Upravit stránku
02. 01. 2017

Potřetí ven, do Kluže


I potřetí v řadě se pardubičtí basketbalisté vydají ve FIBA Europe Cupu za svým soupeřem, tentokrát je čeká cesta do rumunské Kluže.

2. KOLO FIBA EUROPE CUPU, SKUPINA O:

U-BT Kluž (1/1) vs. BK JIP Pardubice (0/2)
středa 4. 1. v 19:30

Oba týmy momentálně figurují ve svých národních soutěžích na druhém místě.

Beksa v posledním utkání roku 2016 přetlačila Ostravu a vylepšila svou bilanci výher a porážek v Kooperativa NBL již na 14/3 (úspěšnost 82,4%). Kluž překvapivě zapsala svoji druhou ligovou porážku, když nestačila na Targu Mures 89:104 (nejvíce bodů: Adamovič 19, Pustozvonov 18, Rašič 16, Bardo 12, Dykes 9...) a její aktuální bilanci zní 10/2 (úspěšnost 83,3%).

Kluž ve FIBA Europe Cupu

Základní fázi Kluž odehrála s bilancí 5/1, ve druhé fázi nejdříve podlehla v maďarském Szekésfehérváru 83:92, aby před Vánoci zdolala ve své hale francouzský Pau 79:69 (nejvíce bodů: Rašič 21 + 7 as., Barro 17, Dykes 13, Torok 13...).

"Kluž je tým, jehož hra se hodně opírá o perimetrové hráče. Ne že by neměla kvalitní pivoty, má je, ale oproti Pau a Fehérváru je nebezpečí hlavně vně tříbodového oblouku," říká na soupeřovu adresu jeden z pardubických trenérů Tomáš Bartošek.

Kteří hráči se řadí mezi klíčové osobnosti rumunského týmu?

"Má ve svém středu hráče s euroligovými zkušenostmi, například Aleksandara Rašiče, který hrával v Partizanu Bělehrad," zmínil Bartošek srbského rozehrávače, jenž v předchozích osmi duelech FIBA Europe Cupu zapisoval v průměru 13 bodů + 4 asistence. "Velmi kvalitní hráč je americký křídelník Kyndall Dykes. Je velmi silný v nájezdu, ale i ve střelbě za 3 body, je také velice dobrý atlet. Pod košem mají dalšího velmi dobrého střelce Rollanda Toroka."

Co je charakteristické pro hru Kluže? "V její hře se hodně objevuje kombinace pick-and-roll. Často se snaží vnikat do vnitřního prostoru a poté velice dobře čtou situaci, kdy mají zakončovat a kdy naopak ne - když je výpomoc a obrana dobře rotuje, vyhazují na perimetr, kde mají velmi dobré střelce." Mezi ně patří již zmíněný Rašič, jehož tříbodová úspěšnost dosahuje 39% (14/36), nebo křídelník Vlad-Sorin Moldoveanu, který dokonce trefil více než polovinu svých střel zpoza tříbodového oblouku (v šesti zápasech 12/23)! "V posledních dvou zápasech nehrál. Nevíme, jestli byl nemocný, zraněný, a jestli proti nám bude hrát," podotkl Bartošek."

Hráči U-BT před vánočními svátky leckoho překvapili desetibodovým vítězstvím nad francouzským Pau-Lacq-Orthez. Díky čemu favorita skupiny přehráli?

"Tento zápas jsme viděli. Porazili je jednoduchou věcí: ve druhém poločase změnili obranu z osobní na zónovou 3 - 2," vypozoroval zásadní moment Tomáš Bartošek. "Přitom v první půli Pau vedlo rozdílem až devíti bodů, ovšem po přestávce se nedokázalo vyrovnat se změnou obranného systému Kluže a to rozhodlo."

Speciální akce: Tři domácí zápasy za cenu dvou

Je nasnadě, že na tuto variantu - na zónový způsob branění domácích - se Beksa připravuje. "Přesně tak," přikývl Bartošek. "Viděli jsme to jak na videu, tak jsme se tomu věnovali na trénincích. Snad nás to v utkání nepřekvapí."

Pro pardubické basketbalisty půjde v letošní sezoně již o deváté utkání na evropské scéně. I díky nasbíraným zkušenostem Tomáš Bartošek věří, že Beksa předvede v Rumunsku kvalitní výkon. "Klíčové bude, abychom domácím neotevírali jednoduché trojky, nepouštěli je do druhých střel a dobře reagovali na jejich případnou zónovou obranu."

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti