25. 01. 2023

Slovenský lídr pokořen

Velmi dobře vykročili pardubičtí basketbalisté do play-off Alpe Adria Cupu. V úvodním čtvrtfinálovém utkání nad Spišskou Novou Vsí celou dobu vedli a do odvety půjdou se 14 body k dobru.

ČTVRTFINÁLE ALPE ADRIA CUPU, ZÁPAS ČÍSLO 1:

BK KVIS Pardubice vs. Spišskí Rytieri 73:59
(17:10, 15:17, 24:21, 17:11)

Stav série: 1 - 0

Po famózním startu - proměnili jsme 7 z prvních 8 střel z pole (!) a po 4 minutách jsme vedli již o 13 bodů (!) - nám vedoucí tým slovenské ligy nedovolil výraznější bodový úprk a velmi rychle se nám pověsil na záda. Nedlouho před přestávkou se dokonce přitáhl na rozdíl jediného bodu, leč před sebe jsme ho ani jednou nepustili. Drtivou převahou na doskoku (+20!) a opětovným utažením obranných šrboubů jsme v poslední čtvrtině znovu odskočili do dvouciferného vedení, které v závěru narostlo až na maximálních 16 bodů. V úplné koncovce jsme se několika nevynucenými míčovými ztrátami (5 v závěrečných 4,5 minutách) připravili o ještě příhodnější pozici do únorové odvety, ale i 14bodového náskoku je třeba si vážit. "Gratuluji mému týmu k výhře, je pro nás důležitá. Jedním z klíčových faktorů byly doskoky. Proti tak silnému týmu, jakým je Spišská Nová Ves, jsme hráli s velkou bojovností, o čemž svědčí 20 útočných doskoků," zmínil trenér Dino Repeša jeden ze zásadních aspektů úspěšného výsledku.

Zápas jsme rozjeli ve velkém stylu: Nick Neal krátce po úvodním rozskoku získal v obraně míč a snadno skóroval, v polovině 1. minuty to samé předvedl po zisku dunkující Petr Šafarčík a na startu druhé minuty znovu Nick Neal dalším jednoduchým košem posunul stav již na 6:0. Nepolevovali jsme v agresivitě, soupeře jsme tlačili do těžkých střel a sami jsme si vytvářeli dobré pozice pro zakončení - proto po 4 odehraných minutách Robert Rikić posouval průběžný stav na 15:2!! Pak přišly chvíle obrovitého soupeřova pivota Michala Fuska, jenž třemi smečemi v řadě (!) svému týmu přece jen zvedl náladu. Zatímco mezi 1. a 5. minutou jsme proměnili 7 z 8 střel, od 6. do 12. pouze 2 z 13, a když krátce před přestávkou Rytieri nastříleli 7 bodů za sebou, rázem byli pozadu o jediný koš (19. minuta - 28:27).

Důležité bylo, že jsme dokázali včas zareagovat a nepustit soupeře do vedení. Přelom obou poločasů jsme vyhráli 9:2, po celou třetí čtvrtinu rozdíl osciloval mezi 6 a 10 body. Definitivně jsme Spišské ukázali záda mezi 33. a 34. minutou, kdy Kamil Švrdlík (koš s faulem) s Janem Štěrbou (trojka) zaznamenali dvě tříbodové akce, po nichž jsme odskočili na 67:52. V koncovce jsme si dvakrát vypracovali až 16bodový náskok (71:55 a 73:57), ovšem vinou několika míčových ztrát jsme jej nenavýšili - do odvety nakonec půjdeme se 14bodovým polštářem. "Škoda, protože na konci jsme měli šanci vyhrát ještě vyšším rozdílem, ale několikrát jsme zbytečně ztratili míč - měli jsme zase 18 ztrát -, nebo neproměnili jednoduché pozice zpod koše," litoval Dino Repeša nevyužité příležitosti ještě vylepšit naši pozici do Zápasu 2. "Ale opakuji, energie, zvlášť v obraně, se mi líbila. Kvalitní a dobře trénovaný tým Spišské Nové Vsi jsme udrželi na 59 bodech, s tím musím být spokojený," dodal kouč Beksy.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu Alpe Adria Cupu.

Čtvrtfinálové utkání číslo 2 je na programu ve středu 8. února ve Spišské Nové Vsi.