19. 11. 2021

Skvostný poločas

Krasojízdou v prvním poločase si Beksa došla pro sedmé ligové vítězství v sezoně. Nad Ostravou vedla již ve druhé čtvrtině až o 37 bodů (!), aby nakonec zvítězila 19bodovým rozdílem.

14. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. NH Ostrava 101:82
(37:13, 22:15, 22:23, 20:31)

Ano, takhle ano!

Beksa odehrála v první půli parádní part na obou polovinách hřiště díky čemuž zápas plně kontrolovala hned od začátku.

"Hlavní rozdíl oproti středečnímu utkání byl v tom, že jsme ze začátku dávali lehké střely, které jsme proti Ústí nedávali," podotkl Michal Svoboda, s 19 body top-skórer zápasu. Čísla mu dávají za pravdu. V první čtvrtině jsme proměnili 15 z 21 střel z pole, což činilo fantastickou úspěšnost 71,4% (hosté jen 4/18 - 22,2%)!!! Po šňůře 14:0 jsme velmi rychle odskočili do vedení 18:2, aby s klaksonem, oznamujícím konec úvodní části, Petr Šafarčík posunul rozdíl na neskutečných 24 bodů! V polovině druhé čtvrtiny David Pekárek navýšil náš náskok na maximálních 37 bodů (54:17). "Ostrava sice ve druhé půli snížila, ale nepustili jsme ji, aby se přitáhla zpátky do zápasu a zkomplikovala nám konec," doplnil Michal Svoboda, autor pěti trojek.

Hned v první minutě jsme se útočně naladili dvěma snadnými koši, a když záhy Petr Bohačík snížil, bylo to od hostů na dlouhou dobu všechno. Kamil Švrdlík se 7 body (včetně své první trojky v sezoně) podílel na šňůře 14:0, kterou jsme zápas rozhodli. Ani v dalším průběhu jsme totiž nepolevovali: soupeře jsme tlačili do těžkých střel, naopak sami jsme neměli s vytvářením optimálních střeleckých pozic žádné problémy. Dařilo se nám z dálky (do poločasu trojky 7/13 - 54%), byli jsme stoprocentní i z čáry trestného hodu (8/8, hosté 10/20). "Hráli jsme obden, takže jsme neměli moc času na trénink, jenom jsme si řekli pár taktických věcí. Hlavní důvod toho, že nám vyšel úvod, byl ten, že nám padly volné střely. Potom už jsme hráli s lehkostí, což v útoku bylo vidět," okomentoval Michal Svoboda první poločas, v němž jsme soupeři nasypali 59 bodlů!

Zkraje druhé půle Ostrava nastřádala 8 bodů v řadě, ale rozdíl jsme opět navýšili k třicetibodové hranici (27. minuta - 72:43) i nad ni (30. minuta - 81:49). Podle představ nám nevyšla až závěrečná část hry. Pasáž mezi 31. a 32. minutou skončila 2:8, v 34. Dominik Lukáš trojkoval na 88:66 a v poslední dvouminutovce hosté stáhli svou ztrátu pod hranici dvaceti bodů.

"Velký rozdíl oproti zápasu s Ústím byl v tom, že jsme dávali otevřené střely. Měli jsme víc sebevědomí, proměňovali jsme střely a všechno bylo jednodušší," podotkl trenér Dino Repeša. Navzdory zcela jednoznačnému průběhu i výsledku mu vadil velký počet míčových ztrát i útočných doskoků soupeře. "Vím, že jsme jeden z menších týmů v lize, ale Ostrava nemůže mít 16 útočných doskoků. Musíme víc pracovat, musíme být na doskoku fyzičtější. Na konci jsme rotovali víc hráčů, ale měli jsme až moc ztrát, 12 na domácí zápas je moc. Musíme jich mít míň," zdůraznil kouč Beksy.

Statistiky

Klíčová čísla:

• trojky 44,4% (12/27) - 27,6% (8/29)
  • trestné hody 78,9% (15/19) - 58,8% (20/34)

Hned sedm pardubických hráčů nastřádalo dvouciferný počet bodů. Nejproduktivnější byl rozehrávač Michal Svoboda, který proměnil 5 ze 6 trojek (!) a zaznamenal 19 bodů, David Pekárech jich přidal 16 (z pole 5/9, trestné hody 5/5), Tomáš Vyoral nastřádal svůj třetí double-double v sezoně za 12 bodů + 11 asistencí. Ostravským top-skórerem byl Dominik Heinzl s 13 body (z pole 5/9, trestné hody 3/4), klíčového muže Emmanuela Ubillu jsme udrželi na 11 bodech a 5 asistencích (z pole 3/10).