21. 12. 2022

Smutné domácí loučení

Beksa své poslední domácí utkání v kalendářním roce 2022 bohužel nezvládla. Napínavé drama s USK Praha pro sebe získali hosté, kteří v nervydrásající koncovce uhájili výhru o jediný koš.

14. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. USK Praha 68:71
(19:12, 16:24, 10:17, 23:18)

Vše se pro nás vyvíjelo příznivě, vždyť již po 7 odehraných minutách jsme si hýčkali jedenáctibodový náskok.

Naše hra na útočné polovině hřiště však postupem času upadala a na startu závěrečné čtvrtiny naopak vedli o 11 bodů hosté!

Nezměným úsilím mezi 32. a 38. minutou jsme šňůrou 19:6 předvedli skvělý obrat, leč bohužel jen dílčí. Zřejmě klíčovou střelu trefil 62 sekund před koncem zpoza tříbodového oblouku Michael Okauru, jenž otočil průběžný stav na 66:69 a dal svému týmu do koncovky rozhodující výhodu. "Jsem trenér 10 let a každý rok jsem viděl v období Vánoc velké překvapení. Hráči jsou méně koncentrovaní, v hlavě už myslí na to, jak mají volno, kde budou s rodinou, co budou jíst," řekl nespokojený pardubický trenér Dino Repeša úvodem svého hodnocení. "Mluvili jsme o tom 6 dní, že to bude velmi těžký zápas, ale nestačilo to. V minulém roce to bylo stejné proti Hradci Králové. Doufám, možná, že třetí rok budou hráči připravenější a koncentrovanější."

Od začátku jsme se prezentovali velmi dobrou obranou, kterou jsme tlačili soupeřovy hráče do velmi těžkých střeleckých pozic a ti proměnili pouhé 3 z prvních 11 střel z pole (navíc v tomto úseku ztratili 4 míče). Na přelomu 7. a 8. minuty střídající Michal Svoboda trojkou a dvojkou v rychlém sledu navýšil rozdíl na dvouciferný (17:6) - jak se později ukázalo, toto 11bodové vedení bylo naše nejvyšší v celém průběhu utkání... "Začátek zápasu jsme měli dobrý, ale pak jsme začali rychle zakončovat a do konce prvního poločasu jsme ztratili 11 míčů," posteskl si Dino Repeša.

Naše hra měla bohužel sestupnou tendenci, naopak Pražané nám ve druhé čtvrtině nasypali 24 bodů. V úseku mezi 9. a 13. minutou jsme minuli šest střel v řadě, dopustili se 4 míčových ztrát a ve 14. minutě úspěšně trojkující Ondřej Vlk poprvé poslal hosty dopředu (21:22).

V závěru první půle narosta ztráta Beksy až na 6 bodů (23:29), ovšem i díky přesným trojkám Josefa Potočka a Kamila Švrdlíka jsme se do přestávky udrželi v nejtěsnějším kontaktu. Ve třetí čtvrtině defenzivní souboj pokračoval: úvodních 7 minut této části hry skončilo nezvykle nízkým, nerozhodným stavem 7:7... Naše úspěšnost střelby z pole neustále klesala (v 18. minutě jen 38% - 16/42), a když už 13 minut před koncem Michal Svoboda svou druhou trojkou srovnal na 45:45, hosté se šňůrou 0:8 znovu výrazněji odpoutali a zkraje poslední čtvrtiny trojkující Shawn Pipes a záhy zpod koše pohodlně zakončující František Fuxa vytáhli náskok USK až na maximálních 11 bodů (32. minuta - 47:58).

Petr Šafarčík s Michalem Svobodou svými přesnými tříbodovými zásahy nakopli naši velkou stíhací jízdu, kterou završil v 38. minutě druhý jmenovaný jednou proměněnou šestkou - ta znamenala natažení naší šňůry na 19:6 a především opětovné vedení (66:64). K výhře jsme však náročný duel nedotáhli. Marek Vyroubal nejprve dvěma trestnými hody srovnal a 62 sekund před koncem Michael Okauru svou druhou přesnou trojkou zajistil USK lepší výchozí pozici do koncovky. Naději jsme měli i v závěrečné minutě, neboť David Pekárek střelou po vlastním útočném doskoku snížil a hostující Pipes se poté dopustil kroků, takže jsme měli potenciálně vítěznou střelu, jenže Robertu Rikićovi rozhodčí odpískali útočný faul a víc už jsme v závěru nestihli.

"Ve druhém poločase to bylo vyrovnané utkání. Oba týmy hrály velmi agresivně, ale je neuvěřitelné, že jsme měli dvakrát víc faulů než soupeř. To je neuvěřitelné číslo, protože soupeř byl stejně agresivní jako my. Gratuluji USK k výhře a doufám, že v dalších zápasech budeme hrát lépe," doplnil trenér Dino Repeša. Rozehrávač Michal Svoboda k zápasu řekl: "Vstoupili jsme do něj dobře, vybudovali jsme si 11bodový náskok, ale pak jsme přestali hrát. USK začal být agresivnější než my, což jsme si před zápasem řekli, že se nesmí stát, ale stalo se. Oni se dostávali víc a víc do zápasu. Těsně před poločasem jsme se dostali zpátky na bod, ale neměli jsme dobrý vstup do druhého poločasu a 15 z 20 minut ve druhé půli jsme dotahovali, což nás stálo spoustu sil. Na konci nám možná chybělo i trošku štěstí," podotkl autor tří úspěšných trojek a celkem 14 bodů.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.