25. 05. 2023

První bod pro Nymburk

Do série o bronzové medaile lépe vstoupili nymburští basketbalisté, kteří v utkání číslo 1 zvítězil o 18 bodů. Druhý zápas je na programu v sobotním podvečeru v Pardubicích.

PLAY-OFF KOOPERATIVA NBL, O 3. MÍSTO, ZÁPAS Č. 1:

ERA Basketball Nymburk vs. BK KVIS Pardubice 93:75
(21:20, 21:23, 27:18, 24:14)

Stav série: 1 - 0

Rozehrávač Tomáš Vyoral (zranění) a podkošoví hráči Robert Rikić (zranění) s Mateem Čolakem (nemoc). Tito tři muži standardní základní pětice dnes scházeli v sestavě Beksy. V prvním poločase si ani jeden tým nevypracoval výraznější náskok. Krátce po přestávce jsme byli vpředu o 5 bodů, leč Nymburk poté natáhl svou šňůru na 19:2 a v závěru zkontroloval dvoucifernou výhru. "Gratuluji Nymburku k vítězství. Nám chyběli tři hráči základní rotace, přesto jsme tři čtvrtiny hráli kvalitní zápas. Byli jsme dobrý soupeř," uvedl trenér Dino Repeša.

Domácí basketbalisté si v první čtvrtině pomohli 5 útočnými doskoky (my 0), naopak jsme je vůbec nepouštěli do zakončení v přechodové fázi, i díky tomu, že jsme v tomto hracím období neztratili jediný míč.

Na startu druhé čtvrtiny Lukáš Palyza s Lubošem Kovářem přesně stříleli zpoza tříbodového oblouku a navýšili rozdíl na do té doby maximálních 6 bodů (12. minuta - 29:23), ovšem mezi 14. a 16. minutou jsme nastříleli 7 bodů v řadě a otočili průběžný stav na 33:34. V dalším průběhu první půle jsme si vytvořili ještě několik dalších snadných zakončení zpod koše, a i když jsme  trestuhodně míjeli, do druhého poločasu jsme si nesli právě jednobodové vedení.

Do třetí čtvrtiny jsme vstoupili dvěma zisky v obraně a Nick Neal s Petrem Šafarčíkem rychle navýšili rozdíl na 5 bodů (stav 42:47). Záhy jsme však minuli 6 střel z pole za sebou, přidali dvě míčové ztráty a Nymburk do 26. minuty natáhl svou šňůru až na 19:2 (27. minuta - 61:49). Velmi rychle jsme se sice dokázali vrátit do těsného kontaktu a necelých 12 minut před koncem, po úspěšných tříbodových trefách Matyáše Vrábela a Davida Pekárka, jsme zaostávali jen o 4 body (stav 63:49), ale úsek od 29. do 34. minuty skončil 11:0 (stav 76:61) a k další stíhací jízdě už jsme se nenadechli.

Ohlasy trenérů a hráčů

Ladislav Sokolovský (trenér Nymburka):
"Rozhodla větší chuť. První poločas nebyl ideální, ještě na nás bylo vidět to zklamání ze semifinále. Tomu se nelze divit. Ale v poločase jsme dokázali přepnout, udělali jsme nějaké korekce a také jsme hráli kolektivněji. Za druhý poločas si kluci zaslouží ocenit. Pardubicím chyběl Rikič, Čolak, Vyoral, ale nám také chyběli tři hráči. Ale na našich hráčích jsem viděl větší kolektivní výkon a větší chuť. Dokázali jsme se přizpůsobit jejich obraně a hráli jsme více do koše. Byli jsme trpělivější a dostávat míč dovnitř a zas ven. Luboš Kovář dnes ukázal, co se tu za ty tři roky naučil od Petra Bendy a perfektní práci odvedl Martin Kříž, který měl spoustu důležitých míčů. Chtěli bychom v sobotu sérii ukončit a uděláme pro to všechno."

Luboš Kovář (hráč Nymburka):
"Rozhodl druhý poločas. V tom prvním jsme vůbec neběhali dopředu, ve druhém jsme to zlepšili, hráli jsme náš basket, vytvořili jsme si náskok a ten už udrželi. Pardubice hrají úplně jinou obranu než Opava. nechci říci, že je to pro nás lehčí, ale dokázali jsem tam nějaké věci využít a dát lehčí koše po pick and rollu. Ty kratší rolly mám odkoukané od Petra Bendy. Jakmile mi to tam Ondra Sehnal několikrát dal, tak z toho byly hezké akce. Pomohlo nám to. Musíme ale ještě zapracovat na hře proti zóně. Věřím, že to bude v sobotu konec sezony. Musíme se naposledy semknout a vybojovat to poslední vítězství. Samozřejmě nikdo z nás nebude s bronzem spokojený, ale tak to je a chceme končit výhrou. Dnes to byl typický Martin kříž a jeho seběhy do koše. Dal z toho asi čtyři koše s faulem. To byl Martin, jak ho známe. Konečně mu to vycházelo."

Dino Repeša (trenér Pardubic):
"Po prvním poločase jsme možná mohli mít vyšší vedení, ale Nymburk si pomohl útočným doskokem. Musíme být silnější a bojovnější pod košem. Neuvěřitelný rozdíl byl dnes v bodech z lavičky, kde nás Nymburk přehrál 55:17. Všichni hráči musí hrát na maximum svých možností, jinak nemáme šanci na nějakou dramatickou koncovku. Oba týmy mají kvalitní české hráče a je na nich vidět, že chtějí více bojovat o medaili než zahraniční hráči. Líbilo se mi, jak dnes zahrál náš mladý talent Vrábel. Je to pro něj super zkušenost do další sezony. Pro sobotní zápas se pokusíme vrátit do sestavy alespoň jednoho hráče a budeme se snažit srovnat sérii."

Kamil Švrdlík (hráč Pardubic):
"Rozhodla zase druhá půle, jako se nám to stalo v Děčíně. Myslím, že to celkem dost vychází z jednoho našeho spoluhráče. Je to pořád dokola stejná písnička. Sice jsme měli okleštěnou sestavu, ale asi ať raději hrají kluci, kteří do toho dají srdce, než tohle. Myslím, že i v téhle sestavě jsme měli na to tu odehrát lepší zápas. Byly tam ale momenty, které nechápu. Nebyla tam touha zabojovat. Nymburk se pak dostal do vedení a v klidu si to pohlídal. Povídat si něco v šatně je jedna věc, ale pak to předvést na hřišti je něco jiného. A to se nám nedaří. Je potřeba trochu zatnout zuby a hrát kolektivně, ne tam předvádět individuální akce. To je voda na mlýn soupeře. Pod košem nás bylo málo, ale Matyáš Vrábel zahrál celkem dobře a připsal si asi svůj rekord sezony, nicméně chtělo to mít ještě buď Rikiče nebo Čolaka."

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na webu NBL.cz.

Autor fotografie: David Šváb / ERA Basketball Nymburk

Druhé utkání je na programu již v sobotu 27. května od 17:30, vstupenky do Sportovní haly Dašická můžete zakoupit zde.