Překvapení se v úvodním kvalifikačním duelu FIBA Europe Cupu bohužel nekonalo. Beksa nestačila ve švédském Östersundu na Zaragozu, účastníkovi španělské ACB ligy podlehla po nadějném průběhu o 6 bodů.

KVALIFIKACE FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA G:

Casademont Zaragoza vs. BK KVIS Pardubice 94:88
(21:21, 17:24, 27:21, 29:22)

Většinu času jsme velmi překvapivě vedli, po polovině třetí čtvrtiny dokonce až o maximálních 11 bodů! Klíčový úsek se odehrál mezi 35. a 37. minutou. Zaragoza nejprve na přelomu posledních dvou čtvrtin vymazala svoji  dvoucifernou ztrátu, aby si ve výše uvedené pasáži šňůrou 9:2 vypracovala rozhodující 8bodový polštář, z něhož těžila až do konoce.

Odehráli jsme výtečnou první půli. Za stavu 2:6 sice Zaragoza kontrovala 8 body v řadě a chvíli vedla (nejvíce o 4 body), ale soupeřův nápor jsme zavčas zastavili a znovu jsme se dostali bodově dopředu. Hodně jsme si pomohli úspěšnou střelbou z dálky (proměnili jsme 6 z úvodních 14 trojek, což činilo skvělou úspěšnost 43%), v první čvrtině i perfektní aktivitou na útočném doskoku (6!), výborný vstup měl Tomáš Vyoral, jenž během 7 odehraných minut nastřádal rychlých 10 bodů (dvojky i trojky 2/2).

Těsně před přestávkou, po dvoubodových koších Davida Pekárka a Joeyho Brunka, narostl rozdíl ve skóre až na 9 bodů (stav 36:45), nakonec jsme si do druhého poločasu přenesli 7bodový náskok.

Ten se velmi záhy po startu třetí čtvrtiny rozplynul: začali jsme totiž 3 minutými střelami, stejným počtem ztrát a Casademont za necelé 2,5 minuty otáčel šňůrou 10:0 na 48:45. Momentum jsme si však v tomto úseku nenechali vzít, naopak, následující čtyřminutovka byla jako ze snu: Joey Brunk v ní přispěl dvěma koši, Bryce Alford (2) s Petrem Šafarčíkem (1) třemi trojkami, a když faulovaný Bryce zanedlouho proměnil i dva trestné hody, poprvé jsme měli dvouciferný náskok (14 minut před koncem po šňůře 4:18 - stav 52:63)!!

Přelom posledních dvou čtvrtin však přinesl zlom.

Zaragoza výrazně přitvrdila, natáhla svoji šňůru až na 18:3 a 9 minut před koncem už vedla 70:66.

Díky zpod koše úspěšně zakončujícímu Joeymu Brunkovi a sedmé přesné trojce (!!!) Bryce Alforda jsme sice v 33. minutě srovnali na 71:71 a ještě v 35. minutě jsme ztráceli jediný bod (stav 78:77), jenže do následující dvouminutovky jsme nakupili několik ztrát a Zaragoza si snadnými body z rychlých protiútoků pomohla ke klíčové šňůře 9:2, po níž odskočila do vedení 87:79.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu FIBA Europe Cupu.

Druhé utkání v kvalifikační skupině G, v němž bude naším soupeřem domácí Jämtland, je na programu ve středu od 19 hodin.