11. 02. 2021

Semifinále!

Bylo to drama, ale povedlo se! Beksa sice ve čtvrtfinále Českého poháru prohospodařila 17bodový náskok, leč nakonec houževnaté Brno přetlačila o 5 bodů a raduje se z postupu do semifinále.

HYUNDAI FINAL 8 ČESKÉHO POHÁRU, ČTVRTFINÁLE:

BK JIP Pardubice vs. Basket Brno 89:84
(25:16, 19:22, 24:23, 21:23)

Když jsme 13 minut před koncem byli vpředu o 17 bodů, zdálo se, že přesvědčivě kráčíme vstříc sobotnímu semifinále. Brno se však vrátilo do hry zónovou obranou, kterou nás zcela vyvedlo z útočného rytmu a 2 minuty před koncem jsme prohrávali o 2 body! Koncovku jsme však zvládli, přičemž klíčové okamžiky na obou polovinách hřiště obstaral T. J. Dunans. "Bylo to obrovsky těžké, zvlášť v situaci, kdy jsme šli z +17 na -2 body a člověk tam stojí a říká si: Co teď s tím?," podotkl trenér Adam Konvalinka.
"Rytmus nám rozhodila zóna soupeře i rostoucí únava Tomáše Vyorala, i když od začátku ledna na kondici hodně pracujeme a nejsou s tím problémy. Tomáš takhle aktivně hrát chce a je na to připravený. Naštěstí na konci jsme to zase přitáhli a vyhráli."

V úvodní části jsme téměř neustále vedli, dlouho nejvíce o 4 body. Když v polovině 7. minuty Brno otočilo průběžný stav na 15:16, kontrovali jsme 10 body v řadě - v 10. minutě skórovali nejprve Tomáš Vyoral a poté po zisku míče Michal Svoboda zpoza tříbodového oblouku, a tak jsme velmi rychle odskočili do devítibodového trháku. Byli jsme velmi aktivní na útočném doskoku (v 12. minutě jsme jich měli již 6!) a zkraje 13. minuty, po tříbodové akci Petra Heřmana, jsme poprvé vedli dvouciferně (28:18). Soupeř se držel zejména zásluhou lepší střelby z dálky: po 17 minutých měl trojkovou bilanci 6/11 (my 4/13), přesto jsme v 19. minutě byli vpředu o 10 bodů a nebýt ne zcela zvládnuté koncovky prvního poločasu, nesli jsme si do druhé půle vyšší než šestibodový náskok.

Hned po 1,5 minutě třetí čtvrtiny bylo výrazně lépe.

Petr Heřman trefil jednu trojku, Tomáš Vyoral hned dvě a Michal Svoboda přidal jednu šestku: po šnůře 10:0 jsme rázem byli vpředu už o 16 bodů (54:38)!!! Právě Vyo byl záhy velmi nepříjemně zraněn v obličeji a musel střídat. Brno se dvěma tříbodovými akcemi přitáhlo, leč dvouciferné vedení jsme drželi díky přesným trojkám Petra Heřmana a Josefa Potočka, 13 minut před koncem pak Kamil Švrdlík dvěma trestnými hody posunul skóre na slibných 68:51 - jednalo se o maximální rozdíl v celém průběhu utkání.

V závěru třetí čtvrtiny jsme však proti zónové obraně neskórovali v sedmi útocích po sobě (čtyřikrát jsme ztratili míč), hosté vyhráli přelom posledních dvou částí hry 0:13 (!) a 7 minut před koncem, po Nečasově trojce, už se přitáhli na rozdíl pouhých 2 bodů (71:69). Brno zůstávalo v zónové obraně i nadále, ale ve třech útocích po sobě se  v podkošovém prostoru dostal ke slovu Kamil Švrdlík a šesti rychlými body odrazil brněnský nápor, bohužel jen pro tuto chvíli.

Vinou nekoncentrovanosti v obraně jsme dali soupeři možnost opakovaných střel, navíc jsme minuli několik trestných hodů, a tak v polovině 38. minuty Javion Blake srovnal, načež 2 minuty před koncem, po naší ztrátě, Šimon Puršl z rychlého protiútoku otáčel na 80:82. Dvakrát úspěšně šestkující Tomáš Vyoral vyrovnal a pak se opakovaně blýskl T. J. Dunans: nejprve blokem zastavil Šimona Puršla a poté na útočné polovině hřiště trefil trojku - 51 sekund před koncem jsme znovu vedli.

T. J. si o chvíli později připsal další blok (na Nečase) a 26 sekund před koncem faulovaný Tomáš Vyoral posunul rozdíl mimo dosah jediného koše (87:82). V obraně po nepřesné střele Viktora Půlpána doskočil míč Kamil Švrdlík, po rychlém faulu si i on stoupl na čáru trestného hodu a dal razítko na náš postup do semifinále - 89:82. "Měli jsme krásný úsek na plus 17, ale pak následovala sekvence, kdy jsme deset minut nebyli schopní dát koš a soupeř šel přes nás. Náskok jsme získali hlavně díky obraně, soupeř moc nevěděl, co na nás, nebo na svoje poměry ani netrefoval a my to měli o dost jednodušší. A pak se to otočilo, my jsme se trápili v útoku a v obraně měli problémy hlavně s Blakem," doplnil Adam Konvalinka své hodnocení.

V sobotním semifinále se Beksa utká s Geosanem Kolín, který ve čtvrtfinále porazil Svitavy 79:63.