22. 08. 2021

Skvělý test

Velmi kvalitní herní prověrkou Beksa prošla úspěšně. Se Zielenou Górou, špičkovým polským týmem, sice prohrála, ovšem výkon snesl velmi přísná měřítka.

PŘÍPRAVNÉ UTKÁNÍ:

BK JIP Pardubice vs. BC Zielona Góra 98:100
(19:22, 27:31, 22:22, 20:25)

Pro Beksu byla možnost konfrontace s dalším špičkovým zahraničním soupeřem skvělou herní prověrkou. "Je škoda, že jsme prohráli, ale tenhle zápas byl pro nás velmi dobrou školou. Hrát proti jednomu z nejlepších polských týmů, účastníkovi VTB ligy, a mít šanci na vítězství až do konce, to mě moc těší," poukázal trenér Dino Repeša na skutečnost, že o vítězi rozhodly až napínavé závěrečné sekundy - vždyť téměř s klaksonem měl David Pekárek na ruce vítěznou trojku.

V první čtvrtině sice většinu času vedli hosté, nicméně i díky 9 bodům agilního Petra Šafarčíka jsme zaostávali jen o jediný koš. Mezi 13. a 15. minutou se Dantez Walton třikrát za sebou (!) přesně trefil zpoza tříbodového oblouku a o chvíli později v nájezdu faulovaný Tomáš Vyoral šestkoval již na 39:32 - jednalo se o naše nejvyšší vedení v celém průběhu zápasu. Zielona Góra však i díky třem košům s faulem kontrovala šňůrou 6:19 a do druhého poločasu si nesla sedmibodový náskok.

I v třetí čtvrtině jsme se drželi v těsném kontaktu. Soupeř těžil především ze své převahy pod košem, kde často cíleně hledal své vysoké pivoty - například v pasážích, kdy jsme hráli se čtyřmi malými hráči a jediným podkošovým mužem byl Jakub Novák. Do poslední čtvrtiny jsme vstoupili výtečně - koncentrovaně a agresivně v obraně i se snahou o rychlou přechodovou fázi -, a 7,5 minuty před koncem Dantez Walton vyrovnal na 75:75.

O chvíli později se však vyfauloval, navíc další pivot Kamil Švrdlík dohrával s vědomím 4 osobních chyb.

V závěrečné pasáži byl hodně vidět Tomáš Vyoral, jenž nás dvěma koši s faulem přitáhl do těsného kontaktu a 75 sekund před koncem David Pekárek z čáry trestného hodu vyrovnal na 95:95. Hosté odpověděli pěti body v řadě (košem s faulem a dvěma šestkami), načež 33 sekund před koncem snížil Kamil Švrdlík (96:99). Po oddychovém čase polský tým neskóroval a takticky faulovaný Tomáš Vyoral šestkoval na 98:99 - do konce scházelo 12,5 sekundy.

Následoval taktický faul na naší straně, potrestaný jedním úspěšným trestným hodem, ale hosté udrželi těsný náskok až do konce, neboť David Pekárek svoji potenciálně vítěznou trojku minul. "V sobotu po zápase se Slaskem jsme měli dlouhou poradu, na které jsme si analyzovali, co jsme udělali dobře a co špatně. Dnes se naše hra zlepšila, hlavně v útoku, což je velmi pozitivní zpráva. Ano, obrana může být lepší, ale Zielona Góra má velmi zkušené hráče, kteří hrají evropské poháry, navíc dali i nějaké těžké střely," doplnil Dino Repeša své hodnocení.