Upravit stránku
22. 10. 2015

Radek o sobě, rychlosti i zpomalení


18 doskoků, k tomu 5 bodů a stejný počet asistencí. Takovou vizitkou se prezentoval ve středečním utkání v Ústí n. L. pivot Radek Nečas, aktuálně top doskakovač celé ligy.

Beksa je po 4. kole Kooperativa NBL nejlépe útočně doskakujícím týmem soutěže, v průměru ukořistí pod soupeřovým košem téměř 15 míčů! Velkou zásluhu na tom má právě Radek Nečas, který se stará o třetinu tohoto příspěvku (4,8). V hale Slunety zajistil pro pardubické basketbalisty dokonce 8 druhých šancí!!

"Cítím se dobře, i když si myslím, že ještě potřebuji zapracovat na fyzičce," odpověděl na otázku, jak se cítí fyzicky a herně po čtyřech "ostrých" zápasech. "Hlavně se ale zatím trápím v útoku," očekává sám od sebe větší přínos na útočné polovině hřiště. "Nedávám jednoduché koše - to jsem nedával dřív taky (pousmál se) -, ale na útočné polovině bych chtěl pomoct týmu víc, než jak zatím předvádím."

V Ústí nad Labem odehrál 24 minut, při jeho pobytu na palubovce byla Beksa v plusu 14 bodů.

Nakonec sice zvítězila "jen" o 4, ale kontrolovaně.

V prvním poločase byla velkým pozitivem rychlá přechodová fáze, vždyť poměr bodů dosažených z rychlých protiútoků byl v úvodní dvacetiminutovce 3 - 17!! "To je to, co bychom měli hrát celý zápas. Nesoustředit se na postupný útok, ale tahat to dopředu, protože na to máme hráče. Po zisku míče, nebo když dostaneme koš - rychle vyhodit a valit dopředu. Myslím si, že málokterý tým s námi může udržet tempo," míní bývalý dlouholetý český reprezentant. "Máme vynikající a rychlé rozehrávače i křídla, i my, pivoti, jsme schopni to tam valit."

V první půli se dařilo tento herní styl praktikovat a i díky tomu Beksa vedla ve 14. minutě o patnáct bodů. "Bohužel zatím vždycky přijde nějaká tříminutovka, kdy spadneme do postupné hry, netaháme to dopředu a snažíme se vymýšlet něco víc, než je potřeba." V Ústí se hned třikrát rozdíl ve skóre vyšplhal na patnáct bodů: ve druhé (14:29), ve třetí (38:53) i ve čtvrté čtvrtině (65:80). Domácí hráči se však pokaždé přitáhli do kontaktu 4-6 bodů. "Důležité je, že se vyhrálo, ale musíme se hodně zamyslet nad tím, že když dvakrát nebo třikrát vedeme v zápase o 15 bodů, tak nemůže nastat situace, že pustíme soupeře na dostřel. Proti silnějším týmům by se nám to mohlo hodně vymstít. Jsme tu tak zkušení hráči, aby se to nestávalo," zdůraznil Nečas.

Kde vidí pětatřicetiletý osminásobný český šampión hlavní problém? Ve ztrátě koncentrace? "V určitých fázích je potřeba měnit tempo hry, ale myslím si, že jsme zpomalili až moc. Řekl bych, že roli sehrálo i nějaké uspokojení. My přitom musíme kontrolovat hru celou dobu, až do chvíle, kdy zatroubí klakson a je konec zápasu." Jak lze předcházet podobným pasážím, v nichž tým opakovaně ztratí dvouciferné vedení? "Trenér se samozřejmě snaží něco udělat, třeba prostřídáním, ale na nás hráčích je, abychom takový rozdíl udrželi: když ne navyšovali, tak nesmíme dovolit, aby se soupeř vrátil na dostřel."

V Ústí se to sice nepodařilo, ovšem i tak Beksa měla celé utkání navrch a nepřipustila dramatickou koncovku. "Zápas skončil o 4 body a při pohledu na výsledek to vypadá, že to byl tak tak zápas, přitom jsme ho 40 minut ovládali. Myslím si, že při těch 15 bodech to bylo naše uspokojení a trošku jsme polevili, čehož domácí využili ke snížení."

Dušan Bohunický: Učíme se měnit rytmus hry

Středeční utkání v Ústí n. L. bylo třetím v řadě, které pardubičtí basketbalisté dovedli k vítěznému konci. "Náš útočný projev byl lepší než v minulém domácím zápase," těšilo trenéra Dušana Bohunického.

Máte lepší pocit ze hry svého týmu než v předchozím domácím vítězném duelu s Ostravou?
"Z pohledu útoku jsme dokázali mnohem lépe číst hru, lépe nám putoval míč a měli jsme vyšší procento úspěšnosti střelby než proti Ostravě. Na druhou stranu si myslím, že laxností, nebo nekoncentrovaností a zbytečnými ztrátami jsme vrátili Ústí do zápasu. V momentě, kdy jsme v úvodu druhé čtvrtiny vedli o 15 bodů, jsme byli jednoznačně lepší tým, ale zbytečně jsme nakupili chyby: nechali jsme si sebrat míč, špatně jsme přihráli... Také jsme špatně využívali bonusové fauly, kdy místo toho, abychom přerušili soupeřův přechod do útoku na půlce hřiště, nechali jsme si dát několik košů s faulem."

Velkým pozitivem je útočná aktivita rozehrávače Viktora Půlpána, potvrdil to i v Ústí, kde vystřelil 11 střel a zaznamenal 8 bodů. Vnímáte posun v jeho střeleckém sebevědomí?
"Určitě je u něj mnohem větší aktivita. Roli hraje kvantum střel, které má nastřílené z tréninku, ale také je to jeho pozicí, vysloveně ho nutíme, aby nepřecházel střelecké pozice, protože on nemá špatnou úspěšnost střelby. Je ale důležité, aby byl konstatní v celém utkání, protože v prvním poločase spíš chtěl přihrávat a střelba byla až druhořadá. Je potřeba, aby byl pokaždé nebezpečný na koš a z toho tvořil hru."

Byť jsme zápas kontrolovali a zvítězili, nelze přehlédnout, že tým třikrát ztratil 15bodové vedení. Jak lze podobným propadům předcházet?
"V určitých pasážích je to o změnách rytmu hry. Z lavičky třeba komunikujeme směrem k hráčům na hřišti, ale hráči se občas automaticky dostanou do zběsilé střely, v určitých pasážích nám schází více trpělivosti. Myslím si, že toto je dlouhodobější proces, hlavně u mladších hráčů, i když v Ústí se to stalo i starším, zkušenějším hráčům."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti