28. 04. 2022

Sezona končí

Nepovedlo se. Beksa bohužel nedokonala obrat napínavé čtvrtfinálové série s Brnem. V rozhodujícím sedmém utkání na soupeřově palubovce prohrála o 7 bodů a celou sérii ztratila 3-4 na zápasy.

ČTVRTFINÁLE PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, ZÁPAS 7:

Basket Brno vs. BK Pardubice 83:76
(29:21, 20:15, 14:30, 20:10)

Konečný stav série: 4 - 3

V úvodu sedmého utkání jsme bohužel nedokázali využít momentum, které jsme si přenesli z jednoznačně ovládnutého domácího zápasu číslo 6. Brnu jsme (i nůší ztrát) umožnili chytit útočný rytmus, naše ztráta ve druhé čtvrtině postupně narostla až na 18 bodů a ještě 17 minut před koncem jsme se krčili v 15bodové propasti. Po obdivuhodbé stíhací jízdě jsme sice 6 minut před koncem byli o slibných 7 bodů vpředu (!), leč domácí záhy kontrovali rozhodující šňůrou 12:0, na kterou už jsme nedokázali adekvátně zareagovat. "Gratuluji hráčům Brna. Byla to vyrovnaná série, rozhodoval sedmý zápas. Špatně jsme začali, pak hráči zabojovali a vedli jsme až o 7 bodů, ale na konci nám chyběla energie," uvedl trenér Dino Repeša.

Hned od začátku nás velmi trápily míčové ztráty. Do úvodních 70 sekund jsme vtěsnali 3, celkem jsme jich v této části hry napáchali 6 (a do 14. minuty hrozivých 10)! Za nerozhodného stavu 13:13 domácí nastříleli 6 bodů v řadě a postupně navýšili svůj náskok až na 8 bodů (24:16 a v závěru čtvrtiny na 29:21), na čemž se podílela zejména produktivní dvojice Richard Bálint (9)-Šimon Puršl (7). Hned z prvního útoku ve druhé čtvrtině druhý jmenovaný poprvé navýšil rozdíl na dvouciferný, a protože tři naše následující útoky skončily ztrátami číslo 7, 8 a 9, i nadále narůstala naše bodová ztráta: ve 12. minutě přesně trojkující Jakub Nečas s Šimonem Puršlem posunuli průběžný stav už na 39:21. Úvodní dvouminutovku druhé čtvrtiny Brno ovládlo 10 body v řadě, my jsme poprvé skórovali až na konci 4. minuty díky Vrankovićově dopichu.

Do druhého poločasu jsme si nakonec přenesli třináctibodovou ztrátu. V 23. minutě Richard Bálint trojkoval na 55:40 - trojková bilance domácích v té chvíli zněla výtečných 8/15, kdežto naše jen 2/12. V polovině třetí čtvrtiny jsme se přece jen začali vracet do bližšího kontaktu. Po úspěšných nájezdech Danteze Waltona a Petra Šafarčíka se naše ztráta po dlouhé době snížila pod desetibodovou hranici (57:51, poté 59:53), aby nás 12,5 minuty před koncem David Pekárek přitáhl úspěšnou střelou zpoza tříbodového oblouku už na rozdíl jednoho jediného bodu (59:58).

Na konci třetí čtvrtiny jsme se poprvé dostali do vedení, a když jsme mezi 33. a 34. minutou zapsali 7 bodů v řadě, vše vypadalo velmi nadějně, nejen co do průběžného stavu (66:73), ale i z pohledu aktuálního mentálního rozpoložení. Do klíčové role se však záhy obsadil domácí pivot Jakub Krakovič. Vše odstartoval trojkou s faulem, o chvíli později přidal jednu šestku a další trojku - po ní Brno znovu vedlo (74:73). Beksa v této pasáži více než 4 minuty neskórovala, naopak Oleksandr Mishula dvěma koši posunul rozdíl na 5 bodů (78:73) a mírný náskok si domácí udrželi až do konce. "Měli jsme šanci vyhrát, ale to může jen jeden. Byla to dobrá sezona, máme dvě medaile. Budeme pracovat, v další sezoně to bude lepší," doplnil Dino Repeša svůj pozápasový komentář.

Velké zklamání se zračilo ve tváři guarda Petra Šafarčíka. "Hodnotí se mi to těžko, protože pro nás končí sezona," dlouho hledal slova. "Velká škoda našeho výpadku hned na začátku, museli jsme dotahovat 18bodové manko. Pak jsme zase ukázali, že když hrajeme tak, jak můžeme, neměli bychom problém vyhrát, ale bohužel... To se nám v téhle sezoně stávalo častěji. Jsem rád, že jsme se vrátili do zápasu a bojovali až do konce, ale na to se nehraje. Hraje se na vítězství a to si Brno dneska zasloužilo," uznal Peca.

Statistiky jsou k dispozici na webu nbl.basketball.