03. 10. 2016

První porážka v sezoně

Pardubičtí basketbalisté po třech výhrách v řadě poprvé prohráli. Nymburk dominoval v první, druhé a čtvrté části hry a zvítězil rozdílem 18 bodů.

4. KOLO KOOPERATIVA NBL:

ČEZ Basketball Nymburk vs. BK JIP Pardubice 81:63
(29:15, 19:12, 13:24, 20:12)

Body: Sant-Roos 20, Allen 16, Hruban 12, Meier 11, Ibekwe 7, Welsch 7, Kříž 4, Benda 2 (+9 d.), Pumprla 2 - Burnett 20, Wall 13, Potoček 8, Kohout 6, Nečas 5, Půlpán 5 (+5 as.), Autrey 4, Škranc 2

Hráč utkání: Howard Sant-Roos

Útočný doskok soupeře a vlastní míčové ztráty.

Tyto dva faktory byly před utkáním zmiňovány vůbec nejčastěji coby nezbytný předpoklad případného úspěchu. "Abychom byli konkurenceschopní Nymburku, potřebovali jsme zamezit jeho útočným doskokům a omezit vlastní ztráty. Když se podíváme do statistik, Nymburk měl 15 útočných doskoků a my jsme ztratili 18 míčů - s těmito čísly nemůžeme být takto silnému týmu konkurenceschopní," uvedl pardubický kapitán Radek Nečas krátce po utkání.

Beksa, které i nadále scházeli zdravotně indisponovaní Dušan Pandula s Josefem Příhonským, se udržela v kontaktu jen do 6. minuty, kdy ztrácela čtyři body (13:9). Nymburk, v úvodu tažený zejména produktivními Howardem Sant-Roosem (v první čtvrtině 8 bodů) a Jiřím Welschem (7), v 7. minutě poprvé vedl dvouciferně (21:11). Když se záhy rozstřílel i Bryon Allen (v první půli 13 bodů), na konci 14. minuty rozdíl ve skóre narostl ke dvaceti bodům (36:17).

Úřadující čeští šampióni nutili pardubické hráče vytrvalým obranným tlakem k těžkým střelám, naopak sami dokázali skórovat jak z bleskurychlých brejků, tak z druhých šancí díky převaze na doskoku (v 15. minutě měli 8 útočných doskoků). Tomu odpovídal i propastný rozdíl v úspěšnosti střelby z pole po prvním poločase: 50% (18/36) - 29% (9/31).

Ve třetí čtvrtině však začala velká stíhací jízda.

Během úvodních tří minut této části hry Beksa trefila tři trojky (Dominez Burnett 2 a Jobi Wall 1), Viktor Půlpán s Dominezem Burnettem získali několik míčů a skórovali snadné body z protiútoků, a když se v závěru pěti body prosadil i Josef Potoček, rázem to bylo jen o deset - třetí čtvrtinu JIP ovládl poměrem 13:24!!!

V 32. minutě, po druhé trojce Josefa Potočka, byl mezi oběma týmy dokonce jednociferný rozdíl (63:54). Pak ale přišlo několik ztrát míče, stejně jako zbrklých zakončení po individuálních akcích, naopak Nymburk se uklidnil díky přesným střelám zpoza tříbodového oblouku a během tří minut si vzal zpět dvacetibodové vedení.

"Druhý poločas se mi z naší strany líbil více než první," říkal na tiskové konferenci trenér Levell Sanders. "Podařilo se nám vrátit zpátky do hry, ale Nymburk si díky našim ztrátám vzal zpět výraznější vedení," doplnil kouč Beksy.

Více ohlasů čtěte zde: Máme na čem pracovat, tvrdí kapitán

Mužem zápasu byl zvolen Howard Sant-Roos, autor 20 bodů (trojky 3/6, trestné hody 7/8), Bryon Allen nastřílel 16 bodů (trestné hody 5/5). Dosavadní top-skórer pardubického týmu Dominez Burnett se ofenzivně prosadil i na palubovce českých multišampiónů, jimž vysázel 20 bodů (z pole 5/14, trestné hody 4/5). Druhým dvouciferným střelcem byl Jobi Wall s 13 body (trojky 3/6).