09. 01. 2019

Prohra v koncovce

Vyrovnanou bitvu v Děčíně pro sebe v koncovce rozhodli domácí Válečníci, a Beksa tak zapsala již svoji šestou porážku v letošním ročníku Kooperativa NBL.

18. KOLO KOOPERATIVA NBL:

BK ARMEX Děčín vs. BK JIP Pardubice 72:68
(20:21, 15:20, 23:17, 14:10)

V celém průběhu utkání ani jeden tým nevedl dvouciferným rozdílem. Do závěrečné čtyřminutovky se vstupovalo za nerozhodného stavu 62:62. Co rozhodlo o děčínské radosti a pardubickém smutku? V součtu spousta malých věcí, ovšem Děčín získal klíč k triumfu zejména smrští útočných doskoků: v posledních 107 sekundách uzmul pod naším košem neuvěřitelných 5 míčů! "V závěru jsme dovolili domácím doskočit míč i po trestných hodech, a to se nesmí stávat," podotkl trenér Levell Sanders.

Na začátku jsme (bohužel) hodně rychle sbírali fauly: Viktor Půlpán, Radek Nečas a Evan McGaughey měli hned v první čtvrtině po dvou osobních chybách, Pulpymu byl odpískán třetí faul hned na startu druhé čtvrtiny. V úvodní čtvrtině jsme drželi s Děčínem krok hlavně díky výraznému ofenzivnímu příspěvku Kamila Švrdlíka (9 bodů), ve druhé části jsme pak šli dopředu. Když v 19. minutě skórovali Richie Williams a po Pomikálkově ztrátě Donovan Jackson, vedli jsme nejvyšším, 8bodovým rozdílem (33:41).

I po přestávce nás trápily faulové problémy, což při užší rotaci hrálo nemalou roli. Za dvě minuty Richie Williams nabral další dvě osobní chyby (celkem také 3), záhy byl ve stejných problémech i Evan McGaughey. V polovině třetí čtvrtiny Lamb Autrey dvěma rychlými trojkami pomohl svému týmu k obratu (48:47), byť zatím jen dílčímu.

Mezi 26. a 28. minutou jsme nastříleli 7 bodů v řadě a znovu byli v mírném trháku (48:54). Pak nás však postihl dlouhý střelecký útlum. Od 31. do 35. minuty jsme minuli šest střel v řadě, k tomu jsme přidali dvě míčové ztráty, leč ani domácí na útočné polovině hřiště nehráli v pohodě, takže se nám nijak výrazně nevzdálili (60:58). V 36. minutě dvarát přesně šestkující Evan McGaughey srovnal na 62:62, jenže poté jsme počítali už jen fauly, ztráty a nepřesné střely. Válečníci přidali 6 bodů za sebou a půl minuty před koncem odskočili na 68:62. Donovan Jackson ještě trojkou snížil na rozdíl jednoho koše, Carlson po taktickém faulu proměnil jen jeden trestný hod a znovu Donovan Jackson svou druhou trojkou zadělal na už neočekávané drama (69:68), ovšem do konce již zbývalo pouhých 8 sekund. Náš taktický faul poté rozhodčí posoudili jako nesportovní a Děčínští už koncovku došestkovali (a doskákali). "Zápas rozhodl útočný doskok Děčína a některá naše špatná rozhodnutí v útoku. To rozhoduje takto vyrovnaný zápas," podotkl nejlepší střelec zápasu Kamil Švrdlík.

Kouč Levell Sanders dodal: "Byl to jeden ze zápasů, kde čekáš, že ho budeš muset vybojovat. Oba týmy hrají tvrdě a úporně. Jeden z našich úkolů bylo pohlídat si doskok, především na obranné polovině, a myslím, že tam jsme neodvedli dobrou práci. Samozřejmě to není lehké, ale pokud chceme vyhrávat takové zápasy, nesmíme to dovolit. Musíme se v tom zlepšit a být připraveni do dalšího utkání."

Vítěze táhl kvartet dvouciferných střelců v čele sa Lambem Autreym, který si bral míč v rozhodujících okamžicích utkání (celkem 15 bodů + 7 doskoků, střelba z pole 5/12, trestné hody 3/3). Beksa spoléhala na produktivní pivoty: Kamil Švrdlík obstaral 18 bodů (z toho 14 v prvním poločase, z pole 7/9, trestné hody 4/7), Ondřej Kohout přidal 15 bodů (z pole 5/9, trestné hody 4/4).