03. 04. 2021

Slezané ničili zpod koše

O rovných dvacet bodů více z podkošového prostoru nastřádala hostující Opava v dnešní předehrávce 10. kola nadstavby, i proto si odvezla z Pardubic sedmibodové vítězství.

10. KOLO NADSTAVBY KOOPERATIVA NBL, SKUPINA A1:

BK JIP Pardubice vs. BK Opava 84:91
(18:21, 19:24, 24:22, 23:24)

Většinu času jsme tahali za kratší konec. Vedli jsme jen necelé 2,5 minuty v první čtvrtině (nejvíce o 1 bod), jinak jsme se soupeři neustále dívali na záda. Naše manko sice nebylo ani jednou v průběhu utkání nijak výrazné, ztráceli jsme maximálně 11 bodů, ovšem pokaždé, když jsme se přitáhli na rozdíl 3-4 bodů, Opava nám znovu odskočila. To platilo i o koncovce: 3 minuty před koncem Kamil Švrdlík trojkoval na 80:83, jenže Jakub Slavík čtyřmi proměněnými šestkami pojistil svému týmu důležité vítězství. "Dneska rozhodla naše menší trpělivost a koncentrace," smutně konstatoval pardubický trenér Adam Konvalinka.

Hosté od začátku velmi aktivně a úspěšně napadali náš vnitřní prostor a v 7. minutě měli v kolonce útočných doskoků hrozivé číslo 6! I díky tomu platil průběžný stav 11:17, na startu druhé čtvrtiny po rychlé šňůře 0:7 dokonce 18:28 (poměr míčových ztrát v tu chvíli byl 7 - 0, bodů dosažených po ztrátách 0 - 13!!!). V polovině druhé čtvrtiny Filip Zbránek trojkou navýšil rozdíl na 11 bodů (26:37) - jednalo se o nejvyšší opavské vedení v celém průběhu utkání.

Do druhé půle jsme vstoupili velmi dobře a Dominez Burnett s Josefem Potočkem nás pěti body rychle přitáhli na rozdíl jediného koše, leč soupeř, stejně jako ve zbývající části utkání ještě několikrát, třemi koši za sebou opět odskočil do vedení okolo 8-10 bodů.

V 37. minutě to vypadalo na dramatizaci koncovky, neboť Prokop Slanina s Kamilem Švrdlíkem snížili na 77:80.

Na druhé straně hřiště ale Martin Gniadek kontroval trojkou, a když záhy Kamil Švrdlík rovněž trojkou znovu zvýšil naše šance na obrat, přišly výše zmíněné čtyři trestné hody Jakuba Slavíka, mezi něž jsme vtěsnali dvě nepřesné střely, jednu ztrátu a jednu technickou chybu - za stavu 80:87 bylo rozhodnuto. "Myslím si, že jsme Opavě naházeli strašně moc balónů do rukou a soupeř dával jednoduché koše. Právě to činilo největší rozdíl: prohráli jsme o 7 bodů a minimálně pět šest míčů jsme jim dali, kdy šli sami na koš," doplnil své hodnocení Adam Konvalinka.

Oba týmy měly pětici dvouciferných střelců.

Naším top-skórerem byl Dominez Burnett s 18 body (střelba z pole 7/13, z toho trojky 2/3, trestné hody 2/3), Kamil Švrdlík přispěl 16 body (z pole 6/8, trestné hody 2/4). Do hry nezasáhli zranění T. J. Dunans a Petr Heřman. V opavském dresu se k lídrovi Jakubovi Šiřinovi (17 bodů, z pole 7/12, trestné hody 2/5) přidali podkošoví hráči Martin Gniadek, jenž atakoval ceněný triple-double (16 bodů + 8 doskoků + 8 asistencí), s Petrem Bohačíkem (14 bodů, z pole 7/12), důležité body přidával i Juraj Páleník (13 bodů, trojky 3/4).

Kompletní statistiky naleznete na webu cz.basketball.