20. 01. 2024

Prodloužení. A pátá v řadě

Byly to velké nervy, ale Beksa napínavý duel s USK Praha dotlačila do vítězného konce. Pátým vítězstvím za sebou jsme vyrovnali bilanci výher a porážek po základní části na 11/11.

22. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK KVIS Pardubice vs. USK Praha 79:75 po prodloužení
(16:16, 17:12, 20:15, 12:22, 14:10)

Oba dva týmy nastoupily v nekompletních sestavách. Bekse scházeli zranění David Pekárek s Adamem Lukešem, soupeři trio Ondřej Švec-Dalibor Vlk-Marcel Bátovský. Ačkoliv jsme v závěru třetí čtvrtiny odskočili do 12bodového trháku - při ve většině dosavadního průběhu duelu velmi dobré obraně -, vyhráno jsme ani zdaleka neměli. Pražané totiž dvouciferné manko smazali a o výsledku nakonec rozhodlo až prodloužení, v němž se do hlavní role obsadil do té doby téměř neviditelný Kameron Chatman: 29 sekund před koncem nastaveného času, za nepříznivého stavu 74:75, trefil klíčovou trojku a 7 sekund před koncem proměnil i dva jistící trestné hody.

Ve velice vyrovnané první půli ani jeden tým nevedl o více než 7 bodů. Navrch měly pečlivé defenzívy, přičemž mírně vpředu jsme se drželi i díky větší aktivitě na útočném doskoku (do půle 8 - 3, body z druhých šancí 9 - 0). Ve třetí čtvrtině se zdálo, že jsme utkání dostali pod kontrolu: postupně jsme navýšili rozdíl ve skóre až na maximálních 12 bodů (30. minuta - 53:41). Mírné vedení jsme si drželi i ve čtvrté části hry (3 minuty před koncem Matěj Burda posouval průběžný stav na 62:58), jenže Pražané dokázali mírnou ztrátu vymazat a poslali zápas do prodloužení.

V něm nám výrazně pomohl Kameron Chatman. Do té doby ofenzivně mlčící americký křídelník stihl v rozmezí necelých 4 minut zapsat 8 bodů, včetně rozhodující trojky, kterou půl minuty před koncem nastaveného času otočil průběžný stav na 77:75.

Kompletní zápasové statistiky jsou k dispozici na platformě NBL.cz.

Pozápasové ohlasy

Vanja Miljković (trenér domácích):

Za výhru jsem moc rád. Myslím, že si zápas užili i diváci, protože prodloužení je vždycky divácky atraktivní. Musím smeknout před hráči USK, kteří bojovali do posledních sekund. Prodloužení jsme si zavinili sami. Posledních několik minut 4. čtvrtiny jsme totiž měli pocit, že máme všechno pod kontrolou, ale byl to jenom pocit. Nakonec jsme byli svědky toho, jak rychle se utkání může otočit. Došlo k tomu i proto, že jsme soupeře něchali několikrát útočně doskočit, navíc jsme minuli mnoho trestných hodů, což je něco, na čem musíme zapracovat. Nerad mluvím o individuálních výkonech, ale v prodloužení nám hodně pomohl Kameron Chatman. Je to hráč, na kterého běžně spoléháme, ale dnes nebyl tolik ve hře. V důležitých okamžicích se však dokázal trefit."

Petr Šafarčík (hráč domácích):

"Začali jsme dobře. Myslím si, že celý první poločas jsme bránili tak, jak jsme chtěli. V útoku - a za to můžu z velké části i já - jsme si ale nevytvářeli úplně dobré střely. Někdy jsem to zbytečně, až na sílu, chtěl brát na sebe. Ke konci poločasu už jsme si vytvořili lepší pozice, ale je škoda, že jsme jich víc neproměnili, protože jsme mohli vést dvouciferným rozdílem. Vstup do druhého poločasu byl také dobrý, ale asi se ukázala nějaká naše nevyzrálost. Pokud vedeme o 12 bodů, měli bychom ukázat sílu a zápas ukončit, zašlápnout soupeře a nedat mu čuchnout. Musím dát všechen kredit USK, jak bojoval. Jsou hladoví, nepříjemní, hraje se proti nim špatně, takže kredit hráčům i trenérovi Kuhnovi, který to z nich zdíme. V koncovce to byla bitva o každý míč, my jsme si trošku pomohli zónou. Hosté měli zajímavé individuální výkony. Patrick Samoura hrál výborný zápas, Marek Vyroubal také - nepamatuji, kdy naposledy dal tolik trojek. Na konci jsme dokázali proměnit nějaké těžké střely a tím jsme utkání rozhodli."

Jan Pospíšil (asistent trenéra hostů):

"Chtěl bych pogratulovat Pardubicím k vítězství. Myslím si, že to byl hodně vyrovnaný zápas, v němž rozhodovaly detaily. Byly tam chyby úplně na všech stranách, u všech aktérů. V poločase jsme měli Beksu přesně tam, kde jsme ji chtěli mít. Třetí čtvrtina od nás byla hrozně slabá, ale za nasazení hráčů ve zbytku zápasu bych chtěl celému týmu pogratulovat, protože tam byl náš výkon opravdu dobrý. Věřím, že za ten comeback bychom si možná zasloužili, aby zápas skončil jinak, ale Beksa vyhrála a nezbývá než ještě jednou pogratulovat."

Filil Petružela (hráč hostů):

"Musím říct, že to byl těžký a vyrovnaný zápas. Celý týden jsme se na Pardubice připravovali a fakt jsme věřili, že vyhrajeme. Utkání šlo nahoru dolů, za rozhodující faktor, díky kterému Pardubice nakonec zvítězily, bych označil jejich větší agresivitu."