ani jednou nedostali. Opavu v koncovce udržel v předu zejména lídr Jakub Šiřina, jenž trefil dvě důležité trojky. "Až na jednu pasáž v prvním poločase jsme domácím dokázali vzdorovat a být jim kvalitním protivníkem. Ke konci jsme bojovali o lepší výsledek, než je konečných 10 bodů rozdílu," doplnil Adam Konvalinka.

Top-skórery vítězů byli pivoti Petr Bohačík (21 bodů, dvojky 6/13, trojky 1/1, trestné hody 6/10) s Martinem Gniadkem (19 bodů, dvojky 5/8, trojky 3/5). V pardubickém dresu Michal Svoboda stihl 18 ze svých 22 bodů již v první půli (dvojky 3/3, trojky 3/5, trestné hody 7/8), dvacetibodovou hranici pokořil i Kamil Švrdlík (20 bodů, dvojky 7/9, trojky 1/6, trestné hody 3/4).

Kompletní statistiky najdete na webu cz.basketball.