23. 10. 2021

Přestříleni

Třízápasovou ligovou vítěznou šňůru Beksy přerušili basketbalisté USK Praha, kteří nám nasázeli rovných 100 bodů, a vedeni excelentním duem Mangas-West si odvezli třináctibodové vítězství.

9. KOLO ZÁKLADNÍ ČÁSTI KOOPERATIVA NBL:

BK JIP Pardubice vs. USK Praha 87:100
(24:30, 18:22, 20:27, 25:21)

Naší nejlepší pasáží byla hned úvodní dvouminutovka, v níž jsme díky velmi energickému nástupu rychle vedli 9:0. "Měli jsme dobrý začátek, vedli jsme 9:0. Potom jsme nedali dvě tři otevřené střely a začali jsme dělat chyby v obraně," podotkl trenér Dino Repeša. Pražané nám mezi 3. a 10. minutou nasypali rovných 30 bodů (!) a vpředu se udrželi až do konce. Nejvíce vedli v průběhu třetí čtvrtiny o 23 bodů (27. minuta - 50:73), a byť jsme v poslední čtvrtině mocně finišovali a necelých 7 minut před koncem jsme se přitáhli na jednociferný rozdíl (75:64), velký obrat už jsme bohužel nedotáhli. "Je to druhý zápas po sobě, kdy jsme dostali 100 bodů, což je moc. V pondělí se vrátíme zpátky na hřiště a budeme pracovat dál," řekl dále kouč Beksy.

Na začátku se zdálo, že na úterní výprask v Levicích navážeme nejlepším možným způsobem - po 107 sekundách jsme vedli 9:0! Zaskočené hosty však po time-outu probraly dvě rychlé Westovy trojky a začal - pro pardubické fanoušky nepříliš libě znějící - koncert dvojice Nathaniel West-Kyle Mangas. Produktivní americké duo nám dělalo velké problémy: v první čtvrtině se společně postaralo o 25 z 30 bodů svého týmu (!), do přestávky byli oba dva shodně na 17 bodech!

Zápas nám utekl na přelomu obou poločasů. Čtyřminutovou pasáž od 19. do 23. minuty jsme prohráli 5:19 a rázem jsme se propadli do hluboké, více než dvacetibodové propasti (42:63).

Sovy nás ničily jednoduchými koši z rychlých protiútoků: v první čtvrtině z nich vytěžily 14 snadných bodů, v druhé 9 a v třetí dalších 11 - suma sumárum, po 30 odehraných minutách zněl poměr bodů z protiútoků 10 - 34 (!!!), a když se k tomu přičetla famózní trojková bilance USK (za úvodní tři čtvrtiny proměnily 13 trojek, kdežto my jen 4...), nebylo divu, že si hosté hýčkali vyšší než dvacetibodové vedení. Zvýšenou obrannou aktivitou jsme se sice pokusili o zázračný obrat, úsek od 27. do 34. minuty jsme ovládli 25:11 a snížili jsme ztrátu na 9 bodů, ovšem několika zbytečnými ztrátami jsme se definitivně připravili o možnost ještě více zdramatizovat koncovku.

"Není normální, aby dva hráči dali dohromady skoro 70 bodů jako Mangas a West," poukázal trenér Dino Repeša na ofenzivní galapředstavení dvou rozehrávačů Pražanů. "Máme teď moc zápasů, hrajeme každý třetí den, ale musíme zlepšovat naši hru a zkusit hrát lépe, zvláště v obraně," doplnil pardubický kouč. "Z naší strany to bylo špatné. Když dáme 87 bodů a prohrajeme o 13, to asi nejde," navázal pivot Kamil Švrdlík na trenérova slova. "V posledních zápasech nebráníme. Ze začátku sezony to vypadalo obranně dobře, ale v poslední době máme problémy. Už v Hradci Králové to byla přestřelka, v Levicích jsme dostali stovku, dneska jsme dostali stovku doma... Na 87 bodů doma nevyhrát, to je tragédie," dodal kapitán Beksy.

Klíčová čísla:

• body z rychlých protiútoků 13 - 36
  • střelba za 3 body 40% (6/15) - 36,8% (14/38)
  • doskoky 36 - 41 (z toho útočné 7 - 11)

Pardubickým top-skórerem byl Dantez Walton, jenž proměnil 8 z dvanácti střel z pole (z toho trojky 2/3), 4 z šesti trestných hodů a zaznamenal 22 bodů (užitečnost 32). V soupeřově dresu zážili Kyle Mangas (37 bodů, z pole 13/19, z toho trojky 3/7, trestné hody 8/9, užitečnost 39) a Nathaniel West (30 bodů, z pole 9/19, z toho trojky 7/13, trestné hody 5/6, užitečnost 30).

Kompletní statistiky na webu nbl.basketball.