Upravit stránku
16. 05. 2016

Série o bronz začíná na Hané


Dva týmy, jedna sada medailí. V nadcházející sérii o 3. místo, hrané na dvě vítězná utkání, se rozhodne o tom, kdo z dvojice Pardubice-Prostějov získá ligový bronz.

PLAY-OFF, O 3. MÍSTO (1. ZÁPAS):

Ariete Prostějov vs. BK JIP Pardubice
úterý 17. 5. v 18 hodin

Orli skončili po základní části na 3. místě s bilancí 29/12, Beksa získala v dlouhodobé fázi o tři výhry méně a do play-off vstupovala z 5. příčky (bilance 26/15). Ve vzájemných soubojích však měli navrch pardubičtí basketbalisté, kteří ovládli tři ze čtyř zápasů - ten poslední v polovině března na Hané 79:69.

"Určitě budeme mít velkou motivaci," říká kouč Levell Sanders před zítřejším startem série o bronzové medaile. "Ne každý rok si můžete zahrát o medaile, a když tuto šanci máte, musíte mít velkou motivaci. Vidím hráče na trénincích, všichni jsou soustředění a hladoví, každý chce získat bronzovou medaili. Já věřím, že pro úspěch uděláme všechno."

Cesta Orlů v play-off

Stejně jako Pardubice, i Prostějov potřeboval k postupu ze čtvrtfinále čtyři utkání. V sérii s nebezpečným Kolínem si oba týmy držely v prvních třech zápasech výhodu domácího prostředí. Ariete jelo za příznivého stavu 2 - 1 do Kolína k duelu číslo 4 a po vítězství 90:86 po prodloužení získalo třetí, postupový bod.

Výsledky: v Prostějově 81:79 a 108:62, v Kolíně 110:106 po prodl. a 86:90 po prodl.

V semifinále se Orli opět po roce sešli s Děčínem a tentokrát padli 1 - 3 na zápasy. Utkání 1 a 2 vyhráli hostitelé shodně o 10 bodů, v Duelu 3 na severu Čech byl Prostějov hodně blízko k vítězství, ovšem prohrál tříbodovým rozdílem. V posledním zápase na Hané ve druhé půli nestačil a podlehl 68:74.

Výsledky: V Děčíně 83:73 a 72:69, v Prostějově 74:64 a 68:74

Prostějovští lídři

Top-skórerem Orlů v letošní sezoně je reprezentační křídelník Lukáš Palyza, jenž v play-off ještě pozvedl svůj průměr ze základní části. Ve čtvrtfinále zapisoval 14,5 bodu na zápas, v semifinále dokonce 20,3 bodu!! V osmi zápasech play-off trefil 24 trojek (sezonní úspěšnost 45,8% - 127/277).

Na perimetru jsou dalšími dvěma tahouny ústřední dirigent Roman Marko (sezonní průměry 9,9 bodu + 4,7 asistence) a Pavel Slezák - ten ve čtvrtfinále s Kolínem táhl Orly téměř 16ti body na zápas, ovšem ve čtyřech semifinálových duelech se ani jednou nepřehoupl přes deset bodů (průměr 6 bodů).

Základní podkošovou sestavu tvoří Roseboro, Tomanec a Šteffel, avšak v play-off ani jeden z nich neodehrál kvůli zdravotním potížím všechna utkání.

Brett Roseboro se zranil před rozhodujícím čtvrtým semifinále s Děčínem, v předchozím průběhu play-off zaznamenával v průměru 10,5 bodu (sezonní průměry 11,9 bodu + 7,3 doskoku). David Šteffel odehrál kompletní čtvrtfinále a první semifinále s průměrem 12 bodů, v dalším průběhu semifinále již nenastoupil - oba pivoti by měli svému týmu scházet i v sérii o 3. místo. Aktuálně je podkošovým lídrem Jan Tomanec, jenž v šesti zápasech play-off (dvě čtvrtfinále a čtyři semifinále) zapisoval 14,8 bodu. Více prostoru dostává také zkušený Michal Norwa (v sezoně 5 bodů + 5,5 doskoku).

Kouč Sanders: Soustřeďme se jen na sebe

"Prostějov je teď jiný tým, než v předchozím průběhu sezony," předeslal Levell Sanders a záhy svou myšlenku vysvětlil. "Jsou v jiné situaci a hrají odlišný styl basketbalu, když nemají pivoty Šteffla a Roseboroa. Každopádně je to tým dobrých střelců, takže jim nemůžeme dávat volné střelecké pozice, speciálně v jejich hale. Abychom uspěli, nesmíme jim dávat volné střely ani v přechodové fázi a musíme dobře doskakovat," zdůraznil trenér Beksy.

V předchozích zápasech play-off vypozoroval, že Ariete v obraně často přebírá. "Pokud jde o náš útok, tím, že soupeř nyní hraje v menší sestavě, hodně přebírá, takže my musíme využívat těchto situací. Když můžeme hrát zvenku 1 na 1, musíme hrát, když můžeme dostat míč do vnitřního prostoru na našeho vyššího hráče, musíme ho tam dostat. Potřebujeme být sebevědomí a agresivní, ale nestarat se o to, kdo hraje nebo nehraje za Prostějov, koho budou nebo nebudou mít."

Kromě podkošové dvojice Roseboro-Šteffel, kteří podle informací na prostějovském webu nezasáhnou do hry, bude trenér Zbyněk Choleva postrádat i druhého rozehrávače Radovana Kouřila. "Všichni si pamatujeme na situaci z Děčína v závěru základní části, kdy domácím chybělo pět hráčů, hráli s malou sestavou a prohráli jsme," připomněl Levell Sanders podobnost ze zápasem na severu Čech. "Už jsme v této situaci byli, takže víme, že se nemůžeme starat o to, kdo hraje proti nám, ale jen o to, co můžeme udělat sami a jak musíme hrát. Když se nám to podaří, bude to OK," doplnil pardubický kouč.

V posledním semifinále s Nymburkem mu scházel zraněný rozehrávač Lamb Autrey, o jehož startu v úterním duelu se rozhodne v den zápasu. Mimo hru i nadále zůstává Tomáš Šoukal, všichni ostatní jsou připraveni.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti